• translate
Pallipuspa Samal

News Highlights

  • କାକୁଡ଼ି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

  • ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରାଏ କାକୁଡ଼ି

ଶରୀର ପାଇଁ କଞ୍ଚା ପନିପରିବା ଓ ଫଳ ଖାଇବା ଅତ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ସେହି ମଧ୍ୟରେ କାକୁଡ଼ି ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁ ଉପଯୋଗୀ ଓ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କାକୁଡ଼ିରେ ମୃଦୁ, ସତେଜ ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ଅଧିକ ଜଳୀୟ ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ ।  କାକୁଡିରେ ବିଭିନ୍ନ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲୋରୀ, ଚର୍ବି, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ କମ୍ କରିଥାଏ । କାକୁଡ଼ିରେ ଅଧିକାଂଶ ଜଳର ପରିମାଣ ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ଯାହା ବ୍ୟାୟାମ ପରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାକୁଡ଼ିର ବିଭିନ୍ନ ଲାଭଦାୟକ ଗୁଣ ବିଷୟରେ...

  • କାକୁଡି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ହାଇଡ୍ରେଟିଂ ଖାଦ୍ୟ । ଏହା ଖାଦ୍ୟକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରାଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।
  • ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରାଏ କାକୁଡ଼ି । କାକୁଡିରେ ଭିଟାମିନ୍-ଡିର ପରିମାଣ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ସୁସ୍ଥ ହାଡ଼ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍-ଡି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ପ୍ରତିଦିନ କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ ।
  • କାକୁଡ଼ିରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ ଯାହାକି କାକୁର୍ବିଟାସିନ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଯାହାକି ଶରରୀରେ କର୍କଟ ରୋଗର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ।
  • କାକୁଡ଼ି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମିଥାଏ । କାକୁଡିରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଧିକ ରହିଥାଏ । କାକୁଡ଼ି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ପେଟ ଭରପୁର ଥିବା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୁଏ ଏବଂ କ୍ଷୁଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ କମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ  ।
  • କାକୁଡ଼ି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ପ୍ରତିଦିନ କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ ।
  • ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରାଏ କାକୁଡ଼ି । କାକୁଡିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଅଧିକ ରହିଥାଏ ଯାହାକି କ୍ଷତିକାରକ ।
  • ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ସଂଗ୍ରହକୁ ରୋକିଥାଏ ,ଏପରିକି ସେମାନେ କ୍ରନିକ୍ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢାଏ କାକୁଡ଼ି । କାକୁଡ଼ି ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କାକୁଡିରେ ଭିଟାମିନ୍-ଏ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ଯାହା ଆମର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ ।
  • କାକୁଡ଼ି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।
  • କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ କମ୍ କରାଏ କାକୁଡ଼ି । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ବ୍ୟାୟମ ପରେ କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କଲୋଷ୍ଟ୍ରସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ।

Other Stories