ଆଜି ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ (WTC) ର ଫାଇନାଲ୍‌ର ପଞ୍ଚମ ଦିନ। ସାଉଥମ୍ପଟନରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମହାନ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟସ୍ ଜିତି ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୧୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ୨୪୯ ରନରେ ରହିଛି। ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉପରେ ୩୨ ରନ୍ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି।  ଇତିମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ (ଡବ୍ଲୁଟିସି) ର ଫାଇନାଲ୍‌ର ପଞ୍ଚମ ଦିନର ଖେଳ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦଳ ୧୦୧-୨ ଆଗରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଯଦି ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ରିଜର୍ଭ ଦିନ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ତେବେ ମ୍ୟାଚରେ ଦୁଇ ଦିନ ଖେଳ ବାକି ଅଛ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜିର ଖେଳର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ ଉଭୟ ଦଳ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନରେ ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା, ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ଶାମି କେନ୍ ୱିଲିୟମ୍‌ସନ୍‌ ଏବଂ ରସ‌ ଟେଲରଙ୍କୁ ହାତ ଖୋଲିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଉ ନ ଥିଲେ। ଏହି ତିନି ବୋଲର କିଭି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକେ‍ଇ ରଖିଥିଲେ।

ତେବେ ଦିନର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟାରେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ସହ ଭାଗ୍ୟ ନଥିଲା। ଟେଲର ଏବଂ ୱିଲିୟମସନଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ମାଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୱିକେଟ୍ ଆସୁ ନ ଥିଲା। ଏନେଇ କ୍ୟାପଟେନ କୋହଲିଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା।

ଦିନର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏକ ପାନୀୟ ବିରତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ କୋହଲି ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କ ସହ କେନ ୱିଲିୟମସନ ଏବଂ ରସ ଟେଲରଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରିବାର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। କୋହଲି ଶାମିଙ୍କୁ କିପରି ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଏହି ଯୋଜନା ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଶାମି ଇନିଂସର ୬୪ ତମ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲରେ ରସ ଟେଲରଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରିଥିଲେ। ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରୁଥିବା ଶାମି ଟେଲରଙ୍କୁ ଗିଲଙ୍କ ହାତରେ ଆଉଟ୍ କରେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଆଉ ଦୁଇଟି ଝଟକା ମିଳିଥିଲା।

୬ ଓଭର ପରେ ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ହେନେରୀ ନିକଲ୍ସଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ୍ସରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ହାତରେ କ୍ୟାଚ୍ କରେଇଥିଲେ। ୭ ରନ୍ କରି ନିକଲ୍ସଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ୧୦୧-୨ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କିୱି ଦଳ ୧୩୪-୪ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଝଟକା ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଲାଗିଥିଲା। ୧୩୫ ସ୍କୋରରେ ଶାମି ବିଜେ ୱାଟଲିଂଙ୍କୁ ବୋଲ୍ଡ କରିଥିଲେ।

Other Stories