ଏବେ ସହଜ ହେବ ଚନ୍ଦ୍ର ଓ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ। ରେଡିଓ ସିଗନାଲ ବଦଳରେ ହେବ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ। ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରର ଆଲୋକକୁ ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚେଇବାରେ କୌଣସି ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ।

ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମାନବ ବସତି ନେ‍ଇ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ନାସା ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଇବାକୁ ଏବଂ ସେଠାରେ ଏକ ବେସକ୍ୟାମ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଋଷ ମଧ୍ୟ ୨୦୩୬ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଲୁନାର୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ରୋଡମ୍ୟାପ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଚନ୍ଦ୍ରରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଆହ୍ୱାନର ସମାଧାନ ଆବିଷ୍କୃତ ହେଉଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଏହାର ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ନାସାର ଆର୍ଟେମିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମିଶନ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ।

ଫୁଗ୍ରୋ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହଭାଗିତାରେ ପଶ୍ଚିମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ, ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ଆର୍ଟେମିସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନାସାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ। ଏହା ଅଧୀନରେ ପଶ୍ଚିମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ନୂତନ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ଷ୍ଟେସନ୍ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ, ଯାହା ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ସଠିକ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଅନୁମତି ଦେବ।

UWA ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରର ସଦସ୍ୟ ଡ। ଶେଡିଭି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହି ସ୍ପେସ୍-ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ। ଆପୋଲୋ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ ରେଡିଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରେଡିଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଅପେକ୍ଷା ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ଶହ ଶହ ଗୁଣ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ଡାଟା ହାର ସମ୍ଭବ କରିଥାଏ। ଏହା 4K ଲାଇଭ୍ ଫୁଟେଜ୍ ଅବତରଣ ସମ୍ଭବ କରିବ, ଏହା ହେଉଛି ଭବିଷ୍ୟତର ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା। UWA ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରର ମୁଖ୍ୟ ଡାନିଏଲ୍ ଓବ୍ରେସ୍କାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନୂତନ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ସମ୍ବଳ ବ୍ୟବହାର କରିବ।

ଓବ୍ରେସ୍କାଓ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୨ଟି ଗବେଷଣା ନୋଡ୍‌, ୧୫୦ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏବଂ ୨୦ଟି ପିଏଚ୍‌ଡି ଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଅପ୍ଟିକାଲ୍‌ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ପ୍ରାଥମିକତା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। କଠୋର ପରିବେଶ, ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଯୋଗାଯୋଗ କୌଶଳ ଏବଂ ନୂତନ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ମାନବ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ମଧ୍ୟ ରେଡିଓ ସିଗନାଲରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟିକରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ସଠିକ୍ ଏବଂ ନିରାପଦରେ ଆସୁଥିବା ରେଡିଓ ସିଗନାଲ୍ ପାଇବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମାଧାନ, କାରଣ ଆଲୋକକୁ ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଭବିଷ୍ୟତ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗର ଅଟେ।

Other Stories