ହ୍ଵାଟ୍ସଆପରେ ଆସୁଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରତି ସାବଧାନ, ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଖାଲି ହୋଇପାରେ

ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍। ଆଉ ସମସ୍ତଙ୍କ ଫୋନରେ ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ଵିଟର, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଭଳି ଆପ୍। ସେ ଭାବର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ହେଉ କି ଅର୍ଥର ସମସ୍ତେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ତେବେ ଇଣ୍ଟରନେଟର ଏହି ଯୁଗରେ ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇ ମାମଲା ଏବଂ ସାଇବର ଅପରାଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପରି ଅନେକ ଅନଲାଇନ୍ ପଦ୍ଧତି ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ପ୍ରତାରଣାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହିପରି ଏକ ଠକେଇ ପଦ୍ଧତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଠକ ଆପଣଙ୍କୁ ଡେଲିଭରି ଟ୍ରାକିଂ କରୁଥିବା ଏକ ମେସେଜ ପଠାନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ସେହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖାଲି ହୋଇପାରେ। ଏହିପରି ଠକେଇରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନରେ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ‘ଫ୍ଲୁବଟ୍’ ନାମକ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ସେୟାର କରାଯାଉଛି। ଏହି ବାର୍ତ୍ତାରେ, ଟ୍ରାକିଂ ବିତରଣ ସହିତ ଜଡିତ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ମେସେଜ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କରୁ ଏକ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତି ତେବେଏହି ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଯେପରିକି ପାସୱାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବିବରଣୀ ଏବଂ କଣ୍ଟାଣ୍ଟ ସବୁ ଚୋରି କରିନିଏ।

ଏହି ଆପ୍ ଏକ ନକଲି ଆପ୍, ଯାହା ଠକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀ କରି ଠକାମି ଲୋକେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଚୋରି କରନ୍ତି।

ଠକେଇକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ:

ଏହି ଠକେଇକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନର ନ୍ୟାସନାଲ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ସେଣ୍ଟର (NCSC) ଏହି ନ କଲି ଆପକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଠକେଇକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ ହେବାକୁ କହିଛି। ଭୋଡାଫୋନ୍ ପରି ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏହି ଠକେଇରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ନେଇ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରିଛି।

ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତା ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଫୋନ୍ ରିସେଟ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା, ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଠକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ଠାରୁ ବଞ୍ଚିଯିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାର ଠକେଇ ହେବ ନାହିଁ।

You might also like