• translate
Pramod Behera

ଲୋହିତ ଗ୍ରହ ମଙ୍ଗଳରେ ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କେବଳ ଜୀବନ ଖୋଜୁ ନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଜୀବନକୁ ସୁସଙ୍ଗତ କରିପାରିବ। ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରକ ହେଉଛି ମଙ୍ଗଳରେ ଜଳର ଉପସ୍ଥିତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି ଯେ ମଙ୍ଗଳର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବରଫ ଆକାରରେ ଜଳ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି। ମଙ୍ଗଳରେ କେତେ ଜଳ ଅଛି ସେନେଇ ଏକ ବିତର୍କ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଅଧିକ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଦକ୍ଷିଣ ପୋଲ ତଳେ ହ୍ରଦ ଅଛି।

ଏହି ଆବିଷ୍କାର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜଳର ଉପସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ନିକଟତର କରିଛି। ରାଡାର ସଙ୍କେତର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ହ୍ରଦ ଏପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି ଯାହା ଜଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଅଟେ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ୨୦୧୮ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ରାଡାର ଯନ୍ତ୍ରର ତରଙ୍ଗ ଏହି ଲୋହିତ ଗ୍ରହର ଦକ୍ଷିଣ ପୋଲ୍‌ରୁ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏଠାରେ ଏକ ଜଳର ହ୍ରଦ ଥିଲା।

ଜିଓଲୋଜୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପତ୍ରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଦକ୍ଷିଣ ପୋଲରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭୂପୃଷ୍ଠ ତୁଳନାରେ ଏହାର ତଳୁ ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ପରିମାଣରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି,ଏହି ସ୍ଥାନର ଏକ ଅଞ୍ଚଳର ପୂର୍ବ ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ପ୍ରତିବିମ୍ବଗୁଡ଼ିକ ଏଠାରେ ଥିବା ହ୍ରଦ ହେତୁ ହୋଇପାରେ।

ନାସାର ଜେଟ୍ ପ୍ରପଲସନ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଆଦିତ୍ୟ ଆର୍‌ ଖୁଲାର୍ ଏବଂ ଜେଫ୍ରି ଜେ ପ୍ଲଟ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର ମଙ୍ଗଳ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ କକ୍ଷପଥରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ରାଡାର ସିଗ୍‌ନାଲ୍‌ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସଙ୍କେତଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ ପୋଲ୍‌ର କ୍ରଷ୍ଟ ଡିପୋଜିଟେସନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ମିଳିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ବରଫ ସ୍ତର, ଜମି ରହିଥିବା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଜମା ହୋଇଥିବା ଧୂଳି ଥିଲା।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କକ୍ଷପଥର ମଙ୍ଗଳ ଆଡ୍‌ଭାନ୍ସଡ୍‌ ରାଡାର୍‌ରୁ ସବ୍‌ସର୍ଫେସ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଆଇଓନୋସଫେରିକ୍ ସାଉଣ୍ଡିଂ (MARSIS) ଉପକରଣରୁ ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗ ପଠାଇଲେ ଯାହା ପୃଷ୍ଠର ସ୍ତରଗୁଡ଼ିକୁ ରେଖାଙ୍କିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲା। ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗ ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଅତିକ୍ରମ କଲା, ସେଗୁଡିକ ଶକ୍ତି କ୍ଷୟକରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ମହାକାଶଯାନକୁ ଫେରିଯାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଫେରୁଥିବା ତରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ସେଗୁଡିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଥାଏ।

ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତରଙ୍ଗ ପୃଷ୍ଠରୁ ଏକ ମାଇଲରୁ କମ୍ ଗଭୀରତାରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲା, ଯାହାର ତାପମାତ୍ରା-୬୩ ° C ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିଥାଏ ଯେ ଏତେ କମ୍ ତାପମାତ୍ରାରେ ଜଳ କିପରି ତରଳ ରହିପାରିବ। ତଥାପି, ଗବେଷକମାନେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣରୁ ମଙ୍ଗଳ ଜଳବାୟୁର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କିଛି ଜାଣିଛନ୍ତି।

Other Stories