• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଆଗାମୀ ସିଜନ୍‌ରେ ଦୁଇ ନୂଆ ଦଳ ସାମିଲ ହେବେ

  • ନୂଆ ଦଳ ନିଲାମ ପାଇଁ ବିସିସିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଆଗାମୀ ସିଜନ୍‌ରେ ଦୁଇଟି ନୂଆ ଦଳ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ନୂଆ ଦଳ ନିଲାମ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି। ଏନେଇ ବିସିସିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ରେ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇପାରେ। ୨୦୨୨ ରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ୮ ଟି ଟିମ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୦ଟି ଟିମ୍ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ଜାନୁଆରୀରେ ଏନେଇ ଏକ ମେଗା ଅକ୍ସନ୍ କରାଯିବ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ୨ ଟି ନୂଆ ଦଳର ନିଲାମରୁ ବୋର୍ଡ ୫୦୦୦ ରୁ ୬୦୦୦ କୋଟି ରୋଜଗାର କରିପାରିବ। ଦଳ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ମ୍ୟାଚ୍ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାରଣରୁ ଆୟ ବୃଦ୍ଧିର ଆଶା ରଖିଛି।

କ୍ରିକ୍‌ବଜ୍ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିସିସିଆଇ ପ୍ରମୁଖ କେବଳ ନିଲାମର ତାରିଖ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଟେଣ୍ଡର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ କ୍ରୟ କରାଯିବ। ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ରେ ନିଲାମ ହୋଇପାରେ। କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଇ-ନିଲାମ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପୁରୁଣା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବନ୍ଦ ବିଡିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ଦଳ ନିଜର ଦୁଇଟି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରିଟେନ୍ ରଖିପାରିବେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ୨ଟି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରାଇଟ୍ ଟୁ ମ୍ୟାଚ୍ କାର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପୁନର୍ବାର ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ କରିପାରିବେ।

ଦଳ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳକୁ ୧୪ କିମ୍ବା ୧୮ ଟି ଲିଗ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡିପାରେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଘରୋଇ ଭେନ୍ୟୁରେ ୭ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ବାହାରେ ୭ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ। ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ୧୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦଳର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳକୁ ୧୮ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡେ ତେବେ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟ ବଢିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ। ଲିଗ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ସଂଖ୍ୟା ୭୪ କିମ୍ବା ୯୪ ହୋଇପାରେ। ଟିମ୍ ଗୁଡିକୁ ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ଭାଗ କରାଯିବ।

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଦଳ କିଣିବା ପାଇଁ ଆର୍‌ପିଏସ୍‌ଜି ଗ୍ରୁପର ସଞ୍ଜୀବ ଗୋଏଙ୍କା ଏହି ଦୌଡରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ପୂର୍ବରୁ ପୁଣେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ର ମାଲିକ ମଧ୍ୟ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ନୂତନ ଦଳ ବିଷୟରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ଇନ୍ଦୋର, କଟକ, ଗୁଆହାଟି ଏବଂ ଧରମସାଲା ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଦୌଡ଼ରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଦୌଡରେ ଲକ୍ଷ୍ନୋ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦକୁ ସାମିଲ କରିବାର ଅଧିକା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Other Stories