ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ସ୍ଥାୟୀ ରହଣୀ ପାଇଁ ଚୀନର ପଦକ୍ଷେପ

ଚୀନ୍ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି। ଦୁନିଆର ମହାକାଶ ଶକ୍ତିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଚୀନ ଅଭିଳାଷ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ନିକଟରେ ଏହାର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ତିଆନଙ୍ଗୋଗର ମୁଖ୍ୟ ମାଣ୍ଡୁଲର ଏକ ଅଂଶ ତିଆହ୍ନେ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଚୀନ୍‌ ନିଜସ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିର୍ମାଣ ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ।

ବିଶ୍ଳେଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଚୀନ୍ ଗତ ମାସ ଶେଷରେ ଦକ୍ଷିଣ ଚାଇନାର ହାଇନାନ ପ୍ରଦେଶର ୱେଞ୍ଚେଙ୍ଗ ସ୍ପେସ୍ କ୍ରାଫ୍ଟ ଲଞ୍ଚ ସାଇଟରୁ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ବି ରକେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ରମୁଖ ମଡ୍ୟୁଲର ପ୍ରଥମ ଭାଗ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିଥିଲା। ଏହି ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର ନିର୍ମାଣ ୨୦୨୨ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ।|

ଚୀନ୍‌ର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଉ ଚାରୋଟି ପ୍ରକ୍ଷେପଣ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ ଏହି ମାସରେ ହେବ। ଏଥିରେ, ତିଆନ୍ କୋର୍ ମଡ୍ୟୁଲ୍ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିବା ପରେ ତିଆନଜୋଡ-୨ କାର୍ଗୋ ମହାକାଶଯାନ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ। ଏହା ପରେ ଷ୍ଟେସନର ଜୀବନ ସହାୟତା ପ୍ରଣାଳୀ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ତିନି ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ପଠାଯିବ।

ପ୍ରଥମ ତିନି ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ କେବଳ ତିନି ମାସ ପାଇଁ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ରହିବେ। ଏହା ପରେ, ତିଆନଜୋଡ ତିନୋଟି କାର୍ଗୋ ମହାକାଶଯାନ ଏବଂ ଶେନଜୋଓ ୧୩ ମହାକାଶଯାନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ପଠାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ତିନି ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୃଥିବୀର ନିମ୍ନ କକ୍ଷପଥରେ ରହିବେ। ଏହା  ଯେକୌଣସି ଚୀନ୍ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାକାଶରେ ଦୀର୍ଘତମ ରହଣି ହେବ।

ଏହା ପରେ, ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଆଉ ଛଅଟି ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ, ଏହା ପରେ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ। ଚାଇନା ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସ୍ପେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ତିଆନଙ୍ଗୋଗ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର ଡେପୁଟି ଚିଫ୍ ଡିଜାଇନର୍ ବାଇ ଲିନହୋଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିଆହ୍ନେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପାଇଁ ଏକ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ହବ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ।

ତିନୋଟି ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟର ମହାକାଶଯାନ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଦୀର୍ଘ ସମୟର ମହାକାଶଯାନ ଗୋଟିଏ ଥର ତିଆହ୍ନେ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ। ଲିନହୋଓ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ମିଶନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷପଥରେ କିପରି ଏକ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ ଯୋଡିବା ତାହା ଶିଖିବା। ଏହା ସହିତ ଏହାକୁ କିପରି ପରିଚାଳନା ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣା କରାଯିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଶିଖାଯିବ।” ତିଆନଙ୍ଗୋଗକୁ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍ପେସ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ କରିବାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଯାହା ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ବୈଷୟିକ ଓ ପ୍ରୟୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ।

ଅନେକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମେରିକା ଏହାର ସମକକ୍ଷ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର ଅଂଶୀଦାର ହେବାକୁ ଚୀନକୁ ଅଟକାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ସମାନ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିବାକୁ ନିଜର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଦୁନିଆରେ ଏକ ସୁପର ପାୱାର୍ ହେବାକୁ ଏହା ଚୀନର ଅଭିଳାଷର ଏକ ଅଂଶ। ୧୯୯୨ରୁ ଏହାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସେ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ମାଟିର ନମୁନା ଆଣିଛି ଏବଂ ରୋଭର, ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍ ଏବଂ ଆର୍ବିଟର୍ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଇଛି।

You might also like