ଅଜବ ବେମାରୀ : ଆଜିଯାଏ ଖୋଲୁନି ରହସ୍ୟ

୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଚାଇନାର ବୁହାନରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ। ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ଭାଇରସ୍ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। କରୋନା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହରେ ନିୟୋଜିତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ରୋଗ ଦେଖୁଛନ୍ତି। କାନାଡାର ନ୍ୟୁ ବ୍ରୁନସ୍ୱିକ୍ ପ୍ରଦେଶରେ ଏହି ରୋଗର ରୋଗୀମାନେ ଅନେକ ଥକ୍କା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଅଜବ କିଛି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ଅନେକଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମୃତ ଲୋକ ଆସି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା କେତେକ୍ କୁହନ୍ତି।

କାନାଡାର ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ନ୍ୟୁ ବ୍ରୁନସ୍ୱିକ୍‌ରେ, ୪୮ଜଣ ରୋଗୀ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଆସିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ପରଠାରୁ ମତିଭ୍ରମ ଏବଂ ଅଜବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୭ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ ହେତୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ କୌଣସି ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ।

ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ ବିଷୟରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଡାକ୍ତରମାନେ ନିରନ୍ତର ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ସହିତ କିଛି ଲୋକ କିପରି ଆସୁଛନ୍ତି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ। ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ଯୁବକ ଅଟନ୍ତି।

ଉକ୍ତ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ଗାଁ ବଟ୍ରେଣ୍ଡର ମେୟର ୟଭୋନ୍ ଗାଡିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ରୋଗ କାହିଁକି ଘଟୁଛି ସେନେଇ ସେମାନେ ନିରନ୍ତର କଳ୍ପନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା କ’ଣ ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାରର ବିକିରଣ ହେତୁ ହୋଇଛି କି? କିମ୍ବା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାଂସ ଖାଇବା ପରେ ଏହା ଘଟୁଛି? ଏପରିକି କିଛି ଲୋକ ଏଥିପାଇଁ କରୋନା ଟିକାକୁ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଆକଳନ ପାଇଁ କୌଣସି ଦୃଢ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ କାରଣ ଅବଶିଷ୍ଟ ଜନସଂଖ୍ୟା ଟିକା ନେବା ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦିଗଟି ହେଉଛି ଗତ ବର୍ଷରେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗର କିଛି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

କାନାଡା ସରକାର ଗତ ୧୫ ମାସ ଧରି ଟିକାକରଣ ଏବଂ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଅଜବ ରୋଗ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ନ୍ୟୁ ବ୍ରୁନସ୍ୱିକ୍ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ମେମୋ ଲିକ୍ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ସୂଚନା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏହି ନୂତନ ଏବଂ ନାମହୀନ ରୋଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ଅଜବ ଆକୃତି କିମ୍ବା ମୃତ ଲୋକଙ୍କ ରୂପ ଯୋଗୁଁ ଏହି ରୋଗ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ରୋଗ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ଦୁନିଆର ବଡ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ ଦୁନିଆ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଘଟିଛି।

୨୦୧୬ରେ, କ୍ୟୁବାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତମାନେ ଅଜବ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବା ପରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ଶୁଣିବା ଏବଂ ବୁଝିବା କ୍ଷମତା ହରାଇଲେ। ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗକୁ ହଭାନା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ କୁହାଯାଉଥିଲା। ପରେ, ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟୁବା, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଜବ ରୋଗର ଶିକାର ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ।

You might also like