• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ସଫଳତା

  • ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ହେବ ଆରାମଦାୟକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନ୍ୟ ଏକ ସଫଳତା ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ଖାତାରେ ଯୋଡିହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଭିସ୍ତାଡୋମ୍ କୋଚ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି, ଯାହା ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରାକୁ କେବଳ ଆରାମଦାୟକ ନୁହେଁ ସ୍ମରଣୀୟ ମଧ୍ୟ କରିବ। ଭିସ୍ତାଡୋମ୍ କୋଚ୍‌ଗୁଡିକ ଡବାରେ ପ୍ରଶସ୍ତ ଝରକା ଓ ଛାତରେ କାଚ ଲାଗିଛି। ସ୍ୱଚ୍ଛ ଛାତ ହେଉଛି ଏହାର ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରକୃତିକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ।

ଗତ ମାସରେ ରେଳବାଇର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ରେଳ ଡବାର ଏକ ଭିଡିଓ ଥିଲା। ଏହା ହେଉଛି ଭିସ୍ତାଡୋମ୍ କୋଚ୍ ଯାହା ରେଳବାଇର ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଏହା କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିର ନିକଟତର କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିକରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

କୋଚ୍‌ରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଟ ୪୪ ଟି ସିଟ୍ ଅଛି। ଏହି ସିଟ୍‌ଗୁଡିକ କେବଳ ଆରାମଦାୟକ ନୁହେଁ, ଗୋଡ ଲମ୍ବେଇ ରଖିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସ୍ଥାନ ଅଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପିଲାଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଆରାମରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ସିଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଶେଷତା ହେଉଛି, ସେଗୁଡିକ ଚାରିଆଡ଼େ ଘୂରିପାରିବେ।

କୋଚ୍‌ରେ ଯାତ୍ରୀ ସୂଚନା ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟତୀତ ୱାଇଫାଇ ରହିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ କାମ କିମ୍ବା ମନୋରଞ୍ଜନ କରିପାରିବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏଠାରେ ଥିବା କବାଟଗୁଡ଼ିକ ଅଟୋସ୍ଲାଇଡିଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କାମ କରିବ। କବାଟକୁ ଛୁଇଁବା କିମ୍ବା ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏଗୁଡିକ ସେନ୍ସରରେ କାମ କରିବ। ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି। କବାଟଗୁଡିକ ଏତେ ପ୍ରଶସ୍ତ ଯେ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାର ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ଆସିପାରିବ।

ସାଧାରଣତଃ, ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଶୌଚାଳୟର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଏହି ଆଧୁନିକ କୋଚ୍‌ରେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଥିବା ମଡ୍ୟୁଲାର୍ ଶୌଚାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ହେବ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ସଫା ରହିବ। ଏଥିରେ ଏକ ବାୟୋ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ରହିବ ଯାହାଫଳରେ ଟ୍ରାକ୍‌ରେ କୌଣସି ମଇଳା ପଡିବ ନାହିଁ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଚ୍‌ରେ ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା ଲ୍ୟାପ୍‌ଟପ୍ ଚାର୍ଜିଂ ପାଇଁ ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ରଖାଯାଇଛି। ଏଗୁଡିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସିଟ୍‌ର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ନିକଟରେ ରହିବ। ସେଠାରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଡିସପ୍ଲେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ରହିବ, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ପିକର ସଂଯୋଗ ହେବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନେ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିପାରିବେ। ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ। ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଭଲଭାବେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଏକ ରିଫ୍ରେସନେଣ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ର ରହିବ। ଏକ ସର୍ଭିସ୍ କ୍ଷେତ୍ର ରହିବ ଯେଉଁଠାରେ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ସହିତ ଏକ ହଟ୍‌କେସ୍ ରହିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ। କଫି ମେକର ସହିତ ଏକ ଫ୍ରିଜ୍ ମଧ୍ୟ ରହିବ।

Other Stories