• translate
Pramod Behera

କରୋନା ମହାମାରୀ ଭିତରେ ଏବେ ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍‌ର ଅନେକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା  ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହାକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହି ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ଟଳି ନ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ହ୍ୱାଇଟ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଆତଙ୍କ ଖେଳେଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ। କାରଣ ଏହା କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅଙ୍ଗକୁ ନୁହେଁ, ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

ମେଡିକାଲ୍ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ କ୍ୟାଣ୍ଡିଡା କୁହାଯାଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଏହା ନଖ, ଚର୍ମ, ପେଟ, କିଡନୀ, ମସ୍ତିଷ୍କ, ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ ମୁହଁରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ରୋଗୀମାନେ କୋଭିଡ ସହିତ ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ। ଅବଶ୍ୟ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ, ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କରୋନା ସହିତ ସମାନ ରହୁଛି, ଯେପରିକି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ହେବା ଓ ବେଳେବେଳେ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା।

ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ ଶରୀରର ଗଣ୍ଠି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ତେବେ ସେଥିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ ଏହା ବିଚାର କରିବା କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ରୋଗୀ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋ‍ଇ ନ୍ ଥିବା ବେଳେ କଥା କହିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହୋ‍ଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ବାନ୍ତି ହୋଇପାରେ । ଚର୍ମରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ହୋ‍ଇ ଫଳିଯାଏ, ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଏତେ କଷ୍ଟଦାୟକ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଏହା ହେଉଛି ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ।

ଯେତେବେଳେ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ କରୋନା ପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ଫଳରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜକୁ ପରୀକ୍ଷା ନ କରି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ଔଷଧ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଫଳରେ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ଖରାପ ହୋ‍ଇଯାଏ। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଶରୀରର ମୁଖ୍ୟ ଅଙ୍ଗଗୁଡିକୁ କବଳିତ କରେ ଏବଂ ଅଙ୍ଗ ବିଫଳତା ହେତୁ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିପାରେ।

[caption id="attachment_269332" align="alignnone" width="750"] Source : Healthline[/caption]

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ, ସେମାନେ ଯଦି ସଂକ୍ରମିତ ଉଦ୍ଭିଦ କିମ୍ବା ଦୂଷିତ ଜଳର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ହୋ‍ଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଭିଡ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ଗୁରୁତର ରୋଗୀ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଦିଆଯାଉଛି ସେମାନଙ୍କୁ ବି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ଯଦି ନାକ କିମ୍ବା ପାଟିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଉପକରଣ ଫଙ୍ଗଲଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ବିପଦ ହୋ‍ଇପାରେ ଯେଉଁମାନେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ, କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ନେଉଛନ୍ତି।

ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହ୍ୱାଇଟ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଲ୍ୟୁକୋରିଆ ଅର୍ଥାତ୍ ଯନନାଙ୍ଗରୁ ହ୍ୱାଇଟ୍ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ। କର୍କଟ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂକ୍ରମଣର ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଛି।

[caption id="attachment_269333" align="alignnone" width="750"] Source : Puroclean[/caption]

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେବା ପରେ ଯଦି ରୋଗୀ କରନ୍ତି ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ୍ ଆସେ ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତାଙ୍କୁ କରୋନା ପାଇଁ HRCT କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। ଏହା ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ରେ ଏକ ବୃତ୍ତ ପରି ଦେଖାଯାଏ ଯାହା କରୋନା ଠାରୁ ଭିନ୍ନ। ତା’ପରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବଲ୍‌ଗମ କଲ୍ଚର୍‌ର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥାଏ।

ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଔଷଧରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ତେବେ ଔଷଧ ସେତିକିବେଳେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ଯଦି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ। ଜାଣିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ସେହିଆନୁସାରେ ଚିକିତ୍ସା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ।

[caption id="attachment_269329" align="alignnone" width="750"] Source ; DNA India[/caption]

ତେବେ ଏହି ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ କ’ଣ ଯାହାକୁ କିଛି ରାଜ୍ୟ ମହାମାରୀ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଦୁର୍ବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ କାଳ ହୋଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଏହି ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରୋଗ କେମୋଥେରାପି, ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ସୁଗର୍, କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିରୋପଣ କରୁଥିବା ଲୋକ ଓ ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିଲା।

ଏହି ରୋଗ ମ୍ୟୁକର୍‌ମାଇସାଇଟ୍ ନାମକ ଏକ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ ପହଞ୍ଚେ। ସାଧାରଣତଃ ଏହି କବକ ବାୟୁରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ଦ୍ୱାସ ନାକ ଦେଇ ଯାଇଥାଏ । ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶରୀରର କଟା କିମ୍ବା ପୋଡିଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନ ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ନାକ ଏହାର ଅନୁପ୍ରବେଶର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ଥାନ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀରର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ।

ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ନାକ ସଂକ୍ରମଣ, ଆଖିରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଫୁଲା ଭଳି ଯଦିଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ରୋଗ ଜଣକଠାରୁ ଅନ୍ୟକୁ କିମ୍ବା ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷକୁ ବ୍ୟାପି ନ ଥାଏ, କେବଳ ସିଧାସଳଖ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଭୟ ଥାଏ।

Other Stories