ଟିଭିରେ କ’ଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଆପଣ, ଜାଣି ପାରିବେ ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଏଣିକି ଆପଣ ଘରେ ବସି ଟିଭିରେ କ’ଣ ସବୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତା’ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିବେ ସରକାର। ଏଥିପାଇଁ ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ସର୍ଭିସ ପ୍ରୋଭାଇଡର ଦ୍ୱାରା ସେଟ୍‌ଅପ୍‌ ବକ୍ସରେ ଏକ ଚିପ୍‌ ଖଞ୍ଜିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯାହା ସରକାରଙ୍କୁ ଆପଣ ଦେଖୁଥିବା ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ ବିଷୟରେ ଖବର ଦେବ ଅର୍ଥାତ ଚିପ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରାକିଂ କରି ସରକାର ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଖବର ଅନୁସାରେ ଟେଲିଭିଜନ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିବାକୁ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମତାମତ ଦେବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଟେଲିକମ୍ ଅଥୋରିଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଟ୍ରାଇ) ପାଖକୁ ପଠାଇଯାଇଛି। BARC (ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟିଂ ଅଡିଆନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ କାଉନ୍‌ସିଲ୍) ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଉଥିବା ତଥ୍ୟ ଉପରେ ସତର୍କ ରହି ସରକାର ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। କାରଣ ସରକାରଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ, BARC ଏଦିଗରେ ଏକଚାଟିଆ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ତଥ୍ୟ କେଉଁଠି ଆଣିଲା, କେଉଁ ପଦ୍ଧତିରେ ଆଣିଲା ଏବଂ କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସର୍ଭେ କରି ତଥ୍ୟ ଆଣିଲା ଏସବୁ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା  ଦିଏ ନାହିଁ। BARCର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିବାରୁ ଏପରି ହେଉଛି।

ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁସାରେ ଏହି ନୂଆ ସୁବିଧା ଲାଗୁ ହେଲେ କେଉଁ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌କୁ କେତେ ଲୋକ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣା ପଡ଼ିବ। ଫଳରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦାତା ଓ DAVP( ଡାଇରେକ୍ଟର ଅଫ୍ ଆଡଭାଟାଇଜିଂ ଆଣ୍ଡ ଭିଜୁଆଲ ପବ୍ଲିସିଟି)କୁ ନିଜର ବିଜ୍ଞାପନ ଚଳାଇବା ସହଜ ହେବ। ଏଥିସହିତ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ର ଲୋକପ୍ରିୟତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର ହେବ। ଏପଟେ BARCର କହିବା କଥା ହେଲା ସେମାନେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍ ଅନୁସାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

BARC ନିଜର  BAR-O ମିଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ଅଡିଆନ୍ସଙ୍କୁ ୱାଟର୍‌ମାର୍କିଂ କରି ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଠାରୁ ସିଧାସଳଖ ତଥ୍ୟ ଏକତ୍ରିତ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏ ବିଷୟରେ କେବୁଲ କିମ୍ବା ଡାଇରେକ୍ଟ-ଟୁ-ହୋମ୍‌ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କିଛି ଜାଣି ପାରିନଥାନ୍ତି।

 

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ନୋବୋଲ୍ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ସହ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶାର ସମ୍ପର୍କ

୯ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ୫ମିନିଟ୍‌ରେ ଦୌଡିଲେ ୧.୬କିମି, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍‌

‘ବାପାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଛି’

କରୋନା ପାଇଁ କ୍ରିକେଟର ସାଜିଲେ କୁଲି

ମୁହଁରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌‌ ମାସ୍କ ଲଗାଇ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲିଲେ ଲୋକ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍‌

NEET Result: ସୋଏବଙ୍କ ପରି ଇଏ ବି ରଖିଛନ୍ତି ଶତପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ

ରୋଗୀ ସେବାରେ ବ୍ରତୀ ରାଜ୍ୟପାଳ

ପୁରୁଣା ଇଂଜିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରି ୪ ଚକିଆ ଗାଡି ତିଆରି କଲେ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର

ଆଦିବାସୀ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଇବାର ନିଆରା ପ୍ରୟାସ: ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ସ୍କୁଲ୍‌ କାନ୍ଥରେ ଚିତ୍ର କଲେ ଶିକ୍ଷକ

ସ୍କୁଟି ଉପରେ ଖାଇବା ଦୋକାନ: ଟଙ୍କା ନଥିଲେ ମାଗଣା ଖାଇପାରିବେ ଗ୍ରାହକ

ଅଳିଆ ଗଦାରେ ଭେଟ: ଭୋକିଲା ଦେଖି ୩୦୦କୁକୁରକୁ ଘରକୁ ନେଇଆସିଛନ୍ତି ମହିଳା

୫ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ବାବା: କହିଲେ, ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମ ଦିଏ ଲଢିବାକୁ ସାହାସ

You might also like