• translate
Pallipuspa Samal

News Highlights

  • ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ

  • କେଶ ସମସ୍ୟା ଦୁର କରିଥାଏ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ

ଲବଙ୍ଗ ଏକ ଉପକାରୀ ମସଲା । ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଲବଙ୍ଗ ସହିତ ଏହାର ତେଲ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଲବଙ୍ଗ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ,ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ,ଆଣ୍ଟି-ସେପ୍ଟିକ ଗୁଣ ଥିବାରୁ ଏହା ଖୁବ୍ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲବଙ୍ଗ ତେଲର ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା ଲାଭଦାୟକ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ।

  • ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ । ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତୁଳାରେ ୨ରୁ ୩ ବୁନ୍ଦା ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଦାନ୍ତରେ ପକାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।
  • ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାରୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ । ଲବଙ୍ଗ ତେଲରେ ରହିଛି ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ । ଏହା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବା ସହିତ ମୁଣ୍ଡର ଫୁଲା କମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । 
  • ଶରୀରର ଚାପ କମାଇ ଗଭୀର ନିଦ୍ରା ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ । ୪-୫ ବୁନ୍ଦା ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ଲୁଣ ମିଶାଇ କପାଳରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଯନ୍ତ୍ରଣା କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଚାପ କମ କରାଏ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ । ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଚାପରେ ରହିଥାନ୍ତି । ଏହାକୁ କମାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ଲବଙ୍ଗ ତେଲକୁ ଦେଶୀ ଘିଅରେ ମିଶାଇ କପାଳରେ ବୃତ୍ତାକାର ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ । କାନ ପଛରୁ ଆରମ୍ଭ କରି, ଏହା ସହିତ ଉପର ଏବଂ ପଛକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଶରୀରର ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ମନକୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ ।
  • କେଶ ସମସ୍ୟା ଦୁର କରିଥାଏ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ । ଏହା ତ୍ୱଚାରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କେଶ ମୂଳରୁ ପୋଷଣ ପାଇ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏହିପରି, ଏହା କେଶକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ନଡିଆ ତେଲରେ ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ମିଶାଇ ହାଲୁକା ହାତରେ ତ୍ୱଚା ଓ କେଶରେ ମାଲିସ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

 

Other Stories