• translate

FAQs

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଆ ଏକ ଇଣ୍ଡୋ-ଆର୍ଯ୍ୟ ଭାଷା । ଏହା ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ନିଜର ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ସରକାରୀ ଭାଷା।

ଉତ୍ତର- ଏପ୍ରିଲ ୧, ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା।
 

ଉତ୍ତର- ୧୦୨୫ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ ପୂର୍ବରୁ  ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଚୋଲାଙ୍କର ତିରୁମାଲାଇ ଲେଖା ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡ଼ିଶା ନାମ ପ୍ରାଚୀନ ପ୍ରାକୃତ ଶବ୍ଦ "ଓଡ୍ଡା ବିଷୟ" ବା "ଉଡ୍ରା ବିଭାଷ" ଏବଂ ଓଡ୍ରା ବିଭାଷ ଶବ୍ଦରୁ ଆସିଛି । ଏହି ଅନୁସାରେ ପୁରାତନ ଆଦିବାସୀ ନାମ ଓଡ୍ରା ଦେଶ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଅପଭ୍ରଂଶ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶା କିମ୍ବା ଉଡ୍ଡିଶା ବା ଉଡ଼ିଶାରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହେଲା।  ପରେ ଇଂରାଜୀରେ ଓଡ଼ିଶାର ନାମକରଣ ଓରିଶା (Orissa) ହୋଇଥିଲା ।

ଉତ୍ତର- ହଁ, ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଓରିଶା ସମାନ । ଓରିଶା ହେଉଛି ଓଡିଶାର ପୁରୁଣା ନାଁ ।

ଉତ୍ତର- ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଓରିଶା ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶା ହୋଇଥିଲା।   

ଉତ୍ତର-୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା ୪୧,୯୭୪,୨୧୮ ।୨୦୨୦ରେ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୪.୭ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାରେ ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ।

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାରେ ୩୧୪ଟି ବ୍ଲକ୍ ରହିଛି ?

ଉତ୍ତର- ଓଡିଶାରେ ୨୬ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ବିମାନବନ୍ଦର ବିମାନବନ୍ଦର ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (AAI)ର ଥିବା ବେଳେ, ୨୧ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି।  ଏବଂ IAF, ARC ଏବଂ SAIL ର ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ବିମାନବନ୍ଦର ରହିଛି।

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଗହମ, ଶସ୍ୟ, ଡାଲି, ଖାଇବା ତେଲ, ପିଆଜ, ଆଳୁ, ତମାଖୁ, ତୈଳ ମଞ୍ଜି, ସାର, ଔଷଧ, ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର, ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ, ଲୁହା ଏବଂ ଇସ୍ପାତ, ଧାତୁ ଏବଂ ମିଶ୍ରଣ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ରବର ଏବଂ ଚମଡ଼ା ସାମଗ୍ରୀ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ  ଆମଦାନୀ କରେ । 

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶା ଧାତବ ଉତ୍ପାଦନ ସାମଗ୍ରୀ, ସଫ୍ଟୱେୟାର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେୟାର, ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ, ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, କୃଷି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଉତ୍ପାଦ, ସାମୁଦ୍ରିକ ଦ୍ରବ୍ୟ, ହସ୍ତତନ୍ତ, ବୟନ, ଏବଂ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଆଦି ଉତ୍ପାଦନ ଗୁଡିକ ରପ୍ତାନି କରେ ।

ଉତ୍ତର- ଓଡ଼ିଶାରେ ବହୁ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଦେଶର ସର୍ବ ପୁରାତନ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର । ଏହା ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଗଙ୍ଗ ରାଜବଂଶର ରାଜା ଚୋଡ଼ଗଙ୍ଗ ଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ଦେଶରେ ୪ ଧାମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପୁରୀ ।  ପୁରୀରେ ବିଶ୍ୱ  ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ପ୍ରଭୁ ବଳଭଦ୍ର ଏବଂ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ତିନିଟି ରଥରେ ନିଆଯାଏ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର  ଏକ ଅନନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଅଟେ ।
 -ସେହିପରି କୋଣାର୍କରେ ରହିଛି  ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ବା ବ୍ଲାକ ପାଗୋଡା।  ୧୩ଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଏହି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମପୀଠ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାର ବିଶାଳ ରଥ ଆକୃତିର ହୋଇଛି ଯାହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଟେ । ୟୁନେସ୍କୋ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ୱାର୍ଲଡ ହେରିଟେଜ ସାଇଟ୍‌ରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। 
-ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିଲିକା ହ୍ରଦ ଏସିଆର ସର୍ବ ବୃହତ ଲୁଣିଆ ହ୍ରଦ ଅଟେ । ଏଠାରେ ରହିଛି ନଳବନ ପକ୍ଷୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ। ଶୀତଦିନରେ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରୁ ହଜାର ହଜାର ପକ୍ଷୀ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି।  ଶୀତଋତୁରେ ବିହଙ୍ଗମାଳିନୀ ଚିଲିକାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗେ ।

-ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପୁରାତନ ପ୍ରାଚୀନ ଐତିହ୍ୟ ଅଟେ। ଏହା ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ପରିଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଐତିହ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ହେବ । 

-ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ରଘୁରାଜପୁର ଏକ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଗାଁ ଅଟେ । ଏହି  ଗାଁ ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା। 
-ପୁରୀର ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି ବିଶେଷ କରି ଗୋଲ୍‌ଡେନ ବିଚ୍‌  ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମନୋରମ ସ୍ଥାନ ଅଟେ ।
-ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ କୁମ୍ଭୀର ଏବଂ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ।
ଶିମିଳିପାଳ-ନ୍ୟାସନାଲ୍ ପାର୍କ ଏବଂ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ ଏକ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ।
-ଚନ୍ଦକା ହାତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ, ନନ୍ଦନକାନନ ଚିଡିଆଖାନା, ବାଘ ସଫାରୀ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।
- ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପ ଧଉଳି, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉଦୟଗିରି ଏବଂ ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫା, ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଲଲିତଗିରି ଏବଂ ରତ୍ନଗିରି ଯାହା ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମୀପୀଠ ଭାବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।
- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଛି ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ୍ । ଏହା ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ମାଟିବନ୍ଧ।  
 

ଉତ୍ତର- ଓଡ଼ିଶା ତାହାର ସମୃଦ୍ଧ ଐତିହ୍ୟ, ପ୍ରାଚୀନ  ସ୍ଥାପତ୍ୟ, କଳା  ଓ ସଂସ୍କୃତି, ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ, ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବାଲୁକା ବେଳାଭୂମି,  ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ବିବିଧତା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ।

ଉତ୍ତର- ଓଡ଼ିଶାର ତାର କଳା ଐତିହ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଧାରଣ କରିଛି । ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଗଙ୍ଗ ରାଜବଂଶର ରାଜା ଚୋଡା ଗଙ୍ଗା ଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ସର୍ବ ପୁରାତନ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ ।  କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର- କଳା ପାଗୋଡା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ୟୁନେସ୍କୋ ଏହାକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟର ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି । ଚିଲିକା-ଏସିଆର ସର୍ବ ବୃହତ ହ୍ରଦ ଅଟେ । ଏହା ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶୀତକାଳୀନ ଭୂମି ।, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ମହାନ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ସହିତ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିର, ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ରଘୁରାଜପୁର ଏକ ଐତିହ୍ୟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଗ୍ରାମ ଏହାର ଗୁରୁ ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଚିତ୍ରକରଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଟସର ପେଣ୍ଟିଂ, ଖଜୁରୀ ପତ୍ର ଖୋଦନ, ପଥର ଖୋଦନ, ଗୋବର ଏବଂ କାଗଜପତ୍ର ଖେଳନା ଏବଂ ମାସ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ସମୁଦ୍ର ବେଳାଗୁଡିକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବାଲୁକା ଭୂମି, ଗଭୀର ନୀଳ ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ମନୋରମ ପାଗ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଋଷିକୁଲ୍ୟା ଏବଂ ଗହିରମାଥା-ଭାରତର ଅଲିଭ୍ ରିଡଲେ ସାଗର କଇଁଛର ସର୍ବ ବୃହତ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷେତ୍ର 
ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏହାର କୁମ୍ଭୀର ଏବଂ ଆମ୍ବ ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି । 
ଶିମିଳିପାଳ-ନ୍ୟାସନାଲ୍ ପାର୍କ ଏବଂ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ  ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ସପ୍ତମ ବୃହତ୍ତମ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ । ଏହି ପାର୍କରେ ମୁଖ୍ୟତ Bengal ଟାଇଗର ବାସ କରନ୍ତି । ଚାନ୍ଦା ହାତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ | ହାତୀମାନଙ୍କର ସଫଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏହା ଜଣାଶୁଣା । ଉଦୟଗିରି ଏବଂ ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫା-ଜୈନ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଅଳଙ୍କାର ପଥର ଖୋଦିତ ପ୍ରାଚୀନ ଗୁମ୍ଫା । ଯାଜପୁରର ଲଳିତଗିର ଏବଂ ରତ୍ନଗିରି ବୌଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଧଳା ଟାଇଗର ସଫାରି ସହିତ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ-ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ,ନନ୍ଦନକାନନ ହେଉଛି  ଭାରତୀୟ ପାଙ୍ଗୋଲିନର ଏକମାତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର । ସେହିପରି ହୀରାକୁଦ୍ ଡ୍ୟାମ୍ - ଏସିଆର ଦୀର୍ଘତମ ମାଟି ବନ୍ଧ, ଓଡ଼ିଶାର ସମ୍ବଲପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ମହାନଦୀ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ । ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଭାରତର ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ ବହୁମୁଖୀ ନଦୀ ଉପତ୍ୟକା ପ୍ରକଳ୍ପ ଥିଲା । ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା - ଭାରତର ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଏକୀକୃତ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା । ସେହିପରି ସମ୍ବଲପୁରୀ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ଶାଢୀ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ପିପିଲି ଅଞ୍ଚଳ ଚାନ୍ଦୁଆ କାରିଗରଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ଚାନ୍ଦୁଆ ହେଉଛି ରଙ୍ଗୀନ କପଡ଼ାର ଛୋଟ ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ, ଏହି କପଡା ଆଧାରରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର କଳା। ଏଥିରେ ଅଳଙ୍କାର ସୂତାକାର୍ଯ୍ୟ କୌଶଳ, ପ୍ରାୟତ ଉଦ୍ଭିଦ, ଜୀବଜନ୍ତୁ, ପୁରାଣ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ପ୍ରତିମା ଗୁଡ଼ିକୁ ଚିତ୍ରଣ କରଆଯାଇଥାଏ । ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ରୂପ ଯାହା ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରସିଦ୍ଧ । କଟକର ତାରକସି କାମ। ଉଚ୍ଚ ନିୟାମଗିରି ପାହାଡ - ବକ୍ସାଇଟ୍ ଏବଂ ଦୃଶ୍ୟ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଭଣ୍ଡାର ଅଟେ । ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ହଜିଯାଇଥିବା ମହମ କାଷ୍ଟିଂ କୈଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଡୋକ୍ରା କ୍ରାଫ୍ଟ - ଅଣ-ଧାତୁ କାଷ୍ଟିଂ ବେସ୍ ଜଣାଶୁଣା । ବଲାଙ୍ଗିରର ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ହୀରାପୁରର ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମନ୍ଦିର ବେଶ୍‌ ଜଣାଶୁଣା ।   କଟକର ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗ-ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଦୁର୍ଗର ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ । ଗଙ୍ଗ ରାଜବଂଶରୁ ନିର୍ମିତ ୧୩୦୦ ଦଶକ ଦୁର୍ଗର ଖୋଦିତ ଦୁର୍ଗଦ୍ୱାର ଓ ଗଡ଼ଖାଇର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଏବେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ।
 

ଉତ୍ତର- ଓଡ଼ିଶା ଭାରତୀୟ ଉପଦ୍ୱୀପର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପଶ୍ଚିମରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଟେ ?

ଓଡ଼ିଶା ଭାରତୀୟ ଉପଦ୍ୱୀପର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଯାହାକି ଏହାର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଥିବାବେଳେ ଛତିଶଗଡ ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ଏହାର ସୀମା ରହିଛି। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଉତ୍ତରରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଛି।

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶା ଭାରତର ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

ଉତ୍ତର-ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି। ସେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ଅଟନ୍ତି। ୧୯୪୬ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ରେ ସେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରପୁତ୍ର  ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସାନପୁଅ ଅଟନ୍ତି । ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଜଣେ ଲେଖକ ଓ ରାଜନେତା । ସେ ତିନୋଟି ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ଦୀର୍ଘତମ ସେବା କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । 

ଉତ୍ତର- ଓଡ଼ିଶାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ ।

ଉତ୍ତର-ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶ ଲାଲ ୨୦୧୮ ମସିହା ମେ ୨୯ ଠାରୁ ଓଡିଶାର ରାଜ୍ୟପାଳ ଅଛନ୍ତି ।

(ଓଡିଶା ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ, ଯେଉଁଠାରେ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ଗୁଡିକର ଖାଇବା ପରେ ଅନେକ ଏହାର ପ୍ରଂଶସା କରିଛନ୍ତି ।  କମ୍ ତେଲ ଏବଂ ମସଲା ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବାରୁ ଓଡିଆ ରୋଷେଇଗୁଡ଼ିକ ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥକାରୀ |
ତେବେ ଆସନ୍ତୁ  କିଛି  ଓଡିଶାର ଲୋକପ୍ରିୟ ରୋଷେଇ ବିଷରେ ଜାଣିବା ..
-ପାଖାଳ ଭାତ- ଓଡିଶାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଘରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ । ପାଣିରେ ଭିଜାଯାଇଥିବା ରନ୍ଧା ଚାଉଳ ସହିତ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ । ପଖାଳର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅନେକ ସମୟରେ ଭଜା ମାଛ, ବଡି ଚୋରା, ସାଗ ଭଜା, ଆଳୁ ଭର୍ତ୍ତା ସହିତ ଏହି ଖାଦ୍ୟକୁ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ ।
-ଡାଲମା- ଏହା ଓଡିଶାରେ ଏକ ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟ । ସାଧା ଡାଲି ବଦଳରେ ଓଡିଆ ଲୋକମାନେ ଡାଲମାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏହା ଡାଲି ପ୍ରାୟତ ମୁଗ ଡାଲି,କଖାରୁ, ଆଳୁ, କଖାରୁ ଓ ଋତୁକାଳୀନ ପନିପରିବା ସହିତ ମସଲାରେ ସିଝାଯାଇ ଏବଂ ଏକ ଟଡକା ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ  ।
-ଖେଚୁଡି -ଏହା ଏକ ଚାଉଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବ୍ୟଞ୍ଜନ । ଏହା ଡାଲି ଓ ଚାଉଳରେ ରନ୍ଧା ଯାଇଥାଏ । ଜିରା ଏବଂ ଲଙ୍କା ଏବଂ ଦେଶୀ ଘି ସହିତ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ ।

ସନ୍ତୁଳା-ବିଭିନ୍ନ ଋତୁରେ ଉପଲବ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ସହିତ ସନ୍ତୁଳା  ତିଆରି ହୋଇଥାଏ | ସନ୍ତୁଳା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆଳୁ, ବାଇଗଣ, ସଜନା ଛୁଇଁ,ବିନ୍ସ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପରିବାରର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । କମ୍ ତେଲ ମସଲାରେ ଛୁଙ୍କ ଦିଆଯାଇ ସନ୍ତୁଳା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ |
ଛତୁ ରାଇ-ଛତୁ ଏବଂ ସୋରିଷ ମସଲାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଛତୁ ରାଇ । ଏହା ଏକ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟଞ୍ଜନ।

ପୋଟଳ ଆଳୁ ରସା-ଏହା ପୋଟଳ ଓ ଆଳୁରେ  ମସଲା କରାଯାଇ ଏହି ରେସିପି ତିଆରି କରାଯାଏ ବିଭିନ୍ନ ମସଲା ଏବଂ ମୋଟା ଝୋଳ ରଖାଯାଇଥିବାରୁ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାଦ ଆସିଥାଏ |
ମାଛ ବେସର-ସୋରିଷ ମସଲା ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ମାଛ ତରକାରୀ । ଏହା ବ୍ୟଞ୍ଜନଟି ପ୍ରାୟ ଓଡିଆଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଖାଦ୍ୟ
ଟମାଟୋ ଖଟା:-ଏହା ଏକ ଖଟା ମିଠା ଓଡିଆ ବ୍ୟଞ୍ଜନ । ଟମାଟୋ ଏବଂ ଗୁଡ଼ ବା ଚିନିରେ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ।    
ଛେନା ପୋଡ଼ - ଛେନାପୋଡ଼ ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରିୟ ମିଠା । ଏହି ମିଠା ଛେନାରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ ।  ଏହାର ସ୍ବାଦ ଟିକେ ନିଆରା ଯାହାର ସ୍ୱାଦ ପୋଡ଼ା ଓ ମିଠାର ସ୍ୱାଦ ଥାଏ ।   
ପିଠା- ଓଡିଶାରେ ବିଭିନ୍ନ ସୁସ୍ୱାଦୁ  ପିଠା ରହିଛି । ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପିଠା ତିଆରି କରାଯାଏ ।  ପୋଡ଼ ପିଠା, କାକରା ପିଠା, ଚକୁଳି ପିଠା, ଚିତଉ ପିଠା, ଆରିସା ପିଠା ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ , ମଣ୍ଡା ପିଠା ଆଦି ପିଠା ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ ।  
ରସବଳି-ଏହା ଏକ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ମିଠା । ଛେନା ଓ ‍ଖିର ଓ ଚନିରେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ । 
 

ଉତ୍ତର- ଓଡ଼ିଶାକୁ ଉତ୍କଳ କୁହାଯାଏ କାରଣ ଏହା ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କୁଶଳୀ କଳା ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ରାଜ୍ୟ ଅଟେ । | ଉତ୍କଳ ଶବ୍ଦ ଉତ୍କଳ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ+ କଳା = ଉତ୍କଳରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ।

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍କଳ, କଳିଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଆ ରାଜ୍ୟ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା 

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱରେ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧଅ, କୋଣାର୍କର ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଧଉଳି ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପ, ହୀରାକୁଦ୍ ଦୀର୍ଘତମ ମାଟି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ।   

ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାକୁ ଭାରତର ଆତ୍ମା କୁହାଯାଏ କାରଣ ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ପ୍ରକୃତିର ଅନୁଗ୍ରହ, ୪୮୫ କିଲୋମିଟର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବେଳାଭୂମି, ବିସ୍ତୃତ ନଦୀ, ଚମତ୍କାର ଜଳପ୍ରପାତ, ପୂର୍ବ ଘାଟର ଜଙ୍ଗଲରେ ଆବୃତ୍ତ ନୀଳ ପାହାଡ଼ ଏବଂ ୬୨ଟି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ବନ୍ୟ ଜୀବନ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଐତିହ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳର ଅନେକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର ରହିଛି । ହିନ୍ଦୁ, ଜୈନ,ବୌଦ୍ଧଧର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଅଟେ ।

ଉତ୍ତର- ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳର ଏକ ଭଣ୍ଡାର ।  ସବୁଜ ଜଙ୍ଗଲଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବାସସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ରାଜ୍ୟ ଅନନ୍ୟ ଜୈବ ବିବିଧତା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଭିଦ, ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଅଟେ ଓଡ଼ିଶା ।  ଚିଲିକା, ଭିତରକନିକା, ସାତକାଶିଆ ଆଦି ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଅଟେ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହିଭଳି ଅନେକ ପ୍ରାକୃତିକ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରା ସ୍ଥାନ ରହିଛି ...
ଦାରିଙ୍ଗବାଡି-ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ଓଡିଶାର କାଶ୍ମୀର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ପାହାଡ ଷ୍ଟେସନ ସବୁଜ ଉପତ୍ୟକା ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହା ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ମେଘକୁ ଛୁଇଁଥାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ଶୀତ ସମୟରେ ଏଠାରେ ତୁଷାରପାତ ହୁଏ ।
-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ହେନ୍ତାଳ ଜୈବ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଲୁଣିଆ ଜଳ କୁମ୍ଭୀର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହା ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଅଟେ ।
 -ଶିମିଳିପାଳ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ପାର୍କ - ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ସିମିଳିପାଳ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ପାର୍କ । ଏହା ଭାରତର ସପ୍ତମ ବୃହତ୍ତମ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ବେଙ୍ଗଲ ଟାଇଗର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ । ଏହା ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରକୃତି ଆପଣଙ୍କୁ  ତାହାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ମୋହିଥାଏ । 
-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର କୁଲଡିହା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗର ନୀଳଗିରି ରେଞ୍ଜ, ଚାନ୍ଦିପୁର ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି, ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର, ରେମୁଣା ଗୋପୀନାଥ ମନ୍ଦିର, ନୀଳଗିରି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଗୁମ୍ଫା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯାହା ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଆଡ଼କୁ ଟାଣିନିଏ ।
-ଚିଲିକା ହ୍ରଦ ଓଡ଼ିଶାର ୩ଟି ଜିଲ୍ଲା ପୁରୀ, ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧା  ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ପକ୍ଷୀପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏସିଆର ବୃହତ୍ତମ ଖାର ଜଳ ହ୍ରଦ ହେଉଛି ଚିଲିକା । ଏଠାରେ ୯୪ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ଦେଶାନ୍ତରୀ ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି ।
 ସାତପଡା -ସାତପଡ଼ାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ରୁ ବିଲୁପ୍ତ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଇରାୱାଡି ଡଲଫିନ୍ । ଏହିଠାରେ ସାଗରମୁହଁ ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଚିଲିକା ହ୍ରଦ ବଙ୍ଗୋପସାଗରକୁ ଭେଟିଥାଏ ।
   -ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ସାତକୋସିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଜୈବ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ମହାନଦୀ ନଦୀ ଉପରେ ଚମତ୍କାର ଘାଟ ସହିତ ଏହା ଏକ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧୁର ଜଳ କୁମ୍ଭୀରର ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ ।
    -ଦେବ୍ରିଗଡ଼ ଅଭୟାରଣ୍ୟ-ଦେବ୍ରିଗଡ଼ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବିଭିନ୍ନ ଜଙ୍ଗଲ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ବାଘ, ଚିତାବାଘ, ସମ୍ବର, ହରିଣ ଏବଂ ଚଉସିଂହାଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଅଟେ।
 -ଧଳାବାଘ ସଫାରି ସହିତ ନନ୍ଦନକାନା ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ-ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ । ନନ୍ଦନକାନନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଭାରତୀୟ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ସର ଏକମାତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ।
 -ବାଲିପଦର-ଭେଟନଈ-ବାଲିପଦର-ଭେଟନଈ ଅଞ୍ଚଳ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଓଡିଶାର ବୁଗୁଡା, ଆସ୍କା ଏବଂ କୋଦଳା ଜଙ୍ଗଲ ପରିସରର ୭୦ଟି ଗାଁକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ବାସ କରନ୍ତି। କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ଶିକାରକୁ ଅପରାଧ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଏହି ସୁନ୍ଦର ଜୀବମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି।
 

ଉତ୍ତର-ଓଡିଶାର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ଅଛି ,ସେଗୁଡିକ ହେଲା ଅନୁଗୁଳ, ବାଲାଙ୍ଗୀର, ବାଲେଶ୍ୱର, ବରଗଡ,
ଭଦ୍ରକ, ବରଗଡ଼, ବୌଦ୍ଧ, କଟକ, ଦେବଗଡ଼, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, କଳାହାଣ୍ଡି, କାନ୍ଧମାଳ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, କେନ୍ଦୁଝର, ଖୋର୍ଧା, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ନୟାଗଡ଼, ନୂଆପଡା, ପୁରୀ, ରାୟାଗଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବା ସୋନପୁର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ।
 

ଓଡ଼ିଶା ଭାରତର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଓଡ଼ିଶାକୁ ଏହାର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ପଶ୍ଚିମରେ ଛତିଶଗଡ଼ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟ ଘେରି ରହିଛି।

ଉତ୍ତର-ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ହେଉଛି ଓଡ଼ିଶା ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅବସ୍ଥିତ ପ୍ରାଥମିକ ବିମାନବନ୍ଦର।

ଉତ୍ତର- ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ରାଜଧାନୀରେ ନିକଟସ୍ଥ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଅଟେ ।  ଭାରତୀୟ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ସେବା କରେ ଏବଂ ଏହା ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ପୂର୍ବତଟ ରେଳ ଜୋନର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଅଟେ।

ଉତ୍ତର- ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା (ପୂର୍ବରୁ ଇଂରାଜିରେ Orissa କୁହାଯାଉଥିଲା )  ବିହାରରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲା  | ୧୯୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରିଟିଶ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବଙ୍ଗଳା ପ୍ରେସିଡେନ୍ସିର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା ଓଡିଶା ଏବଂ ବିହାର  । ୧୯୧୨ ଏପ୍ରିଲ ୧ରେ ବିହାର ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶକୁ ବଙ୍ଗଳାଠାରୁ ପୃଥକ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ବିହାର ଓ ଓଡ଼ିଶା ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅଧୀନକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲା ।