• translate

International Updates

Uganda Blast
କାମ୍ପାଲା ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ନିକଟରେ ସିରିଜ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣ, ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ

ଭାରତୀୟ ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଟିମ୍, ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ୍-୨୦୨୧ରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଉଗାଣ୍ଡାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏହି ଟିମରେ ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ, ମନୋଜ ସରକାର ଓ ବାକି ଖେଳାଳି ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । 

For 14 days salary will be around 9 lakhs
୧୪ ଦିନର ଚାକିରିରେ ୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ

ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର୍। ଜଣେ ଲୋକ ବର୍ଷକରେ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବ ଜଣେ ୧୪ ଦିନ କାମ କରି ମଧ୍ୟ ସେତିକି ରୋଜଗାର କରିନେବ। ଆଣ ଯଦି ଏହି ଚାକିରି ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଯିବେ ତେବେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ କାମ କରି ୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇବେ।

Man hired a woman to slap her for using Facebook
ମାଲିକକୁ ଚାପୁଡା ମାରିବାକୁ ମିଳୁଛି ଦରମା

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଅଭ୍ୟାସ ଛଡ଼ାଉଛି ଚାପୁଡ଼ା । ଫେସବୁକରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଅଭିନବ ଉପାୟ । ଚାପୁଡ଼ା ମାରିବାକୁ ରଖିଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦର ଯୁବତୀ । ଟିକେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଖୋଲୁଖୋଲୁ ବସୁଛି ଚାପୁଡା

Man hired a woman to slap her for using Facebook
ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଖୋଲିଲେ ମିଳିବ ଚାପୁଡା !

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଖୋଲିଲେ ମିଳିବ ଚାପୁଡା । ସେସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆର ନିଶା ଛଡାଇବା ପାଇଁ ଏହିପରି ଅଭିନୟ ଉପାୟ ବାହାର କରିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ- ଆମେରିକୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମନୀଷ ସେଠୀ ।

malala
ବିବାହ କଲେ ପାକିସ୍ତାନର ସର୍ବକନିଷ୍ଠା ନୋବେଲ୍ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ବିଜୟିନୀ

ବାହା ହେଲେ ନୋବେଲ୍‌ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ବିଜୟିନୀ । ବର୍ମିଂହାମରେ ପରିବାର ସହିତ ମିଶି ଏକ ଛୋଟ ଧରଣର ବିବାହ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

america-china
ତାଇଓ୍ୱାନ୍ ଦଖଲ ବାଟରେ କଣ୍ଟା ସାଜିବ ଆମେରିକା

ସ୍ୱାଧିନ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ତାଇଓ୍ୱାନ୍‌କୁ ମୂଳ ଭୁଖଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି କି ଚୀନ? ଏଥିପାଇଁ ତକଲାମାକନ୍ ମରୁଭୂମିରେ ଚଳାଇଛି କି ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ ? ଆମେରିକା ନାଭାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଏସଂପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ ଛାପିବା ପରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଉଦବେଗ୍ ବଢିଛି । କାରଣ ତାଇଓ୍ୱାନ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

china
ସାମୁଦ୍ରିକ ଜାଲ ବିଛାଉଛି ଡ୍ରାଗନ୍ : ପାକ୍‌କୁ ବିନାଶକାରୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ପ୍ରଦାନ କଲା ଚୀନ୍

ପୁଣି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଜାଲ ବିଛାଉଛି ଚୀନ୍ । ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଭାରତକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି ।

Men have 3 girlfriends, women unable to find boyfriends
ଏଠି ଶସ୍ତାରେ ମିଳନ୍ତି ପ୍ରେମିକା; ଜଣେ ପିଛା ୩

କୁହାଯାଏ ପ୍ରେମ ଶାଶ୍ୱତ ଓ ଚୀରନ୍ତନ ସତ୍ୟ। ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଯାଇଛି ଅନେକ ଜୀବନ। କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମାଜରେ ପ୍ରେମ ହୋଇଛି ଦିଗହରା। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସହିତ ଅନ୍ୟଜଣେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିବା ମନଭାବ ଆଉ ନାହିଁ। ସେ ପୁରୁଷ ହେଉ କି ନାରୀ ଜଣକୁ ପ୍ରେମ କରୁଥିଲେ ବି ମନରେ ଆଉ ଜଣେ ଆସି ଘର କରିଯାଉଛି। ଏଠି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ପ୍ରେମରେ ଫାଟ। କିନ୍ତୁ ଏ ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ବି ଜାଗା ଅଛି, ଯେଉଁଠି ଜଣେ ପୁରୁଷ ୩ଟି ଲେଖାଏଁ ପ୍ରେମିକା ଧରି ବୁଲୁଛି।

7 year old boy started bank for children
ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବାଳକ : ୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତିଆରି କରିଦେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢା ସହ ଖେଳ କୁଦ କରନ୍ତି। ବେପାର ବଣିଜ କିମ୍ବା ସମାଜ ଚିନ୍ତା ଏମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାକୁ ଭୁଲ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଖେଇଛନ୍ତି ଜଣେ ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ। ଏହି ବୟସରେ ସେ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କର ମାଲିକ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି। ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଏକ ନିଆରା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌।

Model breasts criticized by people
ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି କାଳ; ନିଜ ଶରୀରକୁ ନେଇ ଗାଳି ଶୁଣୁଛନ୍ତି ମଡେଲ୍

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଲଟିଛି ଅଭିଶାପ। ନିଜ ଶରୀରର ଗଢଣକୁ ନେଇ ଅନେକ ଗାଳି ଶୁଣିବାକୁ ପଡୁଛି ଏହି ମଡେଲଙ୍କୁ। ତାଙ୍କ ଶରୀର ପ୍ରାକୃତିକ ନୁହେଁ, ଏହା ନକଲି ଶରୀର ବୋଲି ଅନେକ କୁହନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ମଡେଲ ତାଙ୍କ ଶରୀର ନକଲି ନୁହେଁ, ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ଶରୀର ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରମାଣ ଦେଖେଇଛନ୍ତି। ତଥାପି ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନାରାଜ। ଫଳରେ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ଏହି ମଡେଲ୍ ଯୁବତୀ।

Turkey Resturant
ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ! ଏଇ ରେଷ୍ଟୁରାଂଟ୍‌ରେ ମାଂସ ଖଣ୍ଡର ଦାମ୍‌ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ତୁର୍କୀର ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଂଟକୁ ନେଇ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା। ସେଠାକାର ରୋଷେୟା ସେଫ୍‌ ନୁସରତ ଗୋକ୍‌ ଓରଫ୍‌ ସଲ୍‌ଟ ବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବେଶ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ।

India China Border Fight Update
ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ହେଲେ କାହିଁକି?

ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରେ ଚୀନ-ଭାରତ ସୀମାରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଖୁବଶୀଘ୍ର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ବେଜିଂ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବୈଠକ

Newborn replaced with plastic doll in Pakistani hospital by kidnapper sankri
ମମତାକୁ ଧୋକା ଦେଲା ହସ୍ପିଟାଲ : ନବଜାତ ଶିଶୁ ବଦଳରେ ମା'କୁ ଧରାଇ ଦେଲେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କଣ୍ଢେଇ..

ଇସଲାମାବାଦ୍: ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର କଳାକାରନାମା, ନବଜାତ ଶିଶୁ ବଦଳରେ ମା’କୁ ଦେଲେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣ୍ଢେଇ। ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଏଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଘଟଣାରେ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ଅପହରଣ କରାଯାଇ ଶିଶୁ ବଦଳରେ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣ୍ଢେଇକୁ ରଖିଦିଆଯାଇଛି ।

Narendra Modi
ଭାରତ ଛାଡ଼ିଦେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି?

ଭାରତ ନୁହେଁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଇସ୍ରାଏଲରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢପାରନ୍ତି ମୋଦି !

imran khan
ପାକିସ୍ତାନରେ ରେକର୍ଡ ଛୁଇଁଲା ଚିନି ଦର : କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୫୦ ପାଖାପାଖି ପହଞ୍ଚିଲା ମୂଲ୍ୟ

ଦେଶବାସୀଙ୍କ କଥା ବୁଝି ପାରୁନାହାନ୍ତି ଇମ୍ରାନ୍ ସରକାର । ଚିନି କିଲୋ ୧୫୦ ହେଲେ, ଲୋକେ କରିବେ କ’ଣ ? ଦରବୃଦ୍ଧି ନେଇ କାହାକୁ ବା ଗୁହାରୀ କରିବେ ।

north korea food shortage
ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ସରି ସରି ଯାଉଛି ଖାଦ୍ୟ

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ହାହାକାର । ସେଠାରେ ଦେଖା ଦେଇଛି ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ । ସରି ସରି ଯାଉଛି ଖାଦ୍ୟ ଭଣ୍ଡାର ।

taliban
୮୦ ଦିନରେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୩୦୦ ମୃତ୍ୟୁ : ତାଲିବାନ୍ ଶାସନରେ ଆଫଗାନବାସୀଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଶୋଚନୀୟ

ଥରେ ନୁହେଁ କି ଦୁଇ ଥର ନୁହେଁ ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅକ୍ତିଆର କରିବା ପରେ ୧୦ ଥରରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇସାରିଲାଣି । ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ରେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ଅକ୍ତିଆର୍ କରିଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ୍ରମାଗତ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଚାଲିଛି

Taliban Bans Use Of Foreign Currency In Afghanistan Amid National Currency’s Depreciation
ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ଆଉ ଚାଲିବନି ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା: ତାଲିବାନ୍

ଆଫଗାନ୍‌ରେ ଆଉ ଚାଲିବନି ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ତାଲିବାନ । ଏଣିକି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନୟମ ଉଲଙ୍ଘନ କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

Greenland Ice melt
ଗ୍ରୀନ୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଉପରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଓ୍ୱାର୍ମିଂର କୋପ

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଓ୍ୱାର୍ମିଂର କୋପରେ ଅହରହ ତରଳୁଛି କୋଟି କୋଟି ଟନ୍ ବରଫ।ଗ୍ରୀନ୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ ସାଢ଼େ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟନ୍ ବରଫ ସ୍ବାହା। ସାରାବିଶ୍ୱରେ ଏଥିଯୋଗୁଁ ୧ ସେ.ମି. ବଢ଼ିଛି ସମୁଦ୍ର ଜଳସ୍ତର । ବରଫ ତରଳିବା ସହ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ବଢୁଛି ବିପଦ

'Come join my party
ଆପଣ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ, ମୋ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ . . . ମୋଦିଙ୍କୁ ନିଜ ପାର୍ଟିରେ ମିଶିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କଲେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଲୋକପ୍ରିୟତାର ଶୀର୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ଡକରା ଆସିଲାଣି । ଦେଶ ଛାଡ଼ି ବିଦେଶରେ ବି ମୋଦି ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ଧମାଲ୍ ମଚାଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ପରିବେଶ ସମ୍ମିଳନୀ ‘ସିଓପି୨୬ରେ’ ଅନେକ ଦେଶର ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଛନ୍ତି

imran khan
ଦେଶ ଚଳାଇବାକୁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ମାଗିଲେ କେହି ଦେଉ ନାହାନ୍ତି... ଚିନ୍ତାରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍

ଦେବାଳିଆ ହେଲାଣି ପାକିସ୍ତାନ। ଦେଶ ଚଳାଇବାକୁ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ଟଙ୍କା। ଋଣ ସୁଝି ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଆଉ କେହି ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଏବେ ପୂରା ଟେନ୍‌ସନ୍‌ରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌

Green land
ଗ୍ରୀନ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା, ୧୦ ବର୍ଷରେ ତରଳିଲାଣି ୩.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟନ୍ ବରଫ ! ଫୁଲିଲାଣି ଜଳସ୍ତର

ଗ୍ରୀନ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା । ବିଶ୍ୱକୁ କିଭଳି ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ବିଶ୍ୱ ତାପନ ବା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଓ୍ୱାର୍ମିଂ ଗ୍ରାସ କରୁଛି, ତାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏହି ବରଫାବୃତ ଦେଶରେ ।

Blast Near military hospital in Kabul
କାବୁଲର ଏକ ମିଲଟାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ବାହାରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ : ୧୯ ମୃତ, ୫୦ ଆହତ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲର ଏକ ମିଲଟାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ବାହାରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ସିରିଏଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି । ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଗୁଳିମାଡ଼ର ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଗଲା ।

Kim Jong Un
ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଭୀଷଣ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ! ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଲେ ଖାଇବା କମେଇ ଦିଅ

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଦେଖା ଦେଇଛି ଗୁରୁତର ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ । ସରି ସରି ଯାଉଛି ଖାଦ୍ୟ ଭଣ୍ଡାର । ଆଉ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅଜବ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ୍ ଜଙ୍ଗ ଉନ୍ ।

Smallest Country, Sealand
ଏମିତି ଏକ ଦେଶ, ଯେଉଁଠି ରୁହନ୍ତି ମାତ୍ର ୨୭ ଜଣ

ଆପଣ ଏଭଳି କୌଣସି ଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଯେଉଁଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୨୭ । ଯଦି ଜାଣିନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ନିଆରା ଦେଶର ବିଷୟରେ ଜଣେଇବୁ, ଯାହାର ନାଁ ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ । ଏହି ଦେଶଟି ଇଂଲଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବ୍ରିଟେନ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଦେଶର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଶ ହୋଇଗଲା ,ଏପରିକି ଏହି ଦେଶର ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ବି ରହିଛି ଆଉ ଭିନ୍ନ ଜାତୀୟ ପତାକା ବି ରହିଛି ।