• translate
Minati Mishra

ଜେରୁଜେଲମ: ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରେ ଫେରି ଆସିବ ଯୌବନ। ସମୟ ସ୍ରୋତରେ ହଜିଯିବ ବୟସର ପାଦଚିହ୍ନ। ଏଠି ଖାଲି ହସିବ ଯୌବନ ଆଉ ଯୌବନ..। ଏମିତି କରି ଦେଖାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଇସ୍ରାଏଲର ବୈଜ୍ଞାନିକ।

ଆମ ଶରୀରରେ ଗୋଟିଏ ସେଲ ଯେତେବେଳେ ବାରମ୍ବାର ତିଆରି ହେଉଛି, ସେତେବେଳେ ଯୌବନର ଚମକ କମି କମି ଯାଉଛି। ଶରୀରରେ Telomerase ହ୍ରାସ ପାଇବା କାରଣରୁ ଏପରି ହୋଇଥାଏ। ହେଲେ ଇସ୍ରାଏଲର ବୈଜ୍ଞାନିକ ୩୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଷ୍ଟଡି କରି ଶରୀରରେ Telomeraseର ସମୟ ସୀମା ବଢାଇ ପାରିଥିଲେ।

ଏହି ୩୫ ଜଣ ତିନି ମାସ ଧରି ସପ୍ତାହରେ ୯୦ ମିନିଟ୍‌ର ୫ଟି ସେସନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହାଇପରବେରିକ ଅକ୍ସିଜେନ ରୁମ୍‌ରେ ଦେଢଘଣ୍ଟା  ବସାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦେଖାଗଲା, ସମସ୍ତଙ୍କର Telomerase ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏହା ଏକ ବଡ ସଫଳତା ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ  ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ମିଳି ନ ଥିଲା।

ତେଲ ଅବିବ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ମେଡିସିନ ଏବଂ ଫାକଲ୍‌ଟି ସ୍କୁଲ ଅଫ ନ୍ୟୁରୋସାଇନ୍ସ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଗବେଷକ ଶୋୟର ଏଫର୍ଟିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଗବେଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ତାଙ୍କୁ ବାହାର ଦେଶରୁ ମିଳିଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହୁଥିବା Telomerase ଭଲ ସେଲୁଲାର ଫରଫର୍ମାନ୍ସ ସହ ଜଡିତ।

ଏହି ପ୍ରଣାଳୀରେ ସାମିଲ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀ କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ଶୈଳୀରେ କୌଣସି ପରବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡ଼ି ନ ଥିଲା। କେବଳ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ହାଇପରବେରିକ ରୁମ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏକ ମାସ୍କ ଜରିଆରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଅକ୍ସିଜେନ ନିଶ୍ୱାସରେ ନେବାକୁ କୁହା ଯାଇଥିଲା।

ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଲା, ଏହି ଥେରାପି ସାହାଯ୍ୟରେ ସେନ୍‌ସିଟିଭ ସେଲ୍‌ ୩୭ ପ୍ରତଶତ କମ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା।  ତା ସ୍ଥାନରେ ସୁସ୍ଥ ସେଲ ପୁଣି ଥରେ ତିଆରି ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଜଣାଯାଇଛି, ସେନ୍‌ସିଟିଭ ସେଲକୁ ହଟାଇବା ଦ୍ୱାରା ବାକି ଜୀବନ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

ଗବେଷକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଲଜାଇମର,  ଅର୍‌ଥ୍ରିରାଇଟିସ୍‌ (Arthritis ), Parkinson, କ୍ୟାନ୍ସନର, ହୃଦରୋଗର, ଡାଇବେଟିକ୍‌ ଆଦି ରୋଗ ଯୋଗୁ ମଣିଷ ବୟସ୍କ ଦିଶିଥାଏ।

Other Stories

  • Special Odhana Sasthi To Be Observed In Puri Jagannath Temple Today
    Odhana Sasthi ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଆଜି ଓଢଣ ପର୍ବ

    ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଓଢଣ ଷଷ୍ଠୀ । ଶୀତ ଋତୁ ତେଣୁ ଆଜିଠୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଘୋଡ଼ ଲାଗି ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

  • Dev Deepawali | Devotees Offer Diyas In Puri, Special Rituals At Puri Srimandir
    Dev Deepawali ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦେବ ଦୀପାବଳି

    ପବିତ୍ର ଦେବଦୀପାବଳୀର ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ ମହାପ୍ରଭୁ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ନୀତି ପାଳନ ହୋଇଛି ।ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ ପିତାମାତା ନନ୍ଦ, ଯଶୋଦା, ଦେବକୀ, ବସୁଦେବ ଏବଂ ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଓ ଗୁଣ୍ଡିଚା ରାଣୀଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି

  • Konark mahotsav
    Konark Mahotsav ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟରେ ଉତ୍ସବମୁଖରିତ ହୋଇ ଉଠିଲା କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ

    କାଲିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବହୁପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ହିଁ ପାରମ୍ପରିକ ନୃତ୍ୟ ଓଡିଶୀର କଳା ପରିବେଶଣରେ ଉତ୍ସବମୁଖରିତ ହୋଇ ଉଠିଛି କୋଣାର୍କ । ନାନା ପ୍ରକାରର ଭାବଭଙ୍ଗୀରେ ନୃତ୍ୟ ଦେଖାଇ ଲୋକଙ୍କ ମନକୁ...

  • 5-Day Konark Festival To Begin Today
    5-Day କଟକଣା ଭିତରେ ହେବ କୋଣାର୍କ ଉତ୍ସବ

    ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ୩୨ତମ କୋଣାର୍କ ଉତ୍ସବ.. ଏହା ସହ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଲୁକା କଳା ଉତ୍ସବ.. କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗ ମଞ୍ଚରେ ୫ ଦିନ ଧରି କୋଣାର୍କ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ...