ମଣିଷ କ’ଣ ସଂକ୍ରମିତ କରିସାରିଲାଣି ମଙ୍ଗଳକୁ, ଜାଣନ୍ତୁ…

ମଙ୍ଗଳରେ ଅଣୁଜୀବ ଓ ଏହାର ସଂକେତ ନେଇ ଖୋଜ ଚାଲିଛି

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମାନବ ବସତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସେଠାକାର ଅଣୁଜୀବ ଓ ଏହାର ସଂକେତ ନେଇ ଖୋଜ ଚାଲିଛି। ଯେହେଠାରୁ ମନୁଷ୍ୟ ପୃଥିବୀରୁ ମଙ୍ଗଳକୁ ଧ୍ୟାନର ସହ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ସେହି ଦିନଠାରୁ ସେଠାରେ ଜୀବନର ସମ୍ଭାବନା ବିଷୟରେ ଅନେକ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି ​​ଏବଂ ମଙ୍ଗଳରେ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଅଭିଯାନ ଓ ଏହା ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ଜୀବନର ଲକ୍ଷଣ ସନ୍ଧାନରେ ପୃଥିବୀରୁ ସୂକ୍ଷ୍ମଜୀବନ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି।

Source : Ask me Question

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳ ଅଭିଯାନ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରୋବ, ରୋଭର ଓ ଅର୍ବିଟର୍ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୟୁଏଇ ଓ ଚୀନ୍‌ର ଯାନଗୁଡ଼ିକ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ବୁଲୁଛି। ଆମେରିକାର ନାସାର ଅନେକ ରୋଭର ମଙ୍ଗଳରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ଅଣୁବିଶେଷଜ୍ଞ  କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀରୁ କିଛି ଅଣୁଜୀବ ମଙ୍ଗଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି।

ଯଦି ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଘଟିଛି ତେବେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ମଙ୍ଗଳ ଜୀବନ ଖୋଜିବା ନେଇ ଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହା ଏଥିରେ ବାଧା ଆଣିପାରେ। ଏହା ମଙ୍ଗଳରେ ଜୀବନ କିମ୍ବା ଜୀବନର ଲକ୍ଷଣ ଖୋଜିବା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯାହା ଅନେକ ଅଭିଯାନର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ।

Source : The Conversation

ମଙ୍ଗଳରେ ଏଭଳି ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଶ୍ନକୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର କର୍ଣ୍ଣେଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ୱିଲ କର୍ଣ୍ଣେଲ ମେଡିସିନ୍‌ର ବାୟୋଫିଜିକ୍ସ, ଫିଜିଓଲୋଜି ଓ ଜେନୋମିକ୍ସର ପ୍ରଫେସର ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର ମେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ଖୋଜୁଥିବାବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ସେହି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ନା ପୃଥିବୀରେ ସଂକ୍ରମିତ ଜୀବନ।

ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କେବଳ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଯାଉଥିବା ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତରେ, ଏହି ଅଣୁଜୀବଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହେବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଉପକରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ମେସନଙ୍ ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତି ଯେ ମାନବ ଡିଏନ୍ଏ ୧୯୭୧ ଏବଂ ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିଥାଇପାରେ। ୧୯୭୧ରେ, ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନର ଦୁଇଟି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଯାନ ମଙ୍ଗଳରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା।

Source : Universe Today

ମେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଧୂଳି ଝଡ଼ ହେତୁ ଏହି ଯାନଗୁଡିକରୁ DNA ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମଙ୍ଗଳ ପୃଷ୍ଠରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆମେ ଖୋଜୁଥିବା ଜୀବନ ପୃଥିବୀରୁ ଆସିଥିବା ଜୀବନ ନା ନୁହେଁ। ଯଦି ଏହା ହୁଏ ତେବେ ଯେଉଁ ସଂକେତ ମିଳୁଛି ତାହା ମଙ୍ଗଳରମୂଳ ଜୀବନର ସଂକେତ କି ନୁହେଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ।

ନାସା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ଏହାର ମହାକାଶଯାନ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓ ରୋଭର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିସଂକ୍ରମିତ ହେଉ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ସେଗୁଡିକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଠରୀରେ ବିକଶିତ କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣ ଓ ଅଶୁଦ୍ଧତା କୌଣସି ସୂକ୍ଷ୍ମ ଉପକରଣରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି ନ କରେ। ଏଥିପାଇଁ ନାସା ISO-5 ପରି କଠୋର ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରୁଛି।

Source : NBC News

ମେସନ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଅଭିଯାନକୁ ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଯାନଗୁଡିକ ଅଣୁଜୀବରୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ମୁକ୍ତ ହେବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ। ନାସାର ଏହି ସଫେଇ କକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ମାଇକ୍ରୋ ଅର୍ଗାନଜମିର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ଆଣ୍ଟି-ବିକିରଣ ଏବଂ ଶୀତଳ ପରିବେଶରେ ବଢିପାରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଣୁଜୀବ ମଙ୍ଗଳରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

You might also like