କେଉଁ ଚିଠି କି ପଢିକି ସରେଣ୍ଡର କରିଥିଲା ପାକ୍ ସେନା?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : 1971 ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୨ୟ ପାରା ବାଟାଲିଅନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଆସିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ବାଂଲାଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଢାକାକୁ ଘେରି ରହିଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାକ୍ ସେନାର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଏଏକେ ନିଆଜୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଯାଇଥିଲା।

କିନ୍ତୁ ପାସ ସେନା ଢାକାରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ବ୍ୟାପିଥିଲେ । ​​କ୍ୟାପଟେନ ନିର୍ବାଣ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ଏହି ଚିଠିକୁ ନେଇ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସେହି ଚିଠି ପାକ୍ ସେନାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଗଲା । ତେବେ ସେହି ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ପାକ୍ ସେନାର ଅଧିକାରା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଢାକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ । ଇଣ୍ଡୋ-ପାକ୍ ବିଭାଜନ ପୂର୍ବରୁ ଜେନେରାଲ୍ ନିଆଜି ଏବଂ ଜେନେରାଲ୍ ନାଗ୍ରା ପରସ୍ପରକୁ ଜାଣିଥିଲେ। ତେବେ ଜେନେରାଲ ନିଆଜି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ଆମ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ସାମ ମାନେକ୍ସାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା |ପାକ୍ ସେନା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଛଡାଇ ନେଇ ଥିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସେହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଚାରିପାଖରୁ ଢାକାକୁ ଘେରି ରହିଥିଲା ।

ଆମକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଜିପ୍ ଅନୁସରଣ କରୁଥିଲା। ଆମେ ଆମର ଲୁଚିବା ସ୍ଥାନକୁ ଫେରୁଥିଲୁ | ପୁଣି ଥରେ ଆମ ଉପରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ମେଜର ସେଠୀଙ୍କ ଗୋଡରେ ଗୁଳି ବାଜିଥିଲା ​​ଏବଂ ତେଜେନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଚଳାଇ ସେଠାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ଆମେ ଆମର ଲୁଚକାଳିରେ ପହଞ୍ଚିଲୁ | ଜେନେରାଲ ନାଗ୍ରା କର୍ଣ୍ଣେଲ ପନ୍ନୁଙ୍କ ସହ ସେଠାରେ ଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ ମେଜର ଜେନେରାଲ ମହମ୍ମଦ ଜାମସେଦ ତାଙ୍କ ପିସ୍ତଲକୁ ଜେନେରାଲ ନାଗ୍ରାଙ୍କୁ ଦେଇ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । କ୍ୟାପଟେନ ନିର୍ଭୟ ଚିଠିକୁ ନେଇ ଆତ୍ମସମର୍ପଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ କହିଥିଲେ।

 

 

 

You might also like