କାହିଁକି ଖୋଲିଲାନି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାର : ବାହାରୁ ଥାଇ କେମିତି ଯାଞ୍ଚ କଲା କମିଟି, ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ସେବାୟତ

ପୁରୀ : କେତେ ଆୟୋଜନ, କେତେ ଉତ୍କଣ୍ଠା। ହେଲେ ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟ୍‌ରେ ସରିଗଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରର ଯାଞ୍ଚ। କେବଳ ବାହାର ଭଣ୍ଡାରରୁ ଥାଇ କେମିତି ଜାଣି ହୋଇଗଲା ଭିତର ଭଣ୍ଡାରର ସ୍ଥିତି ? ଯାହାକୁ ନେଇ ବି ଉଠିଛି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଓ ପ୍ରଶ୍ନ ? ବାହାର ଭଣ୍ଡାରରୁ ଜାଲି ବାଟେ ସର୍ଚ୍ଚ ଲାଇଟ୍ ପକାଇ ଗୁପ୍ତ ଭଣ୍ଡାର କାନ୍ଥ ଏବଂ ଛାତ ସବୁ କେମିତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା? ଯାହା ଫଳରେ ଭିତରକୁ ଯାଇ ଆଉ ଯାଞ୍ଚର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଲାନି ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କହିଲେ ? ତାଙ୍କର ଏ ସଫେଇ କିନ୍ତୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରିନି ସେବାୟତ, ଗବେଷକ ଓ କୋଟି କୋଟି ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ।

କୁହାଯାଉଛି ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ନମିଳିବାରୁ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ତାହାଲେ ପ୍ରଶ୍ନ, କଣ ସଠିକ୍ ଚାବି ନେଇ ଯାଇନଥିଲେ କି ଗଜପତିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ? ନା ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଅଳଙ୍କାର ଗଣତି ପରେ ହଜିଯାଇଛି କି ସେ ଗୁପ୍ତ କୋଠରୀର ଚାବି ?

କାହିଁକି ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରର ରହସ୍ୟ ଭେଦ କରି ପାରିଲେନି ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ? ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଅଘଟଣର ଭୟ ନା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଅପରିପକ୍ୱତା ? ତାକୁ ନେଇ ବି ଚାଲିଛି ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଓ ଆଲୋଚନା। ଏମିତିକି ଗଜପତି ମହାରାଜା ନିଜେ ଯାଇଥିଲେ ହୁଏତ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାନ୍ତା ଓ ଭିତର ଭଣ୍ଡାରର ଚାବି ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥାନ୍ତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କିଛି ସେବାୟତ। ତାସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରମ୍ପରା ସହ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିବା ଜଗତଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନନେବା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯେତିକି ରହସ୍ୟମୟ,ଏବେ ତା’ଠୁ ଅଧିକ କୁହେଳିକା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ସେପଟେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରଓ୍ୱାଲ୍ ଆଜି କହିଛନ୍ତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଚାବି କେବେ ବି ଜିଲ୍ଲା ଟ୍ରେଜେରୀରେ ଜମା କରାଯାଇନି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚେଷ୍ଟରୁ ୫ଟି ଚାବି ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ଯାଇଥିଲେ। ହେଲେ ଆବଶ୍ୟକ ନପଡିବାରୁ ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିନଥିଲେ। ତାସହ ଭିତର ଭଣ୍ଡାରର ମରାମତି ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ହୁଣ୍ଡିରେ ପଡୁଥିବା ଲୁଗା ଓ ଶାଢ଼ୀକୁ ନିଲାମ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଆରମ୍ଭ ହେବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜୟ ବିଜୟ ଦ୍ୱାର ମରାମତି କାମ

୪ ଦିନର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତିକାନ୍ତି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମଥାରେ ଲାଗିଲା ସୁବର୍ଣ୍ଣ କିରୀଟ

ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଉପାସରେ ତିନି ଠାକୁର

ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ ଶେଷ

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରକୁ ଯାଞ୍ଚ ଲାଗି ମନୋନୀତ ସଦସ୍ୟ ଯିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଗଜପତି ମହାରାଜା ଯାଉ ନଥିବା ଶୁଣି ସେବାୟତ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ନେଇ ଛତିଶା ନିଯୋଗର ସହମତି

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଗହଣାର ଆକଳନ ହେବନି

ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଜି ଖୋଲିଲାନି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର : କେବଳ ବାହାରପଟୁ ASIର ଯାଞ୍ଚ

ଆଜି ଖୋଲିପାରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ବିରୋଧ: ଆତ୍ମାହୁତି ଧମକଦେଲେ ପୂଜାପଣ୍ଡା ସେବକ

You might also like