• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ଆୟୁଷ୍ମାନ ଖୁରାନାଙ୍କ ଗଣନା ବଡ ତାରକାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହି ଜାଗା ଯେ ତାଙ୍କୁ ସହଜରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ତାହା ନୁହେଁ। ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଛି। ବଲିଉଡରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦିନଗୁଡିକ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ଆୟୁଷ୍ମାନଙ୍କୁ ଆଜି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି କିଛି ସମୟ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଲୋକଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ଓ ନିଜର ବିଫଳତାରେ ସେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବିବ୍ରତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ସେ ବଲିଉଡ୍‌ ଛାଡିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ।

ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସେହି ଖରାପ ସମୟ କ’ଣ ଥିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଭିନେତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଅଭିନୟ କରି ନ ଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସେ ଆଉ କେଉଁ ବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣେଇ ଥାଆନ୍ତେ। ଆୟୁଷ୍ମାନ ଅରବାଜ ଖାନଙ୍କ ଚାଟ୍ ଶୋ’ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଯେତେବେଳେ ମୋର ଫିଲ୍ମ ଫ୍ଲପ୍ ହେଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ମୋର ଜିନିଷପତ୍ର ପ୍ୟାକ୍ କରି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼କୁ ଫେରିଯାଏ। ସମସ୍ତେ କହୁଥିଲେ ଅଭିନୟ ମୋ ଦ୍ୱାରା ହେବ ନାହିଁ।”

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଖୁରାନା 'ବିକି ଡୋନର' ପରେ ତିନୋଟି ଫ୍ଲପ୍ ଫିଲ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଲଗାତର ତିନିଟି ଫିଲ୍ମ ଫ୍ଲପ୍ ହେବା ପରେ ସେ ଏହି ଦୁନିଆରୁ ଫେରିଯିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ କହିବା କଥା, “ମୁଁ ଜନ୍ମଦିନ ପାର୍ଟିରେ ନାଚିବା ଏବଂ ଗୀତ ଗାଇବା ବିଷୟରେ ଭାବି ନେଇଥିଲି। ଯେତେବେଳେ ମୋ ଫିଲ୍ମ ଫ୍ଲପ୍ ହେଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମୋ ପାଖରେ ବହୁତ ସମୟ ଥିଲା। ମୋତେ କିଛି ବା କିଛି କରିବାକୁ ଥିଲା, ତେଣୁ ମୁଁ ବହି ଲେଖିବା ନେଇ ମନସ୍ଥ କଲି।” ଶେଷରେ, ଆୟୁଷ୍ମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ସେ ସମୟ ଆସିଗଲା, ଯାହାକୁ ସେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୧୫ରେ ଫିଲ୍ମ 'ଦମ୍ ଲଗା କେ ହୈଶା' ଦ୍ୱାରା ଏକ ଦମଦାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବାରେ ବଲିଉଡକୁ ଅନେକ ହିଟ୍ ସିନେମା ଦେଇଥିଲେ। ଏହିସବୁ ସିନେମାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ 'ବରେଲି କି ବର୍ଫି', 'ଶୁଭ୍‌ ମଙ୍ଗଲ୍‌ ସାଧବନ୍', 'ଅନ୍ଧାଧୁନ୍' ଭଳି ସିନେମା ରହିଛି।

ବଲିଉଡ୍‌ରୁ ମୁହଁ ମୋଡି ନେଇଥିଲେ ଆୟୁଷ୍ମାନ

ଆଜି ସେ ସମୟ ବଦଳିଯାଇଛି। ଏବେ ଆୟୁଷ୍ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ କାମ ଯେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମ ପାଇଁ ସମୟ କାଢିବାକୁ ପଡୁଛି। ଏହି ଅଭିନେତା ତାଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି। ପୁସ୍ତକର ନାମ ହେଉଛି- 'କ୍ରେକିଂ ଦ କୋଡ୍ : ମାଏ ଜର୍ଣ୍ଣି ଇନ୍ ବଲିଉଡ୍‌'। ତାଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର 'ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ କରେ ଆଶିକୀ' ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ବାଣୀ କପୁରଙ୍କ ସହିତ ରୋମାନ୍ସ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ 'ଡକ୍ଟର ଜୀ' ଏବଂ 'ଅନେକ' ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

Other Stories