• translate
Pramod Behera

ଲଣ୍ଡନ : ଭାରତୀୟ ମୂଳ ବ୍ରିଟିଶ ଔପନ୍ୟାସିକ ସଞ୍ଜୀବ ସହୋଟା ୧୩ ଜଣ ଲେଖକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ 'ଚାଇନା ରୁମ୍' ଚଳିତ ବର୍ଷର ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ଦାବିଦାର ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ୪୦ ବର୍ଷୀୟ ସହୋଟାଙ୍କ ଜେଜେବାପା ୧୯୬୦ ଦଶକରେ ପଞ୍ଜାବରୁ ଏଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସହୋଟା ପୂର୍ବରୁ 'ଦ ଇୟର୍ ଅଫ୍‌ ଦ ରନୱେଜ୍' ପାଇଁ ୨୦୧୫ ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୭ରେ ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ 'ଚାଇନା ରୁମ୍' ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ କିମ୍ବା ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରକାଶିତ ୧୫୮ ଉପନ୍ୟାସରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା। ଇଂରାଜୀରେ ଲିଖିତ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ବା ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକ ପାଇଁ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରିୟତା ଲେଖକ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ଚୟନ ମଣ୍ଡଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଚାଇନା ରୁମ୍’ ଦୁଇ କାଳ ଓ ଦୁଇ ମାଳଦ୍ୱୀପକୁ ଏକତ୍ର କରି ପ୍ରଭାସୀ ଅନୁଭବ ଉପରେ ଆଧାରିତ କାହାଣୀର ଏକ ଚମତ୍କାର ମୋଡ଼ ସହିତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ସହୋଟା ବ୍ୟତୀତ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଜାପାନୀ ଲେଖକ କାଜୁଓ ଇଶିଗୁରୋ ଏବଂ ପୁଲିତ୍ଜର ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ରିଚାର୍ଡ ପାୱାର୍ସ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ଦୌଡରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

୨୦୧୭ରେ ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ବ୍ରିଟେନର ଇଶିଗୁରୋ, ପ୍ରେମ ଏବଂ ମାନବିକତା ଉପରେ ତାଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ ‘କ୍ଲାରା ଆଣ୍ଡ ଦ ସନ’ ପାଇଁ, ୫୦,୦୦୦ ପାଉଣ୍ଡର ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷିତ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ଲମ୍ବା ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଇଶିଗୁରୋ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୯୮୯ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ 'ଦି ରିମେନ୍ସ ଅଫ୍ ଦି ଡେ' ପାଇଁ ଏହି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକୀୟ ଲେଖକ ପାୱାର୍ସଙ୍କୁ 'ବିବିଲର୍ଡମେଣ୍ଟ' ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ପାୱାର୍ସ ୨୦୧୯ରେ 'ଦ ଓଭରଷ୍ଟୋରୀ' ପାଇଁ ପୁଲିତ୍ଜର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟ ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା।

ଚଳିତ ବର୍ଷର ତାଲିକାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଡେମୋନ୍ ଗେଲ୍‌ଗଟ୍‌ଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ 'ଦି ପ୍ରମିଜ୍', କାନାଡୀୟ ଲେଖକ ମେରୀ ଲାନ୍ସନ୍‌ଙ୍କ 'ଏ ଟାଉନ୍ କଲ୍ଡ ସୋଲେସ୍' ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ପ୍ରକାଶଥାଉ କି ୧୯୬୯ରେ ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକୀୟ ପାଟ୍ରିସିଆ ଲକଉଡ୍‌ଙ୍କୁ 'ନୋ ୱାନ୍ ଇଜ୍‌ ଟକିଙ୍ଗ୍‌ ଆବାଟ୍ ଦିସ୍' ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀ ନାଥାନ୍ ହାରିସ୍‌ଙ୍କୁ 'ଦ ସ୍ୱିଟ୍‌ନେସ୍ ଅଫ ୱାଟର' ପାଇଁ ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଆମେରିକୀୟ ଲେଖକ ମ୍ୟାଗି ସିପ୍‌ଷ୍ଟେଡ୍‌ଙ୍କ 'ଗ୍ରେଟ୍ ସର୍କଲ୍', ବ୍ରିଟିଶ ଔପନ୍ୟାସିକ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ ସ୍ପଫୋର୍ଡଙ୍କ 'ଲାଇଟ୍ ପର୍‌ପେଚୁଅଲ୍', ବ୍ରିଟିଶ / ସୋମାଲିଆର ଲେଖକ ନାଦିଫା ମହମ୍ମଦଙ୍କ 'ଦ ଫର୍ଚ୍ୟୁନ୍ ମ୍ୟାନ୍', ବ୍ରିଟିଶ / କାନାଡୀୟ ଲେଖକ ରଶେଲ କସ୍କଙ୍କ 'ସେକେଣ୍ଡ ପ୍ଲେସ୍', ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଔପନ୍ୟାସିକ କାରେନ୍ ଜେନିଙ୍ଗ୍ସଙ୍କ ‘ଆନ୍ ଆଇଲାଣ୍ଡ୍’ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଲେଖକ ଅନୁକ ଅରୁଦପ୍ରଗସମଙ୍କ 'ଏ ପାସେଜ୍ ନର୍ଥ' ସାମିଲ ଅଛି।

ତେବେ ଏହି ତାଲିକାର ଶେଷ ୬ଟି ପୁସ୍ତକ ୧୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ଏବଂ ୩ ନଭେମ୍ବରରେ ଲଣ୍ଡନରେ ଏକ ସମାରୋହରେ ବିଜେତାମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୨୦୨୦ ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ସ୍କଟ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍-ଆମେରିକୀୟ ଡଗଲସ୍ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଉପନ୍ୟାସ 'ଶୁଗି ବେନ' ପାଇଥିଲା।

Other Stories