• translate
Odishatv Bureau

ଆମେ ବେଳେବେଳେ ଭୁଲ୍‌ରେ ଆମର ଜରୁରୀ ଫାଇଲକୁ ଗୁଗଲ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ରୁ ଡିଲିଟ୍ କରିଦେଇଥାଉ । ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ  ସମସ୍ୟାରେ ବି ପଡନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ଏହି ଡିଲିଟ୍ ଫାଇଲ ମଧ୍ୟ ରିଷ୍ଟୋର କରିହେବ। କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉପାୟରେ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଏହି ଡିଲିଟ୍ ଫାଇଲକୁ ଆଉଥରେ ପାଇପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଉପାୟରେ ଆମେ ଆମର ଡାଟା ପୁଣି ଫେରିପାଇବା–

 ଷ୍ଟେପ୍-୧ : ପ୍ରଥମେ drive.google.comକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।

ଷ୍ଟେପ-୨ : ଏହାପରେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଫାଇଲକୁ ରିଷ୍ଟୋର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ରାଇଟ୍ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ , ।

ଷ୍ଟେପ୍-୩ :  ପୁଣି ରିଷ୍ଟୋରରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

 ଗୁଗୁଲ ଡ୍ରାଇଭରେ ଫାଇଲ୍ କେମିତି ଖୋଜିବା –  ବେଳେବେଳେ  ଆମ ଏମିତି ବି ହୁଏ,ଆମେ ଆମ ଡାଟା ଗୁଡିକ ଗୁଗଲ ଡ୍ରାଇଭରେ ଖୋଜି ପାଇନଥାଉ। ଡାଟା ସବୁ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ଆମେ ଭଲ କରି ଜାଣିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ଏ ସବୁ ଖୋଜିବାକୁ କିଛି ସହଜ ଉପାୟ ଆପଣାନ୍ତୁ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ହଜିଯାଇଥିବା ଫାଇଲ୍‌କୁ ପାଇପାରିବେ। କ’ଣ କରିବେ ପଢନ୍ତୁ।

ଷ୍ଟେପ୍-୧ :   ସବୁଠୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣ drive.google.comକୁ ଯାଆନ୍ତୁ।

ଷ୍ଟେପ୍ -୨ :  ଏହାପରେ ଆପଣ ଡାହାଣ ପଟେ ଟପ୍ ରେ ଥିବା ‘ମାଇଁ ଡ୍ରାଇଭ୍’ ରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

ଷ୍ଟେପ୍-୩ :  ଏବେ ଆପଣ ଡାହାଣ ପଟେ ଟପ୍‌ରେ ଥିବା ‘ଇନଫୋ’ରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

ଷ୍ଟେପ୍-୪:   ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫାଇଲର ନାଁ ମନେଅଛି, (ଯାହାକୁ ଷ୍ଟୋର କରିଥିଲେ) ସେସବୁକୁ ସର୍ଚ୍ଚ କରି ନ ପାଇବା                   ଯାଏ ତଳକୁ ତଳକୁ ଆସନ୍ତୁ  ।

ଷ୍ଟେପ୍ -୫ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ପରେ ବି ଫାଇଲ୍ ମିଳୁନି ତ Search barରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଷ୍ଟେପ୍ -୬ :  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ Advanced search optionsର ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ। ଏମିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫାଇଲର ନାଁ ର ପ୍ରଥମ ଶବ୍ଦକୁ ଲେଖିବାକୁ ହେବ ।

ଷ୍ଟେପ୍ – ୭:  ଯଦି ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଫାଇଲ୍ ମିଳୁନି ତ ଆପଣ ଗୁଗଲ ସହ ସଂପର୍କ କରିପାରିବେ ।  ସେ                         ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ  ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଫାଇଲକୁ ରିକଭରି କରିଦେବେ । ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ                   ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜର Google drive consumer account ସହ ଯୋଡିବାକୁ ହେବ ।

 

Other Stories