ଚୀନର ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧି

ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ଜଗତରେ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ରୋଭରକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ତିଆନୱାନ୍ -୧ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ନାସା ସ୍ଥାୟୀ ରୋଭରର ଶୁଭାରମ୍ଭକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ମହାକାଶ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନିଜକୁ ଆମେରିକାର ସମାନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଚୀନ୍ ଅଭିଯାନର ଜ୍ୟୁରୋଗ୍ ରୋଭର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିଥିବାବେଳେ ତିନି ମାସ ପୂର୍ବେ ଆମେରିକୀୟ ରୋଭର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଏହାକୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ବୋଲି ବୁଝିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

Source : Space

ଚାଇନାର ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି (ସିଏନ୍ଏସ୍ଏ) ଯାନ ତିଆନୱାନ୍ -1 ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପରିକ୍ରମା କରୁଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ୟୁଟୋପିଆ ପ୍ଲେନିଟା ନାମକ ଏକ ବିଶାଳ ସମତଳ ଭୂମିରେ ଅବତରଣ କରିଛି ଯାହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହିପରି ଭାବରେ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ଵର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି ଯାହା ଗ୍ରହ, ଉପଗ୍ରହରେ, ଅର୍ବିଟର, ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓ ରୋଭରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପଠାଇଛି।

ଚାଇନାର ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସିସିଟିଭି ଅନୁଯାୟୀ, ତିଆନୱାନ୍ ମିଶନ୍ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରଥମ ଅବତରଣ କରିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ମହାକାଶ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା। ଚୀନ୍‌ର ଅଗ୍ନି ଦେବତାଙ୍କ ନାମରେ ଜ୍ୟୁରୋଗ୍ ରୋଭର ତିଆରି କରି ଚାଇନା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ରୋଭର ଅବତରଣ କରିବାରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି।

Source : Hindi News 18

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ସଫଳତା ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଅଟେ। ଚୀନର ଏହି ଅଭିଳାଷ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ସଫଳତା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ଆମେରିକା ଓ ଋଷ ସହିତ ସମାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହା ତାକୁ ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ମିଶନଗୁଡିକ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଦେବ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଆମେରିକାର ଏକଚାଟିଆ ରାଜକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲଗାମ ଦେବ।

Source : DCnepal

କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ସଫଳତା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନାସାଠାରୁ ବଡ଼ ନୁହେଁ। ନାସା ପ୍ରଥମେ 1976 ରେ Utopia Planetita ରେ Viking-2 ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ Viking-1 ପ୍ରଥମ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଯାନ ଥିଲା ଯାହାକି କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ ଯାନ ଓ ରୋଭର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ନିକଟରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାୟୀ ରୋଭର ଏପରି ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମାନବ ମିଶନ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହେବ।

Source : DW

କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ସହିତ ମଙ୍ଗଳ ସ୍ପର୍ଦ୍ଧାରେ ନିଜ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିଛି ଯାହା କମ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ଅତୀତରେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱ ଅଭିଯାନରୁ ଦୂରେଇ କାମ କରୁଥିଲା। ଚନ୍ଦ୍ରର ପଞ୍ଚାତ ଭାଗକୁ ଏକ ଯାନ ପଠାଇବା, ସେଠାରୁ ମାଟିର ନମୁନା ଆଣିବା, ନିଜର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏଭଳି ଅନେକ କାମ ରହିଛି ଯାହା ଚୀନକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ସ୍ତର୍ଦ୍ଧାରେ ଅଣଦେଖା ନ କରିବା ଭଳି ଏକ ଦେଶ କରିପାରିଛି।

You might also like