ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ କାହିଁକି ରହସ୍ୟମୟ, ଜାଣନ୍ତୁ…

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ରହସ୍ୟମୟ ଜିନିଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମସ୍ତିଷ୍କର ବିବର୍ତ୍ତନକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶର କ୍ରମକୁ ବୁଝିବାକୁ ପ୍ରୟାସରେ ହୋଇଥିବା ଗବେଷଣାରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ସେରେବେଲମ୍ର ଭୂମିକାକୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗବେଷକ ଗଭେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶରେ ସେରେବେଲମ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରେ ଏବଂ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ଯେ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପୃଥକ କରିଥିଲା ​​ତାହା କେବଳ ସୀମିତ ନୁହେଁ। ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଗବେଷଣାରେ ସେରେବେଲମ ସହିତ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ କିପରି ମାନବର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ସେନେଇ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।

ସେରେବେଲମ୍ର ଭୂମିକା ସଂଯୋଜନାତ୍ମକ ଗତିବିଧି ସହିତ ଜଡିତ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କର ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେରେବେଲମର ବିକାଶ କ୍ରମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହାର ସାଂସ୍କୃତିକ, ଭାଷା ଏବଂ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କ୍ଷମତାର ବିକାଶରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଡ୍ୟୁକ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଇଲେନ୍ ଗଭେରା ଓ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀମାନେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ PLOSରେ ପ୍ରକାଶିତ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଯେ ମଣିଷ କିପରି ଭାବିବା ଓ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କରିଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ସେମୋନେ ମସ୍ତିଷ୍କର ଭିତର ଅଂଶ (ପ୍ରିଫ୍ରଣ୍ଟାଲ୍ କର୍ଟେକ୍ସ) ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଯାହାକି ନୈତିକ ଯୁକ୍ତି, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ପରି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ସମ୍ପ୍ରତି ସେରେବେଲମ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି, କାରଣ ମାନବର ଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହାର ଅଧିକ ଭୂମିକା ରହିଛି।

ଗଭେରା ଓ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ସେରେବେଲମ୍ ଓ ପ୍ରିଫ୍ରଣ୍ଟାଲ୍ କର୍ଟେକ୍ସର ବିକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ମଣିଷ, ଶିମ୍ପାଞ୍ଜି ଓ ରିସସ ମକୈକୀ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତିରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ମସ୍ତିଷ୍କ ଟିସୁର ଜିନୋମକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ DNA କ୍ରମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜିନ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରେ କେଉଁ ଜିନ୍ ସକ୍ରିୟ କିମ୍ବା ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହେବ, ଏହା ସହିତ ସେସବୁ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ଭାବରେ ପହଞ୍ଚିବା ଜାରି ରଖନ୍ତି।

ସେରେବେଲମରେ ଏପିଜେନେଟିକ୍ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜି ଓ ରିସସ୍ ମକୈକୀ ମାଙ୍କଡ଼ ଅପେକ୍ଷା ମଣିଷର ପ୍ରିଫ୍ରଣ୍ଟାଲ୍ କର୍ଟେକ୍ସରେ ଅଧିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିଲା। ଏହା ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶରେ ସେରେବେଲମ୍ର ଭୂମିକାର ମହତ୍ତ୍ଵକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ମସ୍ତିଷ୍କର ବିକାଶ, ମସ୍ତିଷ୍କର ଉତ୍ତେଜନା, ଚର୍ବି ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କର ଶକ୍ତି ଓ ଦୁର୍ବଳତା ସହିତ ଜିନରେ ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଥିଲା।

ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚିହ୍ନିତ ଏପିଜେନେଟିକ୍ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟର କ୍ଷମତା ଓ ଏହାର ଗ୍ରହଣୀୟତା ବୁଝିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୟସ ଓ ରୋଗ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ। ମୋଟ ଉପରେ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶରେ ସେରେବେଲମ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରେ।

You might also like