ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ :  ରାଜ୍ୟର ୪୦ପ୍ରତିଶତ ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣାରେ ରାଜନୀତିର ଗନ୍ଧ ବାରିଲା ବିଜେପି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ତ ଚାଲିଛି ହେଲେ ଆଜି କିନ୍ତୁ ବଦଳିଯାଇଛି ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ। ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜୁଥିଲେ। ଆଉ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ଆଡ଼କୁ ବୁଲି ଯାଇଛି ଦାବିର ତୀର। ସଂଘର ୭ଟି ପ୍ରମୁଖ ଦାବି ମଧ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪ଟି ପୂରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେବା ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି। ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କୁ ସପ୍ତମ ବେତନ କମିସନ୍ ହାରରେ ଦରମା ଦେବାକୁ ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଭାଗରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭାଗରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଦରମା ବହନ କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି।

ଗତକାଲି ଆଲୋଚନା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କ ଭାଗ ଦେବାକୁ ରାଜି ହେବା ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଗୁହାରି କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷକ ନେତା।

ସେପଟେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କ ହଠାତ୍ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ତେଜିଛି ରାଜନୀତି ବିଜେପି ସିଧାସଳଖ ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିବା ସହ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରମା ଲାଗି ପଡୁଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ନଜଣାଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା କହିଛି ଦଳ। ଏହାର ଜବାବ ରଖି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନୁହେଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଭାଗରେ ପଡୁଥିବା ଅର୍ଥ ଦେଲେ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ।

ଏବେ ଅପେକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର-ରାଜ୍ୟର ଏ କଳି ଭିତରେ କେବେ ପୂରଣ ହେଉଛି ଆନ୍ଦୋଳନରତ ୭୨ ହଜାର ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କ ଦାବି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହରେ କାହିଁକି ଚୁପ୍ ରହିଲା କଂଗ୍ରେସ ? କାରଣ କହିଲେ ସାଲୁଜା

କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କମିଲା; ୫ ରୋଗୀ ଆଖି ବୁଜିଲେ

ରାଜ୍ୟରେ ୫୦୦ ତଳକୁ ଖସିଲା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

ଖରିଫ ଧାନକିଣାର ତଦାରଖ କରିବେ ୧୨ ଅଫିସର

ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଆଜି, କ’ଣ ରହିବ ଏହାର ପ୍ରଭାବ, ଜାଣନ୍ତୁ

ରାଜରାଜେଶ୍ୱର ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ

କେବେ ଇଡ୍‌ଲିରେ ମଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ଖାଇଛନ୍ତି କି?

ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ କାହିଁକି ବିଦା କଲା ବିଜେଡି ?

ବିନା ମାଟିରେ ଚାଷ ସମ୍ଭବ, ବିଶ୍ୱାସ ହେଉନି ? ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବ କଂଗ୍ରେସ

ମାସେ ପୂର୍ବରୁ ସରିଲା ଶୀତ ଅଧିବେଶନ; ଗୃହ ମୁଲତବୀକୁ କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେପିର ବିରୋଧ

ବିଜେଡିକୁ ଜନବିରୋଧୀର ସଂଜ୍ଞା ପଚାରିଲେ ପ୍ରଦୀପଙ୍କ ପତ୍ନୀ

You might also like