• translate
Pramod Behera

ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସବୁଠାରୁ ରହସ୍ୟମୟ ପିଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସେଗୁଡିକ୍ ବିଷୟରେ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସୂଚନା ନାହିଁ କାରଣ ସେଗୁଡିକ ନିଜର ଅତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ବଳରେ ଆଖପାଖ ଆଲୋକ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍‌ଗୁଡିକର ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକରୁ ସେଗୁଡିକର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ ଯେପରି ପଦାର୍ଥ ଗ୍ରହଣ କରେ ଏହାର ଆକାର ସେପରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୁଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସୁପର୍‌ମାସିଭ୍ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ (SMBH) ନିକଟରେ ଥିବା ପଦାର୍ଥର ଚମତ୍କାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଏହାର ଭାର ସହିତ ନିବିଡ ଭାବରେ ଜଡିତ ।

ରହସ୍ୟମୟ ପିଣ୍ଡ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍

ସୁପର୍‌ମାସିଭ୍ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ (SMBHs) ଆମ ସୂର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ଶହ ଶହ କୋଟି ଗୁଣ ଭାରି ଏବଂ ସାଧାରଣତଃ ଗାଲାକ୍ସିର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯେତେବେଳେ ଏଗୁଡିକ ସୁସୁପ୍ତ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆଖପାଖ ତାରାଗୁଡ଼ିକର ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଗିଳି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେଗୁଡିକର ଆଖପାଖରୁ ବହୁତ କମ୍ ଆଲୋକ ନିର୍ଗତ ହୁଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଯେତେବେଳେ ଏହିପରି ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ ହେଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଅତି ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚ ବେଗରେ ପଦାର୍ଥକୁ ଗିଳିଦେଉଥିଲେ ଏବଂ ଏକକାଳୀନ ବହୁତ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିକିରଣ ନିର୍ଗତ କରୁଥିଲେ, ଯାହା ବେଳେବେଳେ ସେହି ପ୍ରକାଶରେ ସମଗ୍ର ଗାଲାକ୍ସି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛପି ଯାଉଥିଲେ।

ସାଇନ୍ସ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍‌ ଇଲିନୋଇସ୍ ଅର୍ବାନା ଅଧ୍ୟୟନରେ ପ୍ରଫେସର ୟୁ ଶେନ୍‌ଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ର କୋଲିନ୍ ବୁର୍କ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ ପଦାର୍ଥରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ସକ୍ରିୟ ସୁପରମାସିଭ୍ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ (SMBHs) ର ବହୁଳତା ଏବଂ ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକର ସମୟ ସୀମାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏହିପରି ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍‌ର ଆକ୍ରେଟେସନ୍ ଡିସ୍କରୁ ବାହାରୁଥିବା ଆଲୋକ ସର୍ବଦା ସମାନ ଭାବରେ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ନାହିଁ। ଅଦ୍ୟାବଧି, ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୁଝାପଡୁ ନ ଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ଲାକ ହୋଲ୍‌ଗୁଡିକ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରରେ ଝଲସି ଉଠେ ଯାହାର ଅବଧି ଘଣ୍ଟାରୁ ନେଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ। ଏହି ଦଳ କହିଛି ଯେ ଏ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକର ଫଳାଫଳ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ବିବାଦୀୟ ମଧ୍ୟ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ତଥ୍ୟର ଏକ ସେଟ୍ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଯାହା ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ପଦାର୍ଥ ନିର୍ଗତ କରୁଥିବା ସୁପର୍‌ମାସିଭ୍ ବ୍ଲାକ୍‌ହୋଲ୍‌ ଥିଲା। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ଝଲସୁ ଥିବା ଢାଞ୍ଚାରେ ବିବିଧତା ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଏକ ଟାଇମ୍‌ ସ୍କେଲ୍ ବିଶେଷତା ପାଇଥିଲେ ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଢାଞ୍ଚାଗୁଡ଼ିକର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଥିଲା, ଯାହାର ସିଧାସଳଖ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲର ଭାର ସହ ସମ୍ବନ୍ଧ ଥିଲା। ସେମାନେ ଏହି ଫଳାଫଳର ତୁଳନା ହ୍ୱାଇଟ୍‌ ଦ୍ୱାର୍ଫ ତାରକା ସହିତ କରି ଟାଇମ୍‌ସ୍କେଲ୍-ଭାରରେ ସଠିକ୍ ବୋଲି ପାଇଥିଲେ।

Other Stories