International Updates

Sunjeev Sahota
ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ଦୌଡରେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ସଞ୍ଜୀବ ସହୋଟା

ଭାରତୀୟ ମୂଳ ବ୍ରିଟିଶ ଔପନ୍ୟାସିକ ସଞ୍ଜୀବ ସହୋଟା ୧୩ ଜଣ ଲେଖକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ 'ଚାଇନା ରୁମ୍' ଚଳିତ ବର୍ଷର ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ଦାବିଦାର ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ୪୦ ବର୍ଷୀୟ ସହୋଟାଙ୍କ ଜେଜେବାପା ୧୯୬୦ ଦଶକରେ ପଞ୍ଜାବରୁ ଏଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

Chin
ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଚୀନ୍ ସେନା

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟବଳ ମୁତୟନ କରିଛି। ଛଅ ମାସ ପୂର୍ବେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଏବଂ ଗସ୍ତ ନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଚୀନ୍ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନିକଟରୁ ନିଜର ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ପଛକୁ ହଟେଇବା ଏବଂ ଗସ୍ତ ନ କରିବା ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା।

Pink River
କେମିକାଲ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୋଲାପୀ ହେଲା ନଦୀ ଜଳ

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ଦକ୍ଷିଣ ପାଟାଗୋନିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବିରାଟ ହ୍ରଦର ପାଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଲାପୀ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ହ୍ରଦ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ, ଯାହା ଚିଙ୍ଗୁଡି ରପ୍ତାନି ବେଳେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

sand storm in china
ହଠାତ୍‌ ମାଡି ଆସିଲା ୩୦୦ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚର ଧୂଳିଝଡ

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଚୀନର ଡୁନ ହୁଆଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଭୟଙ୍କର ବାଲିଝଡ । ପ୍ରାୟ ୩ଶହ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଏହି ବାଲି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଏପରିକି ୨୦ ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ଦୂରରେ ଥିବା ଜିନିଷକୁ ଦେଖିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା। 

Sand Storm
ଧୂଳି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ୨୦ ଗାଡି ପିଟାପିଟି, ୭ ମୃତ

ଆମେରିକାର ୟୁଟାରେ ଧୂଳି ଝଡ କାରଣରୁ ୨୦ଟି ଗାଡି ପରସ୍ପର ସହିତ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାୟ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଅଧିକାରୀ ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ଧୂଳି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଥିବା କାର୍‌ଗୁଡିକ ପରସ୍ପର ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲେ।

Flood in china
ଚୀନରେ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟା: ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଲେଣି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍ !

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଝେଙ୍ଗଜୋ ପ୍ରଦେଶରେ ୫୫୨.୫ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ବର୍ଷକୁ ଯେତେ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୁଏ। ଏହା ତାର ୮୭ ପ୍ରତିଶତ। କାର ଓ ଅନ୍ୟ ଯାନବାହାନ ପାଣିରେ ଭାସୁଥିବା ବେଳେ ଘରଗୁଡିକରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି।

Bom Blast
ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୩୫ ମୃତ

ଇରାକର ସଦର ସହରରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୩୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେହିପରି ଭାବେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

Pegasus
ଫ୍ରାନ୍ସ ଆରମ୍ଭ କଲା ପେଗାସସ୍ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ : ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତର ମତ

ବହୁ ପରିମାଣରେ ହ୍ୟାକିଂ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦରେ ପଡିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେର୍ ହ୍ୟାକିଂ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି।

Sham Griffs
ପିଲାଦିନେ ବଡ ଭଉଣୀ ଭାବି ଖେଳୁଥିଲେ ; ୨୧ ବର୍ଷରେ ଜାଣିଲେ ମା’ ବୋଲି

ଜଣେ ଯୁବକ ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଡ ଭଉଣୀ ଭାବି ତାଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୧ବର୍ଷ ପରେ, ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ସେ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ନୁହଁନ୍ତି, ବରଂ ନିଜ ମାଆ।

Maritime Surveillance Aircraft
ଖୁସୀ ଖବର : ଭାରତକୁ ଦୁଇଟି MH-60R ସାମୁଦ୍ରିକ ହେଲିକପ୍ଟର

ଆମେରିକା ନୌସେନା ପକ୍ଷରୁ ଭାରତକୁ ଦୁଇଟି MH-60R ସାମୁଦ୍ରିକ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଦଶମ P-8 ପୋଜିଡନ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିରୀକ୍ଷଣ ବିମାନ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଅଂଶୀଦାରୀକୁ ମଜବୁତ କରିବ।

vaidehi dongre crowned miss india usa
ମିଶିଗନ୍‌ର ବୈଦେହୀ ଡୋଙ୍ଗରେ ହେଲେ ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁଏସଏ

ମିଶିଗନ୍‌ର ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ବୈଦେହୀ ଡୋଙ୍ଗରେ ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁଏସଏ-୨୦୨୧ (Miss India USA 2021) ମୁକୁଟ ଜିତିଛନ୍ତି। ୨ ନମ୍ବରରେ ରହିଛନ୍ତି ଜର୍ଜିଆର ଅର୍ଶୀ ଲାଲାନୀ।

Kim Jong
ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ନୂଆ ନିୟମ : ଏହି କାମ କଲେ ମିଳିବ ମୃତ୍ୟୁ

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ବେଶ୍ ଜଣାଶୁଣା ସୁପ୍ରିମ୍ କମାଣ୍ଡର କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ନିଜ ଦେଶରେ ନିୟମକୁ ଆହୁରି କଠୋର କରିଛନ୍ତି। କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଏକ ନୂଆ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନର ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ଜଡିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ସେୟାର୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରେ।

afghanistan withdraws ambassador from pakistan
ଆଫଗାନ ରାଜଦୂତଙ୍କ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଅପହରଣ

ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ଆଫଗାନ ରାଜଦୂତଙ୍କ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ। ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟା ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ପରେ ଛାଡ଼ିଲେ।

texas
ଆମେରିକାକୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଫେରିଲା ବିରଳ ଭାଇରସ୍ ମଙ୍କି ପକ୍ସ

ମହାମାରୀ ସହ ମଙ୍କିପକ୍ସ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ସରକାର । ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନିକଟରେ ଆଫ୍ରିକାର ନାଇଜେରିଆ ଯାତ୍ରା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

India-Sri Lanka Match
ଆଜିଠୁ ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍

ଆଜିଠୁ ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ଦିନିକିଆ ସିରିଜରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଆଜି ଖେଳାଯିବ। କଲମ୍ବୋର ଆର୍. ପ୍ରେମଦାସା ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅପରାହ୍ଣ ୩ଟାରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶିଖର ଧାଓ୍ୱନଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅପରାହ୍ଣ ୨ଟା ୩୦ରେ ଟସ୍ ପଡ଼ିବ ଓ ୩ଟାରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି

South Africa President
ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହିଂସା

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କେତେକ ପ୍ରଦେଶରେ ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଅଶ୍ୱେତ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଜାତିଗତ ତିକ୍ତତା ଚାଲିଛି। ତେଣୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିରିଲ ରାମାଫୋସା ଶୁକ୍ରବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୋଲିସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ କ୍ୱାଜୁଲୁ ନାଟାଲ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଡର୍ବାନ ସହରକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି।

Flood havoc in Europe
ୟୁରୋପରେ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟା,୧୨୬ ମୃତ

ୟୁରୋପରେ ଦେଖା ଦେଇଛି ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟା । ଏହି ବନ୍ୟାରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୨୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲାଣି। କେବଳ ଜର୍ମାନୀରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଶହେ ପାର କରିଛି ।

Sun Screen
ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍ ଜନ୍‌ସନ୍‌ର ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ୍‌ରୁ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌ର ବିପଦ

ଆମେରିକା କମ୍ପାନୀ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍ ଜନ୍‌ସନ୍‌ର କିଛି ପ୍ରଡକ୍ଟରେ ବେଂଜିନ୍‌ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର୍ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। ତେଣୁ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଧବାର ବଜାରରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

Kidnap
୨ ବର୍ଷିଆ ପୁଅକୁ ହରେଇ, ୨୪ ବର୍ଷିଆ ପାଇଲେ

ଜଣେ ଚୀନ୍ ପିତାଙ୍କ ପୁଅ ୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅପହରଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପିଲାଟିକୁ ହରେଇବା ପରେ ପିତା ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସାରା ଦେଶରେ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ୨୪ ବର୍ଷ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବାପ-ପୁଅଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଛି।

woman experienced-fraud
କୋଟିପତି ହେବାର ଲୋଭରେ ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ମହିଳା

ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ସୋଫିଆ ସୋରି ନାମକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ୪୨,୬୦୦ ପାଉଣ୍ଡ ଅର୍ଥାତ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ପ୍ରାୟ ୩୧,୭୮,୬୪୧ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ହୋଇଛି। ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ଡେଟିଂ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ।

Coffin House
୬ ଫୁଟ କୋଠରୀରେ ଜୀବନ : ସେଇଠି ଅଛି କିଚେନ୍, ଟଏଲେଟ୍, ବେଡ୍‌ରୁମ୍

ସମସ୍ତ ସୁବିଧାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହଂକଂରେ ଏପରି ଏକ ଅଂଶ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଅତି ନିକୃଷ୍ଟ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି। ଏଠାରେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଘରେ ଲୋକମାନେ ବାସକରନ୍ତି, ତାହା ଠିକ୍ ଏକ 'କଫିନ୍' ପରି। ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଶବ ପରି ପଡି ରହିବାକୁ ହୁଏ।

Sher Bahadur Deuba
ନେପାଳର ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଆଜି ଶପଥ ନେବେ ଶେର୍ ବାହାଦୁର ଦେଓବା

ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବଡ଼ ଝଟକା । ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଆଜି ଶପଥ ନେବେ ଶେର୍ ବାହାଦୁର ଦେଓବା । ଏଥିପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Weird Culture
ଅଜବ ପରମ୍ପରା : ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଧରି ନିଆଁରେ ଚାଲିବାକୁ ହୁଏ

ଚୀନର ଅଜବ ପରମ୍ପରା। ଏହି ପରମ୍ପରା ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ପିତାମାତା ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଅଜବ ପ୍ରଥାରେ ସ୍ୱାମୀ ଗର୍ଭବତୀ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ଜଳନ୍ତା କୋଇଲା ଉପରେ ଚାଲିଥାଏ।

 Afghanistan
ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଘମାଘୋଟ, କାନ୍ଦାହାର ଦୂତାବାସରୁ ୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଲା ଭାରତ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କାନ୍ଦାହାର ଦୂତାବାସର ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛି ଭାରତ । ଏୟାରଫୋର୍ସର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନରେ ଗତକାଲି ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅଣାଯାଇଛି । ତାଲିବାନ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସୈନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାନ୍ଦାହାର ନିକଟରେ ଘମାଘୋଟ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିବାରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।

missile silos
ଭୂମି ତଳେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚୁଛି ଭୂମାଫିଆ ଚୀନ୍

ଭୂମି ତଳେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚୁଛି ଭୂମାଫିଆ ଚୀନ୍ । ସବୁ ଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭୁତ୍ୱ ଜାହିର କରିବାକୁ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଡ୍ରାଗନ୍ । ଚୀନ୍ ନିଜର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳର ମରୁଭୂମିରେ ୧୧୯ଟି ନୂତନ ମିସାଇଲ୍ ସାଇଲୋ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ।