ଆରଏସଏସ ମାନହାନୀ ମାମଲା: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଲେ ଭୁଲ କରି ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅପମାନସୂଚକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଙ୍ଗଳବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଭିୱଣ୍ଡି କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ରାହୁଲ ଆରଏସଏସକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

କୋର୍ଟରେ ହାଜିରା ବେଳେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ଭୁଲ୍ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ? ରାହୁଲ କହିଥିଲେ ନାଁ ଓ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ । ରାହୁଲ ଭୁଲ୍ କରିନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିବାରୁ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସି  ଧାରା ୪୯୯ ଓ ୫୦୦ ରେ ମାମଲା ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ରାହୁଲଙ୍କ ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚଭନ ଏବଂ ଅଶୋକ ଗେହେଲଟ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ରାଜେଶ କୁଂଟେ ରାହୁଲଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣିବା ପରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋର୍ଟ ଯାଇଥଲେ ।

ଆରଏସଏସ ବିରୋଧରେ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ରାହୁଲଙ୍କ ନାମରେ ଅପରାଧିକ ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।  ଏହି ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୬ରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଏଭଳି କୌଣସି ସଂସ୍ଥାକୁ ବଦନାମ କରିବାର ନଥିଲା । ଯଦି ସେ ଏଥିପାଇଁ କ୍ଷମା ନମାଗନ୍ତି ତା ହେଲେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଟ୍ରାଏଲର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ମାତ୍ର ରାହୁଲ କ୍ଷମା ମାଗି ଆଇନଗତ ଲଢ଼େଇ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କୃଷି ବିଲ୍‌କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ

ରବି କିଶନଙ୍କୁ ମିଳୁଛି କି ହତ୍ୟା ଧମକ ?

ଜେଡିୟୁରେ ମିଶିଲେ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି

ଆଜି ଦିନକରେ ଯେତିକି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ତା’ଠୁ ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ

ନୀତୀଶଙ୍କ ଦଳରେ ମିଶିବେ ପୂର୍ବତନ ବିହାର ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ

କରୋନାର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ?

‘କୃଷକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ଆଧାର’

ଭାରତରେ ନାଁ ବଦଳାଇ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍‌

ଜିଓକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌

ମିରଟରେ ନିର୍ଭୟା ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି: ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ

ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଯଶୱନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ପରଲୋକ

You might also like