ମେକ୍ସିକୋର ଚିହୁଆହୁଆ ମରୁଭୂମି ନିକଟକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଜିନିଷ ହଠାତ୍ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ। ଏହି ମରୁଭୂମିରେ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି କାହିଁକି ଅକାମି ହୋଇଯାଏ ତାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋ‍ଇପାରିନି। ୧୯୭୦ ମସିହାରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଏକ ଆମେରିକୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦେଖିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଜିପିଏସ୍ ଜୋରେ ଚକ୍କର ଖାଉଛି। ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନାର ଏହି ଟିମ୍ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲା, ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏଠାରେ କମ୍ପାସ୍ କି ଜିପିଏସ୍ କ’ଣ, କୌଣସି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣ କାମ କରୁ ନାହିଁ।

Source : News 18

ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଅନ୍ଧକାର ଅଞ୍ଚଳ ଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଟିଭି ସିଗ୍‌ନାଲ୍, ରେଡିଓ, ସର୍ଟ ୱେଭ୍ କିମ୍ବା ସାଟେଲାଇଟ୍ ସିଗ୍‌ନାଲ୍ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଦଳ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ସାଇଲେନ୍ସର ଜୋନ୍ ନାମ ଦେଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଜଣାପଡିନି।

କିଛି ସମୟ ପରେ, ମେକ୍ସିକୋ ସରକାର ଏଠାରେ ଏକ ବିଶାଳ ଲ୍ୟାବ ନିର୍ମାଣ କଲେ, ଯାହାର ନାମ ଦ ଜୋନ୍ ରଖାଗଲା। ଏଠାରେ ଥିବା ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ଲ୍ୟାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଏହି ଅଜବ ସ୍ଥାନର ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ କୀଟପତଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ସମୟ ସମୟରେ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ସରକାର ଏଠାରେ କୌଣସି ସଙ୍କେତର ଅନୁପସ୍ଥିତିର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସାଇଲେନ୍ସର ଜୋନ୍‌ରେ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଛି। ତେବେ ଏହି ଗୁଣ କେଉଁ କାରଣରୁ ହେଉଛି ତାହା ଜଣାପଡିନି। ଯଦିଓ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଆଜିଠାରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ସମୁଦ୍ର ଥିଲା, ଯାହାକୁ ଥିଟିସ୍ ସାଗର କୁହାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ସେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ରର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ।

ଜୋନ୍ ଅଫ ସାଇଲେନ୍ସ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୫ ମାଇଲ ଦୂରରେ ଜନବସତି ରହିଛି। ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏଠାକୁ ଲୋକେ ପହଞ୍ଚିବା ବହୁ ଦୂର। ଏଠାରେ ନା କୌଣସି ହୋଟେଲ ଅଛି ନା କେହି ଆତଯାତ କରନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ସ୍ଥାନର ରହସ୍ୟମୟତା, କାରଣ ଏଠାକୁ ଯିଏ ଆସେ ତା’ର ଦୁନିଆ ପ୍ରତି ମୋହ ତୁଟିଯାଏ।

ଏହି ସାଇଲେନ୍ସ ଜୋନ୍ ବିଷୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଏକ ଅଲୌକିକ ଶକ୍ତି ବା ଏଲିଏନ୍ସର ବାସସ୍ଥାନ ରହିଛି। ସେମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ କିଛି ଅଦ୍ଭୁତ ଆଲୋକ ପରି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ମରୁଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉଦ୍ଭିଦ ଅଛି, ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଆଁରେ ଜଳୁଛି। ଏହାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଖୋଜାଯାଉଛି।

Other Stories