• translate
Pramod Behera

ପାନାଜୀ: ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ହାଲୁକା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ତେଜସରେ ଆଉ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ୨୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ରେ ସଫଳତାର ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ତେଜସ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ପଞ୍ଚମ ପିଢିର ପାଇଥନ୍ -୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଲଗାଯାଇଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷ ବିମାନ, ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଡ୍ରୋନ୍କୁ ଆଖି ପିଛୁଳାକା ମାଟିରେ ମିଶେଇଦେବ।

ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ତେଜସରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଡର୍ବି ବିଏଣ୍ଡ ଭିଜୁଆଲ୍ ରେଞ୍ଜ (BVR-AAM) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଗୋଆରେ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ଉଭୟ ପାଇଥନ୍-୫ ଏବଂ ଡର୍ବି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟେ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ସଫଳତା ସହ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ବିଶ୍ଵର ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି ଦେଶର ବାୟୁସେନା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

ଏହି ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପୂର୍ବରୁ ତେଜସ୍ ବିମାନ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ନିୟୋଜିତ ହେବା ପରେ ଅନେକ ବିମାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଆଭିଏନିକ୍ସ, ଅଗ୍ନି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରାଡାର, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅସ୍ତ୍ର ବିତରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଉଡ଼ାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୋଆରେ ତେଜସ ବିମାନରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣ କରି ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା।

ପାଇଥନ୍-୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଲାଇଭ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବାୟୁରେ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଦର୍ଶାଇଛି। ପାଇଥନ୍-୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଥରେ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷକୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ଏହା ଶେଷ ନ କରି ବିଶ୍ରାମ ନେଇ ନଥାଏ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ପାଇଥନ୍ -୫ ର ଲମ୍ବ ୧୦.୧୭ ଫୁଟ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ବ୍ୟାସ ୬.୨୯ ଇଞ୍ଚ ଓ ଓଜନ ୧୦୫ କିଲୋଗ୍ରାମ। ଏହା ଇନଫ୍ରାଡ୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ-ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଇମେଜିଙ୍ଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଇଡ୍ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ୧୧ କିଲୋଗ୍ରାମର ଏକ ପାରମ୍ପରିକ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହାର ପରିସର ୨୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ। ଯଦିଓ ଶତ୍ରୁର ଜାହାଜ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ବାୟୁରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏହା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ, ତେବେ ବି ଏହା ତାହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ।

ପାଇଥନ୍-୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ବିଶେଷତ୍ଵ ହେଉଛି ଏହା ଗତି। ଏହା ମ୍ୟାକ୍-୨ ର ଦୁଇଗୁଣ ବେଗରେ ଉଡିଥାଏ। ତାହା ହେଉଛି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୪୬୯ କିଲୋମିଟର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁ ଡର୍ବି ବିୟଣ୍ଡ ଭିଜୁଆଲ୍ ରେଞ୍ଜ ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଥିଲା, ଏହାର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୧୧.୮୭ ଫୁଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ବ୍ୟାସ ୬.୨୯ ଇଞ୍ଚ ଓ ଏହାର ଓଜନ ପାଇଜନ୍ ଠାରୁ ୧୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଧିକ। ଏହା ୧୧୮ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଟେ।

ଭିଜୁଆଲ୍ ରେଞ୍ଜର ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ (BVR-AAM) ଡର୍ବି ବିୟଣ୍ଡ ୨୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାରମ୍ପରିକ ହତିଆର ବହନ କରିପାରିବ। ଏହାର ପରିସର ୫୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ। ଏହା ଶବ୍ଦର ବେଗର ଚାରି ଗୁଣ ଉଡିପାରେ। ତାହା ହେଉଛି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୪୯୩୯ କିଲୋମିଟର। ପାଇଥନ୍-୪ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାଇଥନ୍-୫ ଏବଂ ଡର୍ବି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ୨୦୦୭ରେ, ଭାରତ ଇସ୍ରାଏଲରୁ ୧୦୦ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିଥିଲା।

ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ DRDO, ADA, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା, HAL ଏବଂ ଏହି ମିଶନରେ ଜଡିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ପରି ସଙ୍କଟରେ ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରୋଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୟାସ ଅତୁଳନୀୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Other Stories