• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ସ୍ପେସଶିପ୍ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଡ଼ାଣ

  • ପ୍ରଥମ ସ୍ପେସ୍‌ଶିପ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା

  • ଟେଷ୍ଟ ଉଡାଣ ୨୦୧୬ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଭର୍ଜିନ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ମାଲିକ ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରେନ୍‌ସନ୍‌ଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଥମ ଏଭଳି କମ୍ପାନୀ ହୋଇପାରିଛି ଯାହାର ସ୍ପେସଶିପ୍ ତାଙ୍କ ସହିତ ମହାକାଶର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଡ଼ାଣ କରିଛି। ଏହା ପରେ ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଏକ ନୂତନ ଯୁଗ ଆସିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମହାକାଶରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ, ଆମେ କେବଳ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବୁ ନାହିଁ, ବରଂ ମହାକାଶରେ ଅଧିକ ବିକାଶ ଦେଖାଯିବ। ଭର୍ଜିନ୍ ଗାଲାକ୍ଟିକ୍ କମ୍ପାନୀ କେବେ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ବିମାନଟି କିପରି ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କଲା ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିନେବା

ଏହି ମହାକାଶଯାନର ନାମ ହେଉଛି ଭିଏସ୍‌ଏସ୍ ୟୁନିଟି। ୟୁନିଟି ନାମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ହକିଙ୍ଗ ରଖିଥିଲେ। ଭର୍ଜିନ୍ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ୨୦୧୨ରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ସ୍ପେସ୍‌ଶିପ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ୟୁନିଟି ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେଲା। ଏହାର ଟେଷ୍ଟ ଉଡାଣ ୨୦୧୬ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ମହାକାଶଯାନ ଆକାର ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ୨୦୧୮ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ, ଏହା ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସବ୍‌ଆର୍ବିଟଲ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ କଲା। ତା’ପରେ ଏହା ୮୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ନାସା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସୀମାକୁ ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ଭାବରେ ସ୍ଥିର କରିଛି। ତେବେ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ୫୪ କିଲୋମିଟର ଉପରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ସ୍ପେସ୍ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।

ଏହି ମହାକାଶଯାନକୁ ଏପରି ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଭିତରେ ଥିବା ସିଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ୩୬୦ ଡିଗ୍ରୀ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରି ଯେଉଁଠୁ ଚାହିଁଲେ ସେଇଠୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷର ଫଟୋ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମଧ୍ୟ ତୁଳନାତ୍ମକ ନୁହେଁ।

ଏଥିରେ ୧୨ ଟି ଯାତ୍ରୀ ସିଟ୍ ଏବଂ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ କ୍ୟାବିନ୍‌ ଅଛି। କ୍ୟାବିନ୍‌କୁ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ମହାକାଶରେ ଓଜନହୀନ ହୋଇଥାଉ, ଉଠିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ। ଏହାର ଭିତରେ ୧୬ଟି କ୍ୟାମେରା ଅଛି। ସିଟ୍ ସାମ୍ନାରେ ଏପରି ଏକ ପରଦା ଅଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯଦି ଆପଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବିମାନଟି ଉଡ଼ୁଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଆପଣ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ସ୍ପେସ୍ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ। ଏହି ସିଟ୍‌ଗୁଡିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଫ୍ଲୋଟ୍ ଜୋନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ସିଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକ କାର୍ବନ ଫାଇବର ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଉଚ୍ଚମାନର ଆଲୁମିନିୟମରୁ ତିଆରି । ଏହାର ଫୋମ୍‌କୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଫୋମ୍ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ସିଟ୍‌ଗୁଡିକରେ ବ୍ୟବହୃତ କପଡା ହେଉଛି ବୈଷୟିକ କପଡା। କ୍ୟାବିନ୍‌ର ଭିତର ଅଂଶ ଧାତବ ଏବଂ ନୀଳ।

ମହାକାଶରେ ଉଡିବାବେଳେ, ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସହାୟକ ହେଉଥିବା ଅନେକ ଯନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଯାଉଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଲଗେଜ୍ ମଧ୍ୟ ତଳେ ଥିବା ଏକ କ୍ୟାବିନରେ ରଖିପାରିବେ।

Other Stories