ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ହୁଣ୍ଡିକୁ ଦାନ ସୁନା ରୂପାର ପରିମାଣ

ପୁରୀ: ପ୍ରତିଦିନ ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ହୁଣ୍ଡିକୁ ଦାନ ସୁନା ରୂପାର ପରିମାଣ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଯୋଜନା ଚଳାଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଓ ବରିଷ୍ଠ ସେବାୟତ। ପ୍ରତିଦିନ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମେ’ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ହୁଣ୍ଡିକୁ ଦାନ ଆକାରରେ ମିଳିଥିବା ସୁନା ରୁପାର ହିସାବ ଦେଇଛି ପ୍ରଶାସନ।

ନୀଳକନ୍ଦରର ରତ୍ନତ୍ସିଂହାସନରେ ପୂଜାପାଉଥିବା ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ଆସିଥାନ୍ତି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ। ଦର୍ଶନ କରି ଭକ୍ତ ମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସୁନା, ରୂପା ଓ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥାନ୍ତି। ଦାନ ସୂତ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇଥାଏ।

କିନ୍ତୁ କେତେ ପରିମାଣର ସୁନା ଓ ରୂପା ଭକ୍ତ ମାନେ ଦାନ କରିଥାନ୍ତି ତାହା ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଏନାହିଁ। ହେଲେ ଏବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରତିଦିନ ସୁନା ରୂପାର ପରିମାଣ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ଗତ ମେ ୧ରୁ ୮ତାରିଖ ସପ୍ତାହକର ହିସାବ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ। ଏହି ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ୧ କିଲୋ ୪୬୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଏବଂ ୧ କିଲୋ ୮୩୫ ଗ୍ରାମ ରୂପା ଦାନ ସୂତ୍ରରେ ମିଳିଛି।

ସେପଟେ ପ୍ରଶାସନର ହିସାବ କହୁଛି ଦୀର୍ଘ ୩୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ମିଳିଛି ୧୮କେଜି ୨୬୧ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଏବଂ ୧୧୯ କେଜି ରୂପା। ଯେଉଁ ସୁନାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୫କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଥିବା ବେଳେ ରୂପାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବ। ଓଡିଶା ଗେଜେଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୧୯୮୩ ମସିହାରେ ନାଟମଣ୍ଡପରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା ହୁଣ୍ଡି ଏବଂ ସେ ବର୍ଷ ମୋଟ ୨୬ଗ୍ରାମ ସୁନା ମିଳିଥବା ବେଳେ ରୂପା ୧କେଜି ୯୫ ଗ୍ରାମ ମିଳିଥିଲା।

ଏହି ୩୪ବର୍ଷ ଭିତରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ୨ଟି ନବକଳେବର ସଂପନ୍ନ ହୋଇଛି। ୧୯୯୬ ନବକଳେବର ବର୍ଷରେ ହୁଣ୍ଡିରେ ୨୩୭ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଏବଂ ୧କେଜି ୩୦୯ ଗ୍ରାମ ରୂପା ପଡିଥିଲା। ସେହଭଳି ୨୦୧୫ ନବକଳେବର ବର୍ଷରେ ୯୬୧ ଗ୍ରାମ ୮୩୬ ମିଲିଗ୍ରାମ ସୁନା ପଡିଥିବା ବେଳେ ୭କେଜି ୪୮୯ ମିଲିଗ୍ରାମ ରୂପା ଦାନ ସୁତ୍ରରେ ମିଳିଥଲା। ଏସବୁ ହିସାବ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇପାରିନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ତାକୁ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଓ ବରିଷ୍ଠ ସେବାୟତ ମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

Puri Rath Yatra 2020: ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କ ଚିଠି ପରେ କାହିଁକି ମୁହଁ ଖୋଲୁ ନାହାନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ?

Puri Rath Yatra 2020:ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ କେମିତି ହେବ ବିଧିରକ୍ଷା; ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଏଜି ପକ୍ଷ ରଖିଲେ ମୁଖା ଖୋଲିଯିବ ସେଥିପାଇଁ ହରିଶ୍ ସାଲ୍‌ଭେଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା କି ?

‘ଭାଙ୍ଗିଗଲା ୫୦୦ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା’

ରଥଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ ନେଇ କ’ଣ କହିଲେ ଗଜପତି ମହାରାଜା ?

‘ମୁହଁ ନ ଖୋଲି ରଥଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ କଲେ, ଜଗନ୍ନାଥ ସବୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି’

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଝୁଲୁଛି ରଥଯାତ୍ରା ଭାଗ୍ୟ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଶୁଣାଣି

ପାର୍କିଂରେ ଜଳିଉଠିଲା କାର

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିବାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ସାଇକ୍ଲିଙ୍ଗ ଆଣ୍ଡ୍ ଆଡଭେଞ୍ଚର କ୍ଲବର ସାଇକେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ହୁଣ୍ଡିରେ ପଡୁଥିବା ଲୁଗା ଓ ଶାଢ଼ୀକୁ ନିଲାମ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଥାନାରେ ଶାଶୁ ଓ ବୋହୂଙ୍କୁ ପିଟିବା ଘଟଣାରେ IICଙ୍କୁ ଅପସାରଣ

You might also like