ନାସାର ସୂଚନା : ଗ୍ରହ ଖାଉଛି ତାରକା ପଦାର୍ଥ

ନାସାର ହବଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ନିକଟରେ ଏକ ନୂତନ ତାରକା ଗ୍ରହର ଚମତ୍କାର ଫଟୋ ପଠାଇଛି। ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ଆକୃତିର ଏହି ବାହ୍ୟଗ୍ରହର ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ କହୁଛି ଯେ ଗ୍ରହର ନିର୍ମାଣ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ତା’ର ତାରାଗୁଡ଼ିକର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ପଦାର୍ଥକୁ ଗିଳି ଦେଉଛି।

ଗ୍ରହର ପାଖାପାଖି ପରିବେଶ

ଏହି ବାହ୍ୟ ଗ୍ରହର ନାମ PDS70b ଏବଂ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ 370 ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୂରରେ ଥିବା ସେଣ୍ଟାଉରସ୍ ତାରାମଣ୍ଡଳରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଏହାର କମଳା ତାରକା PDS70 ର ଚାରିପାଖେ ବୁଲୁଛି। ନାସା ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ଛୋଟ ବାହ୍ୟ ଗ୍ରହରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ତାରା ନିକଟରେ ଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଧୂଳିର ବିଶାଳ ବଳୟରେ ଅଛନ୍ତି।

ହବଲ୍ ଏହା ବିଷୟରେ କିପରି ଜାଣିଲା?

ନାସାର ହବଲ୍ ଅତିବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଗବେଷକମାନଙ୍କୁ ପୃଥିବୀରେ ପଡୁଥିବା ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଗ୍ୟାସ୍ ଠାରୁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ବିକିରଣର ଆଲୋକ ଦେଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗ୍ରହର ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିକୁ ସିଧାସଳଖ ମାପ କରିଛି। ହବଲ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ PDS ର ନିଜସ୍ୱ ଗ୍ୟାସ୍ ଓ ଧୂଳିର ଏକ ବଳୟ ଅଛି ଯାହା ଏକ ବଡ଼ ବଳୟରୁ ପଦାର୍ଥକୁ ଗ୍ରାସ କରୁଛି।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରହରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ରେଖା ଏହାର ବଳୟରୁ ବାହ୍ୟ ଗ୍ରହର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଦେଇ ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ରହ ପୃଷ୍ଠ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ପଦାର୍ଥ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥାଏ। PDS 70b ନିକଟସ୍ଥ ଯୁବ ତାରକାମାନଙ୍କର ଫଟୋ ଉଠାଉଛି। ଏହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହା କରିଆସୁଛି। ଏହି ଗ୍ରହର ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୫୦ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ହବଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ନୂତନ ଉପାୟ

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହବଲ୍ ଲଞ୍ଚ ହେବାର ୩୧ ବର୍ଷ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ହବଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ନୂତନ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ଏହି ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ନୀତି ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦ୍ଧତି କୌଶଳ ଏହିପରି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ନୂତନ ଦିଗ ଖୋଲିବ। ଏହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଏହା ପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସିଷ୍ଟମଗୁଡିକ ବୁଝିବାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବ। ଭବିଷ୍ୟତର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଆମକୁ ଜାଣିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯେ କେଉଁ ପ୍ରକାର ଗ୍ୟାସ୍ କେଉଁ ଗ୍ରହ ଉପରେ କେତେବେଳେ ପଡୁଛି ଏବଂ ସେସବୁର ହାର କେତେ ?

ହବଲ୍‌ରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ଗ୍ରହ

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ ଏତେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲାଗିଲା କି କାରଣ ସେମାନେ ଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ବୃହସ୍ପତି ଆକୃତିର କମଳା ତାରକା ପରିକ୍ରମା କରୁଥିବା ଗ୍ରହ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଗ୍ରହ ଯାହାର ହବଲ୍ ସିଧାସଳଖ ଫଟୋ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ହବଲ୍ର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣରୁ ଗବେଷକମାନେ ଏହା ଅନୁମାନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଲେ ଯେ ଗ୍ରହର ଓଜନ କେତେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ବାହ୍ୟ ଗ୍ରହର ବର୍ତ୍ତମାନର ସଫଳତା ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଶ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଯଦି ଏହା ଜାରି ରହେ ତେବେ ଏହା ମାଷ୍ଟର ଗ୍ରହର ଓଜନର ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯିବ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରହଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ସୃଷ୍ଟି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଆମ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହା ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ହେବ ଯେ ୪.୬ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନିକଟରେ କିପରି ବିଶାଳ ଗ୍ୟାସୀୟ ଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

You might also like