ୱାର୍ମହୋଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷର ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ସଫଳ ହେବ!

ବିଜ୍ଞାନ କଳ୍ପନା ଭିତ୍ତିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ବଲ୍ ଚଳାଇବା ପରେ ଲୋକମାନେ ସହଜରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ, ଏପରିକି ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ସମୟ ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତର ଯାତ୍ରା କରିବା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କାହାଣୀଗୁଡିକରେ ଏପରି ଏକ ୱାର୍ମହୋଲ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, ଯାହା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଲମ୍ବା ଦୂରତାର ଯାତ୍ରାକୁ ସହଜରେ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ଦୁଇ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସେମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉପାୟରେ ୱାର୍ମହୋଲ ଦେଇ ଯାତ୍ରାକରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ।

ଦୁଇ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ସେତୁ ଭାବରେ ୱାର୍ମହୋଲର ଧାରଣା ପ୍ରଥମେ ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନ ନାଥନ ରୋଜେନଙ୍କ ସହ ୧୯୩୫ ମସିହାରେ ଦେଇଥିଲେ। ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ସେ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ଯେ ବ୍ଲାକହୋଲ୍ ଭୂପୃଷ୍ଠର ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସେତୁ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ସେବେଠାରୁ ମହାକାଶରେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭ୍ରମଣ କରିବାର କଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଧାରଣା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଆହ୍ଵାନ ରହିଛି, ଏହି ଟ୍ୟୁବଗୁଡ଼ିକର ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଅତି ପତଳା ହେବା।

Source : Daily Express

ୱାର୍ମହୋଲର ଧାରଣା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱର କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ପ୍ରମାଣ ମିଳି ନାହିଁ। ଏହି ଘଟଣାର ସମ୍ଭାବନା ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ଦୃଢ ଯୁକ୍ତି ହେଉଛି ବ୍ଲାକହୋଲ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା।

Source : Live Science

ପଦାର୍ଥବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ସଙ୍କୋଚିତ ପଦାର୍ଥ ଏକ କଳା ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟିକରିବା ପାଇଁ ସ୍ପେସ୍ ଟାଇମକୁ ବିକୃତ କରିପାରେ। ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଥମ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୱାର୍ମହୋଲ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ତାହା ପ୍ରକୃତରେ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଦିନେ ସେମାନଙ୍କର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଭ୍ରମଣ ସୁବିଧା ହେବ।

Source : Daily Mail

ଆମେରିକାର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ଷ୍ଟଡିର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ଜନ୍ ମାଲଜାସେନା ଓ ପ୍ରିନ୍ସଟନ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଆଲେକ୍ସୀ ମିଲେକାହିନ୍ ଏକ ପଦ୍ଧତି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ବଡ଼ ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ଉଭୟ ପଦାର୍ଥବିଜ୍ଞାନୀ ଯୁକ୍ତିକରନ୍ତି ଯେ ରେଲଡଲ ସୁନ୍ଦରାରାମ- ଦୁଇ ମଣ୍ଡଳ ଯାତ୍ରା କରିବା ଭଳି ୱାର୍ମହୋଲ ସମାଧାନ ସମ୍ଭବ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ୱାର୍ମହୋଲଗୁଡିକ ଏତେ ବଡ଼ ହୋଇଥାଏ ଯେ ଯାତ୍ରା କରି ବଞ୍ଚି ରହିହେବ।

Source : New Science

ଏହା ପରେ, ୨୦୧୭ରେ, ପଦାର୍ଥବିଜ୍ଞାନୀମାନେ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ସ୍ତରରେ ଏକ ୱାର୍ମହୋଲ ପାଇବା ବିଷୟରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଦୁଇଟି କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ବହୁତ ଲମ୍ବା ଦୂରତାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିଲା। ଏହି ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବୃହତ ଏବଂ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ୱାର୍ମହୋଲ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲା।

You might also like