ପ୍ୟାରିସ୍ : ବହୁ ପରିମାଣରେ ହ୍ୟାକିଂ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦରେ ପଡିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେର୍ ହ୍ୟାକିଂ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି। ଫରାସୀ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଏମ୍‌ନେଷ୍ଟୀ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ଏକତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ NSO ର ଗୁପ୍ତଚର ପେଗାସସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱରେ ସାମ୍ବାଦିକ, ଆଇନଜୀବୀ, ରାଜନେତା ତଥା ରାଜନେତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ନାମ 'ପେଗାସସ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ' ରଖାଯାଇଛି। ୫୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ନାମ ମନିଟରିଂ ତାଲିକାରେ ଅଛି। ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ତାଲିକାରେ ୪୦ ଟି ଭାରତୀୟ ନାମ ରହିଛି।

ରବିବାର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପରେ ସୋମବାର ଭାରତ ସଂସଦରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ନେଇ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। 'ପେଗାସସ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ'ର ଅଭିଯୋଗକୁ ଭାରତ ସରକାର ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ତଦାରଖ ଅଭିଯୋଗର କୌଣସି ଦୃଢ ଆଧାର ନାହିଁ। ଭାରତ ସରକାର ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର, ଏହାର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ଅଧିକାରକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। ଏହି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ନେଇ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବିଲ୍, ୨୦୧୯ ଏବଂ ଆଇଟି ନିୟମ, ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଛି।

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ପେଗାସସ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଦାବି କରିଥିଲେ। ସେହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନ ଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ।

ପେଗାସସ୍ ଏକ ସ୍ପାୟୱେୟର୍‌। ସ୍ପାୟୱେୟର୍‌ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗୁପ୍ତଚର କିମ୍ବା ନିରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସଫ୍ଟୱେର୍। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଯେକୌଣସି ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇପାରିବ। ହ୍ୟାକିଂ ପରେ ସେହି ଫୋନର କ୍ୟାମେରା, ମାଇକ୍, ମେସେଜ୍ ଏବଂ କଲ୍ ସହିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ହ୍ୟାକରକୁ ଯାଇଥାଏ।

ପେଗାସସ୍ ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୬ରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ୟୁଏଇର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ଅହମ୍ମଦ ମାନସ ଏକ ଅଜଣା ନମ୍ବରରୁ ଅନେକ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ପାଇଥିଲେ। ଏହି ମେସେଜ୍‌ରେ ଅନେକଗୁଡିଏ ଲିଙ୍କ୍‌ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଅହମ୍ମଦ ଏହି ମେସେଜ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସାଇବର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେ ଯଦି ଅହମ୍ମଦ ମେସେଜ୍‌ରେ ପଠାଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କ୍‌ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ପେଗାସସ୍ ତାଙ୍କ ଫୋନ୍‌ରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତା।

Other Stories