• translate
Pramod Behera

ପାନାଜୀ: କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ନେତୃତ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ସଭାପତି ଜେ. ପି. ନଡା ଭିନ୍ନ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟକୁ ଏଡ଼ାଇବା ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି. ଏସ୍. ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପା ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ପେଗାସସ୍ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିହୀନ ବୋଲି କହିବା ସହିତ ବିରୋଧିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ଏନେଇ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଗୋଆରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ଶେଷରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ ସାୱନ୍ତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଗୋଆ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ କିନ୍ତୁ ଦଳର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। କିନ୍ତୁ ଔପଚାରିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡ କରିବ। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଜେପି ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପା ଏକ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି। ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପା ନିଜ ଢଙ୍ଗରେ ସବୁକିଛି ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।" ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଅଛି କି ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ “ଆପଣ ଏହା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁ ନାହୁଁ।”

ନଡ୍ଡାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ ଯେ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପଦଦୀରେ ରହିବା ନେଇ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସେ ବିଜେପି ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କଠାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇଯିବେ ଏବଂ ସେ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ବେଲଗାଭିରେ ଯେତେବେଳେ ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ହାଇକମାଣ୍ଡର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆଶା କରାଯାଏ କି ନାହିଁ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଆସେ, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ, ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଆସେ, ତେବେ ମୁଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବି।"

ପେଗାସସ୍ ଗୁପ୍ତଚର ବିବାଦକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ବିଜେପି ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏହା ଭିତ୍ତିହୀନ। ଏହା ଆଦୌ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ। କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିରୋଧୀ ଦଳର କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନାହିଁ ଯାହା ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଏପରି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଉଛନ୍ତି।”

ସଂସଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାଘାତ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ନଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ ଓ ଅର୍ଥହୀନ ହୋଇପଡିଛି, ତେଣୁ ସେ ବାଧା ଦେବା ପାଇଁ ଏପରି କୌଶଳ ଆପଣଉଛି।”

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରବିବାର କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ପାଞ୍ଚଶହରୁ ଅଧିକ ବୀରଶୈବ ଲିଙ୍ଗାୟତ ସାଧୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ୍. ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବାଲେହୋସୁର ମଠର ମହନ୍ତ ଦିଙ୍ଗଲେଶ୍ୱର ସ୍ୱାମୀ, ତିପ୍ତୁରର ରୁଦ୍ରାମୁନି ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଚିତ୍ରଦୂର୍ଗର ବାସଭକୁମାର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆହ୍ ଆହ୍ୱାନରେ ସାଧୁମାନେ ପ୍ୟାଲେସ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଏକ ସଭାର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଦିଙ୍ଗଲେଶ୍ୱର ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି।

Other Stories