• translate
Pramod Behera

୧୯୯୦ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକ ପାକିସ୍ତାନର ପେସ୍ ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରତି ଈର୍ଷା କରୁଥିଲେ। ୱାସିମ୍ ଆକ୍ରାମ, ୱାକର ୟୁନିସ୍ ଏବଂ ଜଣେ ସ୍ପିନର (ମୁଶତାକ୍ ଅହମ୍ମଦ କିମ୍ବା ସାକ୍ଲେନ୍ ମୁସ୍ତାକ) ଙ୍କ ବିଦେଶରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଟର୍ଣ୍ଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ଆମକୁ ଭୟଭୀତ କରିଥିଲା ​​ଯେହେତୁ ଆମେ ସେହି ବିଜୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲୁ।

ତେବେ ସୋମବାର ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ବିଜୟ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତଥା ପାକିସ୍ତାନ ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଲର୍ଡରେ କରିଥିବା ବିଜୟ ସହ ପ୍ରାୟ ସମାନ, ​​ଯାହା ଆକ୍ରାମ ଟିମକୁ ସିରିଜ୍ ୨-୦ରେ ଜିତିବାକୁ ବାଟ ଫିଟେଇଥିଲା।

ଇଂଲଣ୍ଡ - ମାଇକ୍ ଆଥରଟନ୍, ଆଲେକ୍ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ, ଗ୍ରାହାମ୍ ଥର୍ପେ ଏବଂ ଗ୍ରାମ୍ ହିକ୍‌ଙ୍କ ସହ ଲର୍ଡସ୍ ପିଚ୍‌ରେ ଏହି ଟେଷ୍ଟ୍‌କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ଦିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିବେଶନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ୱାକର ୟୁନିସ୍ ଏବଂ ଲେଗି ମୁସ୍ତାକଙ୍କ ବୋଲିଂ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ଭାରତ ଠିକ୍ ଏମିତି କରି ଦେଖେଇଛି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ, ଇଂଲଣ୍ଡ ଯେତେବେଳେ କେବଳ ନୂଆ ବଲକୁ କାଉଣ୍ଟର କରିବାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ବଲରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିଲା। ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ କୋହଲି କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଚାହୁଁ ବଲ୍ ଯେତେ ପୁରୁଣା ହେଉ, ଏନେଇ ଆମେ ଚେଷ୍ଟା କରୁ ଏବଂ ଥରେ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ ପାଇଁ ବୁମ୍ରା ମତେ କହିଲେ।

ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଜଗି ରହିଲା ଯାହା ପ୍ରଥମ ଚାରି ଦିନରେ ହୋଇ ନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବୁମରା ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୱାକର ଯାହା କରିଥିଲେ ତାହା କରି ଦେଖେଇଥିଲେ।

ଏହା ବୋଧହୁଏ ଏକ ସଂଯୋଗ ଯେ ୱାକରଙ୍କ ପରି ବୁମ୍‌ରାଙ୍କର ଏକ ସ୍ଲିଙ୍ଗ୍ ଆକ୍ସନ୍ ଅଛି ଯାହା ବଲ୍‌କୁ ପେସ୍‌ରେ ସୁଇଙ୍ଗ କରିବାରେ ଯାହା ଓଲି ପୋପ୍ ଏବଂ ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋଙ୍କୁ ଡିଫେନ୍ସ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ଯଦି ଆପଣ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ ସେହି ୧୯୯୬ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଆଉ ଥରେ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ମୁସ୍ତାକ୍ କିପରି ରାଇଟ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡର ଲେଗ୍ ଷ୍ଟମ୍ପ ବାହାରେ ବଲ ପକେଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ଲେଗି ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଡେଜାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଟର୍ଣ୍ଣ ବାହାର କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସାଉଥପୋ ପେସ୍ ବୋଲର ହୋଇ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମାନ ଭାବେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରେ।

ସେ ହାସିବ ହାମିଦ ଏବଂ ମୋଇନ ଅଲିଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେପରି ମୁସ୍ତାକ୍ (୫-୫୭) ଆଥର୍ଟନ୍, ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ଏବଂ ଥର୍ପେଙ୍କୁ କରିଥିଲେ।

କମେଣ୍ଟେରୀ ସମୟରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଭାରତୀୟ ଆକ୍ରମଣ ୧୯୭୦ ଏବଂ ୮୦ ଦଶକର ପଶ୍ଚିମ ଭାରତୀୟ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ନିରନ୍ତର ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ଆକ୍ରମଣରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଲଢେଇର ଶେଷ ଭେଷ୍ଟିକୁ ପୋଛି ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ପିନରର ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥିଲା।

ତେଣୁ ଜାଡେଜାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଏହି ଭାରତୀୟ ଆକ୍ରମଣକୁ ୧୯୯୦ର ପାକିସ୍ତାନ ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ସମାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆମକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରେ ଯେ ଅନ୍ତତପକ୍ଷେ ପୋଷ୍ଟ ଟେଲିଭିଜନ ଯୁଗରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଉପମହାଦେଶରୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି।

ଏଠାରେ ଯୁଗକୁ ତୁଳନା କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଭାରତୀୟ ଆକ୍ରମଣ ଯାହା ଦର୍ଶାଉଛି ତାହା ହେଉଛି ଯେ ଆଉ କୌଣସି ହିରୋ ନାହାଁନ୍ତି। ଯଦି ତୁମର ବୁମରା ଦୁଇଟି ଏବଂ ଜାଡେଜା ତିନୋଟି ନେଉଛନ୍ତି, ସେଠାରେ ଆଉ ଜଣେ ଉମେଶ ଯାଦବ ଓ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିରୋଧୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ (ଜୋ ରୁଟ୍)କୁ ଆଉଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଆକ୍ରମଣର ଚମତ୍କାରିତା ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ଆକ୍ରମଣରେ ଖେଳିଥିବା କେ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି।

Other Stories