• translate
Pramod Behera

ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଆମର ସୌର ପ୍ରଣାଳୀର ଜନ୍ମ ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନଙ୍କର ବହୁତ ଆଶା ଅଛି। ଏଥିରୁ ସେମାନେ ଏହିପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇପାରିବେ ଯାହା କେବଳ ଜୀବନର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ କହିପାରିବ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ଆମର ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବନର ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଅନେକ ତାରାର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଚାଲିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏପରି କିଛି ତାରା ପାଇବେ ଏବଂ ସୌର ପ୍ରଣାଳୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉପରେ ଜାଣିପାରିବେ। ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ତାରାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ସେମାନେ ଏହି ଆଶା ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି।

ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ନିକଟସ୍ଥ ତାରା ଗଠନର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ସୌର ପ୍ରଣାଳୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଘଟିଥିବା ଅବସ୍ଥା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହିତ ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆମ ସୂର୍ଯ୍ୟର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ସୌର ପ୍ରଣାଳୀର ଗ୍ରହ ଗଠନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ରେଡ଼ିଓ ଆକ୍ଟିଭ୍ ସାମଗ୍ରୀ କେଉଁଠୁ ଆସେ ତାହାର ରହସ୍ୟ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଯାଇଛି ଯେ ତାରା ଗଠନର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହିପରି ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ ସୌର ପ୍ରଣାଳୀ ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆମର ଗାଲାକ୍ସିରେ ସବୁଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନବଜାତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ଧୂଳିର ଘନ ମେଘରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ କଠିନ ପଦାର୍ଥର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ କଲେ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦାର୍ଥ ହେଉଛି ଆଲୁମିନିୟମ୍-୨୬, ଯାହା ତାରାଗୁଡିକ ଭିତରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ଏହାର ଅଧା ଜୀବନ ହେଉଛି ଏକ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ। ପ୍ରଥମ ଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପାଇଁ ଏକ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ଲାଗିଥିଲା। ତେଣୁ ଏହି ତତ୍ୱର ଉପସ୍ଥିତି ଉତ୍ସ ହେବାର ସଂକେତ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

ନେଚର ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଗବେଷକମାନେ ଓଫିୟୁକସ୍ ନାମକ ତାରା ଗଠନର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଆମର ସୌର ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ଆଲୁମିନିୟମ୍ -୨୬ ର ଉତ୍ସ କେବଳ ନିକଟସ୍ଥ ସୁପରନୋଭା ଶୃଙ୍ଖଳାର ଫଳାଫଳ ହେବ।

ସୌରମଣ୍ଡଳର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଅଗ୍ରଣୀ ଗବେଷକ ତଥା ନ୍ୟୁୟର୍କ ସିଟିର ଫ୍ଲାଟିରନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଜନ୍ ଫୋର୍ବସ୍ ସ୍ପେସ୍ ଡଟ୍ କମ୍ କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଆଲୁମିନିୟମ-୨୬ ଉତ୍ସର ଅନୁସନ୍ଧାନ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମ୍-ଆଲୁମିନିୟମ୍ ସମୃଦ୍ଧ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ (CAIs) ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ, ମେଟେରାଇଟ୍ସରେ ମିଳୁଥିବା ସୂକ୍ଷ୍ମ ଆକାରର କଣିକା ଯାହା ଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗାଇଥାଏ।

Other Stories