ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିଲା ନାଗ ସାପ : ଠାକୁର ଭାବି ଲୋକେ କଲେ ପୂଜା

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ବେଳେବେଳେ ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା ଘଟେ, ଯାହାକୁ ଲୋକେ ଭଗବାନଙ୍କର କିଛି ଚମତ୍କାର ବୋଲି ଧରିନିଅନ୍ତି। ଭକ୍ତି ଭାବରେ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହିପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରେୱଳା ଖାନପୁର ଗାଁରେ। ନାଗ ସାପଟିଏ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦେଢ ମାସ ହେଲା ରହିବା ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ସେ ସ୍ଥାନ ଛାଡି ସାପଟି କୁଆଡେ ବି ଯାଉନଥିଲା। ଆଉ ଲୋକେ ଏହାକୁ ଭଗବାନଙ୍କର ଚମତ୍କାର ବିଶ୍ୱାସ କରି ପୂଜା କରୁଥିଲେ। ଏ ଖବର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ଫଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକେ ଏଠାକୁ ଛୁଟିଥିଲେ ଓ ଦୀପ ଧୂପ ଦେଇ ପୂଜା କରୁଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଛାୱଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରେୱଲା ଖାନପୁର ଗାଁରେ ନାଗ ସାପଟିଏ ଅନେକ ଧରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ପଡିରହିଥିଲା। କୁଆଡେ ବି ଯାଉନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଏୟା ଯେ, ସାପଟି ରୋଗିଣା ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ସେ ଆଉ ଯାଇପାରୁନଥିଲା। ହେଲେ ଲୋକେ ନାଗସାପକୁ ଠାକୁର ଭାବି ପୂଜା କରିଥିଲେ। ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବା ଓ ଧୂପ ଅଗରବତୀ ଜଳାଇବା ଫଳରେ ସାପଟି ଆହୁରି ଅଧିକା ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଲା। ଯଦି ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଉଦ୍ଧାର କରିନଥାନ୍ତେ ତ ଆଉ ଦିନେ କି ଦୁଇଦିନ ଭିତରେ ନାଗ ସାପଟି ସେଇଠାରେ ହିଁ ମରିଯାଇଥାଆନ୍ତା।

ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍‌ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ନାଗ ସାପକୁ ଗତ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି ଆସୌଲା ଭାଟି  Wild Life Sanctuaryରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସାପଟି ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ଓ କାହାର କିଛି କ୍ଷତି ନକରିବା ଦେଖି ଗାଁ ଲୋକେ ଏହାକୁ ଠାକୁରଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଭାବି ନେଇଥିଲେ। ଆଉ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ତୋଳାଇବାର ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ପୁଲିସ୍‌ର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆସି ନାଗକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଭାରତୀୟଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚୀନ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କଠାରୁ ଛୋଟ

ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଫଟାଫଟ୍ କ୍ରିକେଟ୍, କିଏ ମାରିବ ବାଜି?

ଗୀତ ଗାଇ ମନ ମୋହିଲେ କୋରାପୁଟ ଝିଅ ନମିତା

ନିଜ ପାଇଁ ନିଜେ: ଏକା ଏକା ୩ କିଲୋମିଟର କେନାଲ ଖୋଳିଲେ ଚାଷୀ

ଗଛରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ପତ୍ର, ଦାମ୍ ଶୁଣିଲେ ହୋସ୍ ଉଡ଼ିଯିବ

Pranab Mukharjee Death: ପ୍ରଣବ ଦା’ ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜନୀତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ

ଚୀନ୍‌ରେ ଏବେ ବି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଏଇ ଭାରତୀୟ

Atal Tunnel Rohtang Explained: ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁଡ଼ଙ୍ଗପଥ ‘ଅଟଳ ଟନେଲ୍‌‌’

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସରେ ‘ହକି ଯାଦୁଗର’ଙ୍କୁ ସଲାମ୍

ଚିତ୍ରକର ଆଙ୍କିଥିଲେ ଜବରଦସ୍ତ ପେଣ୍ଟିଂ; ଲୋକେ କହିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ

ବାପାଙ୍କ ସହ ମିଶି ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର କଲା ନିଆରା ଉଦ୍ଭାବନ

ବଲିଉଡ୍ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ଏବେ ଚା’ ଦୋକାନୀ

You might also like