IPL-2021 ଖେଳିବେନି ଇଂଲଣ୍ଡ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖେଳାଳି, ଏହି ଦଳ ପାଇଁ ବଡ଼ ଝଟକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ର ଅବଶିଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚଗୁଡ଼ିକୁ ୟୁଏଇରେ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ କିମ୍ବା ୨୦ରୁ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାସହ ଆଇପିଏଲର ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ୧୦ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୟୁଏଇରେ ହିଁ ଖେଳାଯିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇସାରିଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ଏବେ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ, ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖେଳାଳିମାନେ ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଖୁବ୍ କମ ରହିଛି । ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆସ୍ଲେ ଗିଲ୍ସ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇପିଏଲର ଅବଶିଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଗୁଡ଼ିକରେ ଇଂଲଣ୍ଡର କୌଣସି ଖେଳାଳି ଖେଳିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ESPN Cricinfo ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗିଲ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଆମେ ଆମ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେବୁ ନିଶ୍ଚିତ କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲ ଖେଳିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ । ଆମେ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛୁ ଏବଂ ଆମେ ଏବେ ଚାହୁଁଛୁ, ଆମର ଭଲ ଖେଳାଳିମାନେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହନ୍ତୁ ।’ ଅନ୍ୟପଟେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ୩ ରୁ ୪ଟି ସିରିଜ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୟୁଏଇ ଯାଇ ଆଇପିଏଲ ଖେଳିବା କଷ୍ଟକର ହେବ ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳକୁ ପ୍ରଥମେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତରେ ଯିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ୫ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍ ଏବଂ ୩ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ଖେଳିବ। ଅନେକ ଭଲ ଖେଳାଳି ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତରେ ଯାଉନଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି। କାରଣ ସେମାନେ ଅନେକ ସମୟ ଧରି ବାୟୋ ବବୁଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସ, ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଏବଂ ଡାନିଏଲ ସାମସ୍ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ମାନସିକ ଚାପ ହେତୁ ଡାନିଏଲ୍ ସାମସ୍ ଇଣ୍ଡିଜ୍ ଭ୍ରମଣରୁ ଗସ୍ତରୁ ତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲେ । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ୧୨ ଜଣ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୧୮ ଜଣ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଆଏନ୍ ମୋର୍ଗାନ୍ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡର ଖେଳାଳି ଆଇପିଏଲ୍  ନ ଖେଳନ୍ତି, ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ପାଇଁ ଅଧିକ ଘାଟା ହେବ । ରାଜସ୍ଥାନର ଦଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ, ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ଏବଂ ଜୋସ ବଟଲରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ।

ଆଇପିଏଲ ଖେଳୁଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖେଳାଳି

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ: ସାମ୍ କୁରନ, ମୋଇନ୍ ଅଲି, ଜେସନ ବେହରନଡୋର୍ଫ

କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ: ଆୟନ୍ ମୋର୍ଗାନ୍, ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସ, ବେନ୍ କଣ୍ଟିଂ

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ: କ୍ରିସ୍ ଲିନ୍, ନାଥାନ୍ କୁଲ୍ଟର୍ ନାଇଲ୍

ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗଲୋର: ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ, ଆଡାମ ଜମ୍ପା, ଡାନିଏଲ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ, କେନ ରିଚାର୍ଡସନ

ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ: କ୍ରିସ୍ ଜୋର୍ଡାନ, ଡେଭିଡ ମାଲାନ, ଝାୟ ରିଚାର୍ଡସନ, ରଇଲି ମେରିଡିଥ, ମୋଇଜେଜ ହେନରିକ୍ସ

ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜଧାନୀ: ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ୍, ମାର୍କସ୍ ଷ୍ଟୋଇନିସ୍, ଡାନିଏଲ୍ ସାମସ୍, ଟମ୍ କୁରନ, ସାମ୍ ବିଲିଙ୍ଗସ୍, କ୍ରିସ୍ ୱୋକ୍ସ

ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର, ମିଚେଲ ମାର୍ଶ

ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ: ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ, ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର, ଜୋସ୍ ବଟଲର, ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଟାଇ, ଲିଆମ୍ ଲିଭିଙ୍ଗଷ୍ଟୋନ୍

You might also like