କାହିଁକି ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯;୨୯ ସମୟରେ ଅବସର ନେଲେ ଧୋନି ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତକାଲି ୭୪ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଇଗଲେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ କୁଲ୍ ଧୋନି। ଏନେଇ ସେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରି ତାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଇନ୍‌ଷ୍ଟାରେ ପୋଷ୍ଟ କରି ସେ ଲେଖିଥିଲେ “ ଆପଣଙ୍କର ଭଲପାଇବା ଏବଂ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ। ୧୯୨୯ ଘଣ୍ଟା ଠାରୁ ମୁଁ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବୋଲି ବିଚାର କରିବେ।” ତାଙ୍କର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଠିକ୍‌ ସନ୍ଧ୍ୟା ୧୯;୨୯ ସମୟରେ ହିଁ ଆସିଥିଲା। ଯାହା ଫ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ।

ଧୋନି କାହିଁକି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅବସର ନେଲେ, ପୁଣି ୧୯:୨୯ ସମୟଠୁ ମୋତେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାର କରିବେ ବୋଲି କାହିଁକି ଲେଖିଲେ ତା ପଛର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଫ୍ୟାନଙ୍କ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌ରେ କିଏ କେତେ ପ୍ରକାର କାରଣ ଖୋଜି ବାହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

କିଏ କହୁଛନ୍ତି, ଧୋନିଙ୍କ ଜର୍ସି ନମ୍ବର -୭ ଏବଂ ରାଇନାଙ୍କ ଜର୍ସି ନମ୍ବର ୩ । ଏହି ଦୁଇ ସଂଖ୍ୟା ମିଶିଲେ ହେଲା ୭୩। ଆଉ ଦେଶ ଗତକାଲି ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୩ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛି। ତେଣୁ ଧୋନି ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅନୁମାନକୁ ଆହୁରି ଖୋରାକ୍‌ ଯୋଗାଉଛି ରାଇନାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ। ସେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ତ୍ରୀରଙ୍ଗା ପତାକାର ଇମୋଜି ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ପୁଣି କିଛି କହୁଛନ୍ତି ଯେ ୧୯;୨୯ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଠାରୁ ୨୦୧୯ ବିଶ୍ୱକପ୍ ହାରିଥିଲା। ଯାହା ଧୋନିଙ୍କ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବି ଥିଲା ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ କେତେକଙ୍କ ମତରେ ୧୯୨୯ ଏକ ଲକି ନମ୍ବର। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଚକ୍ରର ଏକ ବଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମାପନ ହେବାର ମେସେଜ୍ ଦେଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଧୋନି ଏହି ସମୟରେ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଧୋନିଙ୍କ ଅବସର ନେଇ ଯିଏ ଯାହା କୁହନ୍ତୁ ନା ତାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କେବଳ ଧୋନିଙ୍କୁ ହିଁ ଜଣାଥିବା। ମାହିଙ୍କ ଅବସର ପରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦୁନିଆରେ ଯେ ଗୋଟେ ଯୁଗର ଅବସାନ ଘଟିଲା ଏହା କହିବା ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନି। ତାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା ପରେ ବହୁ ବଡ଼ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟର ତାଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଜିଓକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌

ସାଇକେଲ ଧରି ମନ ଖୁସିରେ ଖେଳୁଥିଲେ ପିଲା, ଏପଟେ ଛକି ବସିଥିଲା ମାଉଣ୍ଟେନ ଲାୟନ

ସବୁଜିମାରେ ହସିବ ମରୁଭୂମି; ୭ ଘଣ୍ଟାରେ ହୋଇପାରିବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ

ଭାରତୀୟଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚୀନ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କଠାରୁ ଛୋଟ

ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଫଟାଫଟ୍ କ୍ରିକେଟ୍, କିଏ ମାରିବ ବାଜି?

ଗୀତ ଗାଇ ମନ ମୋହିଲେ କୋରାପୁଟ ଝିଅ ନମିତା

ନିଜ ପାଇଁ ନିଜେ: ଏକା ଏକା ୩ କିଲୋମିଟର କେନାଲ ଖୋଳିଲେ ଚାଷୀ

ଗଛରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ପତ୍ର, ଦାମ୍ ଶୁଣିଲେ ହୋସ୍ ଉଡ଼ିଯିବ

Pranab Mukharjee Death: ପ୍ରଣବ ଦା’ ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜନୀତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ

ଚୀନ୍‌ରେ ଏବେ ବି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଏଇ ଭାରତୀୟ

Atal Tunnel Rohtang Explained: ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁଡ଼ଙ୍ଗପଥ ‘ଅଟଳ ଟନେଲ୍‌‌’

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସରେ ‘ହକି ଯାଦୁଗର’ଙ୍କୁ ସଲାମ୍

You might also like