ଆମ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜରେ ପୃଥିବୀ ଭଳି ଅନେକ ସୌରମଣ୍ଡଳ ଅଛି

ଆମର ସୌରମଣ୍ଡଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ଦୁନିଆରେ ସୌର ମଣ୍ଡଳ ଗଠନ ହେବାର ଅସଂଖ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ସୌରମଣ୍ଡଳ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ନାହିଁ। ତାହା ହେଉଛି, ଏଭଳି ଏକ ସୌରମଣ୍ଡଳ ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନ୍ୟ କିଛି କହୁଛି, ଯାହା ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ପୃଥିବୀ ବାହାରର ଜୀବନ ଆମଠାରୁ ବେଶି ଦୂର ନୁହେଁ। ସମ୍ପ୍ରତି, ବାହ୍ୟଗ୍ରହ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ଦଳ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସୌରମଣ୍ଡଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହିପରି ଅନେକ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି।

ସୌରମଣ୍ଡଳର ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ଅଛି। ତାହା ହେଉଛି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସୌରମଣ୍ଡଳ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସୌରମଣ୍ଡଳ ପ୍ରକୃତରେ ଏତେ ଅନନ୍ୟ ଯେ ଏହା ପରି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସୌରମଣ୍ଡଳରେ ଜୀବନ ପାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କେଲ୍ଟେକ୍‌ର ଡକ୍ଟର ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ହାର୍ଭାର୍ଡଙ୍କ ଦଳ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।

ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ବାହ୍ୟଗ୍ରହ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା। ଏତେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହିପରି ଅନେକ ଗ୍ରହ ରହିଯାଇଛନ୍ତି, ଯାହାର ତାରା ଚାରିପାଖରେ କକ୍ଷପଥ ସମୟ ଲମ୍ବା ଅଟେ। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ କାଲିଫର୍ନିଆ ଲିଗେସୀ ସର୍ଭେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜକୁ ଅବଲୋକନ କରିବା ଏବଂ ଏଥିରୁ ବାହ୍ୟଗ୍ରହ ଉପରେ ନଜର ରଖିବ।

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆମର ନିଜ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜରେ ଏପରି ଅନେକ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି ଯାହା ଆମର ସୌରମଣ୍ଡଳ ପରି। ସେମାନଙ୍କର ସଂରଚନା ଆମ ସୌରମଣ୍ଡଳ ସହିତ ବହୁତ ସମାନ। ଡକ୍ଟର ହାୱାର୍ଡ ଗ୍ରହ ପ୍ରଣାଳୀର ଗଠନ ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ବୃହତ ଗ୍ରହ ବାହ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏବଂ ଛୋଟ ଗ୍ରହଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ରର ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ନିକଟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃହତ ଗ୍ରହ, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏକରୁ ଦଶ ଗୁଣ ଦୂରତାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଆନ୍ତି।

ଡକ୍ଟର ହାର୍ଭାର୍ଡଙ୍କ ଦଳ ୭୧୯ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରି ତାରା ଏବଂ ୧୭୭ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୪ ଟି ନୂତନ, ଯାହାର ଓଜନ ପୃଥିବୀଠାରୁ ୩ ଗୁଣରୁ ୬ ହଜାର ଗୁଣ ଅଧିକ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପୃଥିବୀ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ମଧ୍ୟମ ଜୋନ୍‌ରେ ଅବସ୍ଥିତ। ହାର୍ଭାର୍ଡ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ସୌରମଣ୍ଡଳରେ ଆମର ନିଜ ସୌରମଣ୍ଡଳ ଭଳି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଦେଖିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦଳ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି କୌଣସି ଗ୍ରହକୁ ଦେଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ ଯାହା ନିଜ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜଠାରୁ ପୃଥିବୀ-ସୂର୍ଯ୍ୟର ଦୂରତାର ୧୦ ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। କାରଣ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ସେଗୁଡିକ ଅବଲୋକନ କରିପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭବିଷ୍ୟତର ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏକ ଆଧାରଭୁକ୍ତ ବୁଝାମଣା ପ୍ରଦାନ କରେ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହ୍ୟଗ୍ରହଗୁଡିକୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ଯେତେବେଳେ ବାହ୍ୟଗ୍ରହ ପୃଥିବୀରୁ ନିରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିବା ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ମଧ୍ୟର ପ୍ରକାଶରେଖା ମଧ୍ୟକୁ ଆସେ ସେତେବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହାର ସ୍ଥିତି ଜଣାପଡେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ବାହ୍ୟଗ୍ରହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା କେବଳ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତାର ଦୁର୍ବଳତା, ନିଆଯାଇଥିବା ସମୟ ଏବଂ ଏହାର ଆବୃତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ବାହାର କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ନାସାର ଜେମ୍ସ ୱେବ୍ ସ୍ପେସ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମହାକାଶରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି।

You might also like