ପୃଥିବୀର ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳରେ ରହିଛି ସୌର ପବନ!

ସୌରମଣ୍ଡଳର ଅନେକ ରହସ୍ୟ ଆମ ପୃଥିବୀରେ ଲୁଚି ରହିଛି। ପୃଥିବୀର ଗଭୀରତାରୁ ଏପରି କିଛି ପ୍ରମାଣ ମିଳୁଛି ଯାହା ଏହି ପୃଥିବୀ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ସମୟର ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ଏବେ ଆମ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସେମାନେ ଏପରି ପ୍ରମାଣ କିଛି ପାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳରେ ଆମ ସୂର୍ଯ୍ୟର ସୌର ପବନର କଣିକା ଉପସ୍ଥିତ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର କାରଣ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ସମ୍ପ୍ରତି ଏକ ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆମର ପ୍ରାଚୀନ ସୂର୍ଯ୍ୟର ସୌର ପବନର କଣିକା ୪.୫ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମ ପୃଥିବୀର ମୂଳ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲା। ହେଡେଲବର୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଥ ସାଇନ୍ସର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କଣିକା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପଥର ମେଣ୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାଇଥିଲେ।

Source : News 18

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଗ୍ୟାସକୁ ଏକ ଲୌହ ଉଲ୍କାପିଣ୍ଡରୁ ପାଇଥିଲେ ଯାହାକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। ଏହି ଉଲ୍କାପିଣ୍ଡର ରାସାୟନିକ ଗଠନ ଯୋଗୁଁ ତାହା ପୃଥିବୀର ଧାତବ ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳର ପ୍ରାକୃତିକ ମଡେଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଲୌହ ଉଲ୍କାପିଣ୍ଡ ଯାହା କ୍ୱଚିତ୍ ମିଳିଥାଏ। ପୃଥିବୀରେ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଉକ୍ଲାପିଣ୍ଡ ମିଳିଥାଏ।

ଏହିପରି ଅନେକ ଲୌହ ଉଲ୍କାପିଣ୍ଡ ଏକ ବିରାଟ କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ଭିତରର ଖଣ୍ଡ ହୋଇଥାଏ। ଆମର ସୌରମଣ୍ଡଳ ଗଠନ ହେବାର ୧୦ ରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଧାତବ ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଶହେ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୱାଶିଂଟନ୍ କାଉଣ୍ଟୀରେ ଏହିପରି ଏକ ଲୌହ ଉଲ୍କାପିଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା, ଯାହା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଥ ସାଇନ୍ସ କ୍ଲଜ୍ ଶିରା ଲାବୋରେଟୋରୀ ଫର୍ କସନୋକେମିଷ୍ଟ୍ରିରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି।

Source : News 18

ଏହି ଉଲ୍କାପିଣ୍ଡ ଏକ ଧାତୁ ପ୍ଲେଟ୍ ପରି ଯାହାର ମୋଟେଇ ଛଅ ସେମି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଓଜନ ୫.୭ କିଲୋଗ୍ରାମ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଶେଷରେ ପ୍ରମାଣ କରିପାରିବେ ଯେ ଏହି ଲୌହ ଉଲ୍କାପିଣ୍ଡରେ ସୌର ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛି। ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ ନୋବଲ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ମାସ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରୋମିଟର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଏଥିରେ ଉତ୍ତମ ଗ୍ୟାସ୍ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ହିଲିୟମ୍ ଏବଂ ନିଓନ୍ ର ଆଇସୋଟୋପ୍ ଅନୁପାତ ସୌର ପବନ ସହିତ ସମାନ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ମାପ ଅଧିକ ସଠିକ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସୌର ସଙ୍କେତରେ ନୋବେଲ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଅପମିଶ୍ରଣ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିପାରେ। ଏହି କଣିକାଗୁଡ଼ିକର ଚାରିପାଖରେ ମିଳିଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତରଳ ଧାତୁରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ହୋଇ କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହର ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ।

You might also like