ତିନି ହଜାର ବର୍ଷ ତଳେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନସର ଜୀବାଣୁ ଥିଲା

ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ଵିକ ଗବେଷଣାରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରମାଣ

ସବୁଠୁ ଭୟାବହ କ୍ୟାନସର ରୋଗ ଆଜିକାଲିର ନୁହେଁ I ଆଜିକୁ 1500ରୁ 3000 ବର୍ଷ ତଳେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନସର ଜୀବାଣୁ ଥିଲା I ସେତେବେଳେ କ୍ୟାନସରରେ ପ୍ରତି 1000 ରେ 5 ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିଲେ I ପ୍ରାଚୀନ ମିଶରୀୟମାନଙ୍କ କଙ୍କାଳ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲା ବେଳେ ଛ’ ଟି ମୃତଦେହରୁ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିଦମାନେ ଏହା ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି I ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକାରେ କ୍ୟାନସର ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଇସ୍ୟୁରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖିଛନ୍ତି କାନାଡ଼ା ଓଣ୍ଟାରିଓ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ପ୍ରଫେସର ଏଲ ମଲଟୋ ଓ ଡାକ୍ତର ପିଟର ସେଲଡରିକ I

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ଟ୍ୟୁମର ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କର ମଳଦ୍ୱାର କର୍କଟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ମିଳୁଛି I ତିନି ଜଣଙ୍କର ( ଦୁଇ ମହିଳା ଓ ଜଣେ ପୁରୁଷ) କୋଡ଼ିଏରୁ ତିରିଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା I ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିଦମାନେ ପ୍ରାୟ 1087 ଟି ମୃତଶରୀରର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ I ଅସ୍ଥିରେ ଥିବା ଛିଦ୍ର ଓ ଅସ୍ଥିଗତ କ୍ଷତିକୁ ମାପକାଠି ଭାବେ ଆଧାର କରି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିଦମାନେ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଂଚି ଥିଲେ I

ancient egypt 1କ୍ୟାନସର ଜୀବାଣୁ ଶରୀରରେ ବ୍ୟାପିଯିବା ପରେ ଅସ୍ଥିରେ ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି I ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେତେବେଳେ କ୍ୟାନସରରେ ପ୍ରତି 1000 ରେ 5 ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଧୁନିକ ସଭ୍ୟତାରେ ତାହା ପ୍ରତି 100ରେ 50କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି I ହ୍ୟୁମାନ ପାପିଲୋମା ଭାଇରସ ( HPV) ଯୋଗୁଁ କ୍ୟାନସର ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି I

Credit: Image courtesy El Molto

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଜୁଲାଇ ୧୫ରେ ଛଡ଼ାଯିବ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ; ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସୂଚନା

ସମୁଦ୍ରରେ କମୁଛି ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ର ପରିମାଣ

ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ଗାଡ଼ି ଧୂଆଁ ଆଉ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ କରିବନି, ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ଯନ୍ତ୍ର

ଲଞ୍ଚ ହେଲେ ରିସାଟ୍-୨ବି, ସବୁ ପାଣିପାଗରେ କାମ କରିବ

ବିକଳ୍ପ ପୃଥିବୀ ସନ୍ଧାନରେ ମାନବଜାତି: କାରଣ ଆମ ଗ୍ରହ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ

ସଂକୁଚିତ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ର ; ଉତ୍ପତ୍ତି କାଳରୁ ଏଯାଏଁ କମିଲାଣି ୫୦ ମିଟର

ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଏମିସାଟ୍‌ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଏମିସାଟ୍‌ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ଆଜି

ଇସ୍ରୋର ୪୦ତମ ଯୋଗାଯୋଗ ଉପଗ୍ରହ ଜିସାଟ୍-୩୧ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବ ଇସ୍ରୋ, ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରୁ ୩ ନେବେ ଶିକ୍ଷା

ଅଗ୍ନି ୪ର ବ୍ୟବହାରିକ ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ

You might also like