News Highlights

  • DIKSHA ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଏକାଧିକ ପୋଷ୍ଟ

  • CIET ଦ୍ୱାରା ଆବେଦନ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ

  • ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ଜୁଲାଇ ୩୦, ୨୦୨୧

ନ୍ୟାସନାଲ୍ କାଉନ୍‌ସିଲ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେସନାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ (ଏନ୍‌ସିଇଆର୍‌ଟି) ର ଏକ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେସନାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ସିଆଇଇଟି) DIKSHA (ଡିଜିଟାଲ୍ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର୍ ଫର୍ ସ୍କୁଲ୍ ଏଜୁକେସନ୍) ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅନେକ ପଦବୀ (ଚୁକ୍ତିନାମା) ପୂରଣ ପାଇଁ ଆବେଦନକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି।

ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପୋଷ୍ଟିଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ରହିବ। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପର ନିରନ୍ତରତା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସନ୍ତୋଷଜନକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଗୁଗୁଲ୍ ଫର୍ମ ଲିଙ୍କ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆବେଦନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ଜୁଲାଇ ୩୦, ୨୦୨୧। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କର ସିଭି ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ଫର୍ମରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାର କରି ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ ହେବେ। କେବଳ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଏବଂ / କିମ୍ବା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ / ମୁହାଁମୁହିଁ ଭାବେ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଡକାଯିବ, ଯାହା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଚୟନ ମାନଦଣ୍ଡ:

୧. ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଟିମ୍ ଲିଡ୍ (୧ ପୋଷ୍ଟ)

ଦରମା: ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା: ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ ସହିତ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ (M.Tech./MCA/MSc.(IT/CS) କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍ କିମ୍ବା ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ (BE / BCA / B.Tech(କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ) / କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆପ୍ଲିକେସନ୍ / ଆଇଟି) ସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

ଅଭିଜ୍ଞତା: ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୬ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୫ ବର୍ଷ ଅଭିଜ୍ଞତା। AWS, Azure ପରି କ୍ଲାଉଡ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧତା, ଡିଜାଇନ୍, ଡେଭେଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ୍, ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ବୃହତ ପରିମାଣର ଆଇଟି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ନିୟୋଜନରେ ଅଭିଜ୍ଞତା।–

୨. ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଲିଡ୍ ଡେଭଲପର୍ (୧ ପୋଷ୍ଟ)

ଦରମା: ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା: ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ ସହିତ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ (M.Tech./MCA/MSc.(IT/CS) କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍ କିମ୍ବା ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ (BE / BCA / B.Tech(କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ) / କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆପ୍ଲିକେସନ୍ / ଆଇଟି) ସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

୩. ଡାଟାବେସ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର (୧ ପୋଷ୍ଟ)

ଦରମା: ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା: ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ ସହିତ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ (M.Tech./MCA/MSc.(IT/CS) କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍ କିମ୍ବା ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ (BE / BCA / B.Tech(କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ) / କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆପ୍ଲିକେସନ୍ / ଆଇଟି) ସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

୪. ସିନିଅର୍ ଏକାଡେମିକ୍ କନ୍‌ସଲ୍‌ଟାଣ୍ଟ୍ (୭ ଟି ପୋଷ୍ଟ୍‌)

ଦରମା: ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା: ଇଂରାଜୀ / ହିନ୍ଦୀ / ଗଣିତ / ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ (ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ, ଭୂଗୋଳ) / ସାଇକୋଲୋଜି / ବିଜ୍ଞାନ (ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ) ରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ ସହିତ ସ୍ୱୀକୃତପ୍ରାପ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ / ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

୫. ଆନିମେସନ୍ ଏବଂ ଗ୍ରାଫିକ୍ସରେ ପରାମର୍ଶଦାତା (୨ ପୋଷ୍ଟ)

ଦରମା: ୪୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା: ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ ସହିତ ମଲ୍ଟିମିଡ଼ିଆ ଗ୍ରାଫିକ୍ସ / ଆନିମେସନ୍ / ମାସ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ / ଚିତ୍ରକଳା / ଭିଜୁଆଲ୍ ଆର୍ଟରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

୬. କଣ୍ଟେଣ୍ଟ୍ ଡେଭଲେପର୍ - ଟେକ୍ନିକାଲ୍ (ePub/Flip Book/energized book designers and interactive contents)): (୪ ଟି ପୋଷ୍ଟ୍‌)

ଦରମା: ୩୦,୦୦୦ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା: ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ ସହିତ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ (M.Tech./MCA/MSc.(IT/CS) ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍ କିମ୍ବା ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ (BE / BCA / B.Tech(କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ) / କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆପ୍ଲିକେସନ୍ / ଆଇଟି) ସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫% ମାର୍କ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

୭. କଣ୍ଟେଣ୍ଟ୍ ଡେଭଲେପର୍ ଏକାଡେମିକ୍ (୪ ଟି ପୋଷ୍ଟ)

ଦରମା: ୩୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା: ଇଂରାଜୀ / ବିଜ୍ଞାନ(ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ, ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ) / ଗଣିତରେ ୫୫% ମାର୍କ କିମ୍ବା ସହିତ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

ଆକାଂକ୍ଷିତ ଯୋଗ୍ୟତା: M.Ed / M.A ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବ।

୮. ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଅନୁବାଦକ (ଇଂରାଜୀରୁ ହିନ୍ଦୀ, ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଏବଂ ବିପରୀତ): (୨ ପୋଷ୍ଟ)

ଦରମା: ୩୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା (ନିରାପଦ)

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା: (ଇଂରାଜୀରୁ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ବିପରୀତ ପାଇଁ) ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ / ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ୫୫% ମାର୍କ ରଖି ହିନ୍ଦୀରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍ ସହିତ ଇଂରାଜୀ ରଖି ସ୍ନାତକ କରିବା ସହିତ୍ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଜାତୀୟ / ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଅନୁବାଦକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଅତି କମରେ ୨ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା।

୯. ଜୁନିଅର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଫେଲୋ୍ (୮ ଟି ପୋଷ୍ଟ୍‌)

ଦରମା: ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା (NET ପାଇଁ)

ଯୋଗ୍ୟତା: ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍‌(ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ) / ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ (ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ, ଭୂଗୋଳ) / ବିଜ୍ଞାନ (ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ) / ଗଣିତ / ଶିକ୍ଷାରେ ୫୫% ମାର୍କ ରଖି ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ସମାନ ଗ୍ରେଡ୍।

ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ଅଫିସିଆଲ୍ NCERT ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ।

Other Stories