ଦିନେ ଏମାନେ କରୁଥିଲେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ : ଆଜି କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧ

ଛତିଶଗଡ : ଏମାନେ ଜୀବନ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ମଝି ନଈରେ ଭାସି ଚାଲିଥିଲେ। ସୁଖ ଓ ଦୁଃଖର ଭାଗବାଣ୍ଟ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିଲା ସମୟ। କାରଣ ରାତି ପାହିଲେ ସେମାନେ ଭେଟୁଥିଲେ ନୂଆ ଚେହେରାଙ୍କୁ। ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଉଥିଲା ଦେହ ସଉଦା , ମୂଲଚାଲ। ଏମିତି ଅନେକ ଦିନରୁ ସେଠାରେ ଏହି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର କାରବାର ଚାଲିଆସୁଥିଲା। ଏହା କୌଣସି ଗପ କି କାହାଣୀର ସାରାଂଶ ନୁହେଁ। ଛତିଶଗଡର ମୁଙ୍ଗେଳି ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଥିଲା ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମୁଙ୍ଗେଳି ଜିଲ୍ଲାରେ ବହୁମାତ୍ରାରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଥାଏ । ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଏଠାକାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଲିପ୍ତ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଏ । ଯଦି କେହି ମହିଳା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ପାଠ ପଢିବାକୁ କହିଥାଏ, ତେବେ ସେଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇପାରୁ ନଥିଲେ।

ଏବେ ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ କରି ସେଠାରୁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ପୋଲିସ୍। କିଛି ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରି ଏକ ସଂଗଠନ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇ କେମିତି ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ଏବଂ ଏକ ଉନ୍ନତ ଜୀବନ ଜିଇଁବେ ତା ବିଷୟରେ ବୁଝାଯାଇଥିଲା। ଦେହରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ଶାଢି ଓ ମୁଣ୍ଡରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଟୋପି ସାଙ୍ଗକୁ ହାତରେ ଲାଠି ଧରି ମହିଳାମାନେ ସହରର ଗଳିକନ୍ଦିରେ ଘୁରି ବୁଲିଥିଲେ । ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକାଠି କରି ଏପରି କାମ ଆଉ ନକରିବାକୁ ବୁଝାଇଥିଲେ ଏବଂ ଯେଉଁ ଲୋକ ସେ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆସୁଥିଲେ, ସେମାନେ ଆଉ ଏପରି କାମ ଆଶା ନେଇ ନଆସିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଯଦି ଏପରି କାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରନ୍ତି ତ ପୋଲିସ୍‌କୁ ଜଣାଇଦେବାର ଭୟ ଦେଖାଇଥିଲେ।

ପୋଲିସ ଏହି କାରବାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଚାଲିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବାରମ୍ବାର ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏବେ ପୋଲିସ ବିଭାଗର ସହଯୋଗରେ ଏହି ମହିଳାମାନେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଆଉ ବିତାଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଏବଂ ନିଜକୁ ଏବେ ସ୍ୱୟଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେକରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏହି ମୁଙ୍ଗେଳି ଜିଲ୍ଲାର ମହିଳାମାନେ। ମୁହଁରେ ଏବେ ତାଙ୍କର ମନ ଖୋଲା ହସ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସାଇକେଲ ଧରି ମନ ଖୁସିରେ ଖେଳୁଥିଲେ ପିଲା, ଏପଟେ ଛକି ବସିଥିଲା ମାଉଣ୍ଟେନ ଲାୟନ

ସବୁଜିମାରେ ହସିବ ମରୁଭୂମି; ୭ ଘଣ୍ଟାରେ ହୋଇପାରିବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ

ଭାରତୀୟଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚୀନ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କଠାରୁ ଛୋଟ

ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଫଟାଫଟ୍ କ୍ରିକେଟ୍, କିଏ ମାରିବ ବାଜି?

ଗୀତ ଗାଇ ମନ ମୋହିଲେ କୋରାପୁଟ ଝିଅ ନମିତା

ନିଜ ପାଇଁ ନିଜେ: ଏକା ଏକା ୩ କିଲୋମିଟର କେନାଲ ଖୋଳିଲେ ଚାଷୀ

ଗଛରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ପତ୍ର, ଦାମ୍ ଶୁଣିଲେ ହୋସ୍ ଉଡ଼ିଯିବ

Pranab Mukharjee Death: ପ୍ରଣବ ଦା’ ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜନୀତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ

ଚୀନ୍‌ରେ ଏବେ ବି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଏଇ ଭାରତୀୟ

Atal Tunnel Rohtang Explained: ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁଡ଼ଙ୍ଗପଥ ‘ଅଟଳ ଟନେଲ୍‌‌’

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସରେ ‘ହକି ଯାଦୁଗର’ଙ୍କୁ ସଲାମ୍

ଚିତ୍ରକର ଆଙ୍କିଥିଲେ ଜବରଦସ୍ତ ପେଣ୍ଟିଂ; ଲୋକେ କହିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ

You might also like