ପାକିସ୍ତାନ ମାନିଲା ହାଫିଜ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ଓ ଆମେରିକାର ଚାପ ଆଗରେ ଶେଷରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇଛି ପାକିସ୍ତାନ। ନିଜର ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ମନ ସ୍ଥିର କରିବା ପରି ଲାଗୁଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମମନୁନ ହୁସେନ୍‌ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସି) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଏବା, ଅଲକଏଦା ଓ ତାଲିବାନ ପରି ସଂଗଠନ ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାବା। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ସିଧାସଳଖ ନହେଲେ ମଧ୍ୟ ହାଫିଜ୍‌କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ମାନିଛି।

ଏହି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧ ଅଧିନିୟମ (ଏଟିଏ)ର ଏକ ଧାରାରେ ସଂଶୋଧନ କରୁଛି। ଯାହା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ସିଲ୍‌ କରିବାକୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏନ୍‌ଏସିଟିଏ) ଏହି ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପୁଷ୍ଟି କରି କହିଛି, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଏନ୍‌ଏସିଟିଏ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହା ଉପରେ କାମ କରିବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ସୂଚୀରେ ଅଲକଏଦା, ତହରିକ-ଏ-ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନ, ଲଶ୍କର-ଏ-ଝାଙ୍ଗବି, ଜମାନ-ଉଦ୍‌-ଦାୱା, ଫଲାହ-ଏ-ଇନସାନିୟତ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ (ଏଫ୍‌ଆଇଏଫ୍‌), ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଏବା ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି ସଂଗଠନ ରହିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଭାରତରେ Harley-Davidsonର ପ୍ରଡକ୍ଟ ଓ ସେଲ୍ ବନ୍ଦ

ଗଲୱାନ ସଂଘର୍ଷରେ କେତେ ସୈନିକଙ୍କୁ ହରାଇଛି, ହିସାବ ଦେଲା ଚୀନ

୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ବସ୍‌

କୃଷି ବିଲ୍‌ ବିରୋଧରେ ଚାଷୀଙ୍କ ‘ଭାରତ ବନ୍ଦ’ ଡାକରା ଆଜି

କମିଲା ସୁନା ଓ ରୂପା ଦର

ଅଭିନେତ୍ରୀ ପାୟଲ ଘୋଷଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା, କହିଲେ- ଯଦି ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୋ ମୃତଦେହ ମିଳେ…

ଶିବାଙ୍ଗୀ ସିଂ ହେବେ ଲଢୁଆ ବିମାନ ରାଫେଲ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‌

ଓଡ଼ିଶାରୁ ସୁରତକୁ ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଏମିତି ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ

ଓ୍ୱାର୍କିଂ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ ସଂଜ୍ଞାରେ ଡିଜିଟାଲ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍‌ ମିଡିଆ ସାମ୍ବାଦିକ ସାମିଲ

ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ONGC ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପରଲୋକରେ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ଫେଲ୍ ମାରିଲା ପାକିସ୍ତାନର ହୀନ ଉଦ୍ୟମ

You might also like