୧୨ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ଏହି ଦେଶ; ପଛରେ ପଡ଼ିଲେ ଇଣ୍ଡିଆ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟରେ ୟୁରୋପର ଏକ ଛୋଟିଆ ଦେଶ ରୋମାନିଆ ଏଭଳି ଏକ କାରନାମା କରିଛି, ଯାହା ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭଳି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ରୋମାନିଆ ଗୁରୁବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ତୁର୍କୀକୁ ୧୭୩ ରନରେ ହରାଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିଜୟର ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାଁରେ କରିଛି। ରୋମାନିଆ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନାଁରେ ଥିବା ୧୨ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଛି।

ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ରୋମାନିଆ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଶିବକୁମାର ପେରିୟାଲୱାରଙ୍କ ଶତକ ବଳରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭରରେ ୬ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୨୬ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ରୋମାନିଆ ବୋଲରମାନେ ତୁର୍କୀ ଟିମକୁ ମାତ୍ର ୫୩ ରନରେ ଅଲଆଉଟ୍ କରି ମ୍ୟାଚକୁ ଏକତରଫା ଭାବେ ଜିତି ନେଇଥିଲା। ରୋମାନିଆ ପୂର୍ବରୁ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିଜୟର ରେକର୍ଡ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନାଁରେ ଥିଲା।

୨୦୦୭ରେ ଆୟୋଜିତ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୧୭୨ ରନରେ କେନିୟାକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ରୋମାନିଆର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପେରିୟାଲୱାର୍ ମାତ୍ର ୪୦ ବଲରେ ୧୦୫ ରନର ଅପରାଜିତ ଇନିଂସ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ନିଜ ଇନିଂସରେ ୧୨ ଚୌକା ଓ ୬ ଛକା ମାରିଛନ୍ତି।

ପେରିୟାଲୱାର୍ ପେସାରେ ଜଣେ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍। ଏହାସହ ସେ ରୋମାନିଆ ପକ୍ଷରୁ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟରେ ଶତକ ମାରିବାରେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ତାମିଲନାଡୁର ଶିବକାଶୀରେ ହୋଇଥିଲା। ପେରିୟାଲୱାର୍ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଅଣ୍ଡର୍-୧୫ ଓ ଅଣ୍ଡର-୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବି-ଟେକ୍ ଶେଷ କରିବା ପରେ ସେ ରୋମାନିଆ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ରୋମାନିଆରେ ସେ କ୍ଲବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପଞ୍ଚମ ଖେଳାଳି ଭାବେ IPLରେ ୫ ହଜାର ରନ୍‌ ପୂରଣ କଲେ ଧାୱନ

‘ଆଉ କେତେ ଦୁଃଖୀ କରିବ ଧୋନି ଭାଇ !’ CSKକୁ ଟ୍ରୋଲ କଲେ ୟୁଜର୍ସ

ରାଜସ୍ଥାନକୁ ୧୨୬ ରନ୍‌ର ଟର୍ଗେଟ ଦେଲା ଧୋନି ବାହିନୀ

ଆଜି ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଟକ୍କର, ଟସ୍‌ ଜିତି ଚେନ୍ନାଇର ବ୍ୟାଟିଂ ନିଷ୍ପତି

ପବନରେ ଉଡ଼ି ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ ଧରିଲେ ଏମିତି କ୍ୟାଚ୍‌…ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

IPL 2020: ମାତ୍ର ୩ ଇଞ୍ଚର ଦୂରତା ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ୨ଟି ସୁପର ଓଭର

ପଞ୍ଜାବକୁ ୧୭୭ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ ଦେଲା ମୁମ୍ୱାଇ

ରୋମାଞ୍ଚକର ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଜିତି ନେଲା କୋଲକାତା

ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ୧୬୪ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ ଦେଲା କେକେଆର

ଡିଡିସିଏର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ରୋହନ ଜେଟଲୀ

ଯୁବରାଜ ସିଂହଙ୍କୁ ୬ ଥର ଆଉଟ କରିଥିବା ଖେଳାଳି କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଲେ

IPL 2020: ମୁମ୍ବାଇ ପାଖରେ ଏତେ ସହଜରେ କେମିତି ହାରିଗଲା KKR

You might also like