• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ରୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ୍

  • ଧିରେ ଧିରେ ଖୋଲିବ ସମସ୍ତ କ୍ଲାସ

  • ପ୍ରଥମେ ବଡ ପିଲା, ପରେ ମଧ୍ୟମ ଓ ପ୍ରାଥମିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ରୁ ୯ମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଏବଂ ୮ ତାରିଖରୁ ୬ଷ୍ଠରୁ ୮ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଗଠିତ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟିର ମତାମତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜଧାନୀରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ବଡ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବା ଉଚିତ, ତା’ ପରେ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶ୍ରେଣୀ ଖୋଲିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

କମିଟି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ୯ମରୁ ୧୨ଶ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଏବଂ ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ରୁ ୬ଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲକୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍କୁଲରେ ଦଶମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନେ ଆଡ୍‌ମିଶନ୍‌, ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ୱାର୍କ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇଛନ୍ତି।

ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲାଯିବ ସେଥିରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। କୌଣସି ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲକୁ ଡାକିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯିବ ନାହିଁ। ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲ ଯିବା ପାଇଁ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଲିଖିତ ଅନୁମତି ନେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ।

ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ନର୍ସରୀ ଠାରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏକ ଡଜନ ରାଜ୍ୟରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ସିସୋଦିଆ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ହଜାର ହଜାର ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ଉଚିତ। ବହୁତ କମ ଲୋକ ସ୍କୁଲ ନ ଖୋଲିବା ସପକ୍ଷରେ ଥିଲେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବା ଉଚିତ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଆମେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛୁ। ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଅତିକମରେ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।

Other Stories