ମହୁମାଛି କରିବ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍

ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, କୋଭିଡ୍ -୧୯ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଭାରତରେ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଫଳରେ କୋଭିଡ ଯାଞ୍ଚ ନେଇ ପଡ଼ିବାରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଁ ୫-୭ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ, କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରାମାଣିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ଟେଷ୍ଟକୁ ଅଧିକୃତ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂତନ ପରୀକ୍ଷା ବାହାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଓ ନିଆରା। ତାହା ହେଉଛି ଏହି ଯାଞ୍ଚ ନେଇ ମହୁମାଛି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମହୁମାଛିଙ୍କୁ ଏପରି ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗନ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ସେମାନେ ଜିଭ ବାହାର କରିବେ। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଦ୍ରୁତ ପରୀକ୍ଷା ପରି କାମ କରିବ। ପାରମ୍ପରିକ ଲ୍ୟାବ ପରୀକ୍ଷା ଠାରୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭିନ୍ନ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ମହୁମାଛି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ଦେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ୱାଗନିନଜେନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଭିମ୍ ୱାନଡେର୍ ପୋଏଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହୁମାଛି ସବୁଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ ଜଟିଳ ନୁହେଁ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପାଓଲୋଭିଆନ୍ କଣ୍ଡିସନର ପଦ୍ଧତି ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ମହୁମାଛିଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଗନ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଲାଗି ଭାଇରସ୍ ନମୁନା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ଚିନି ପାଣି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଗନ୍ଧ ପାଇବା କ୍ଷଣି ସେମାନେ ଜିଭ ବାହାର କରିବାର ଅଭ୍ୟାସରେ ପଡିଗଲେ।  ଏହାସହ ଗନ୍ଧ ପାଇବା ପରେ ଚିନି ପାଣି ଉପଲବ୍ଧ ନ ହେବାରୁ ମଧ୍ୟ ଜିଭ ବାହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମହୁମାଛିମାନଙ୍କୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପୋଏଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ଵାସକରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଟେଷ୍ଟରେ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳ ପାଇପାରିବେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ଯେ ମହୁମାଛିଙ୍କୁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ କରାଯାଇପାରେ। ଏଥିରେ ସଫଳ ହେବା ପରେ, ସେମାନେ ଏହି ପଦ୍ଧତିର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ନେଇ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପଦ୍ଧତିର ଧାରଣା ଏକ ଡଚ୍ କୀଟନାଶକ ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ରୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ସମୃଦ୍ଧ ଖଣି ଓ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ୍ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ମହୁମାଛି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ, ଏନେଇ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମହୁମାଛି ଉପରେ ଉଭୟ ନେଉଳ ଓ ମଣିଷର ନମୁନାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନ ଫଳାଫଳ ପାଇଥିଲେ।

You might also like