• translate
Sarbeswar

News Highlights

  • ମିନିଟ୍‌ରେ ୧୦ କୋଟି

  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅମ୍ବାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆକସ୍ମିକ ଭାବରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ରିଲାଏନ୍ସ ସେୟାର। ସପ୍ତାହର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ରେଡ ମାର୍କରେ ସେୟାର ମାର୍କେଟ ୬୦ ହଜାରରୁ କମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ର ସେୟାରଗୁଡିକ ଆଜି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧ ପ୍ରତିଶତ ଲାଭ ସହିତ ୨୫୪୮.୦୫ ଟଙ୍କା ରେକର୍ଡରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ଅହେତୁକ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ବିଗତ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ଼ର ଷ୍ଟକ୍ ସ୍ଥିର ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର କାରବାର ବେଳେ ରିଲାଏନ୍ସର ଷ୍ଟକ୍ ୨୫୬୫ର ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର କାରବାର ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏହା ୨୫୪୮.୦୫ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଫୋର୍ବସ୍ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ବିଲିୟନେୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୨୪ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୯୮.୦୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରାୟ ୧୮,୫୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଉପାୟରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ପ୍ରାୟ ୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତାହା ହେଉଛି, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ ବିଲିୟନେୟାର ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ଅତି ନିକଟତର ହେଉଛନ୍ତି। ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ଦଶମ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି। କୋଭିଡ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ, ଗୁଗୁଲ ପରି ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜିଓର ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରି ପ୍ରାୟ ୧.୪୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି (୨୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ପୁଞ୍ଜି ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ତେବେ ମୁକେଶଙ୍କର ଏପରି ଧନ ବଢିବାକୁ ନେଇ ପୂରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। କେମିତି ଏବଂ କେଉଁ ଉପାୟରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେଲା ତାହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

Other Stories